Skocz do zawartości

Wyeast belgian ardennes problem


bolsport

Rekomendowane odpowiedzi

Kupilem drozdze jak w tytule. Zrobilem wszystko zgodnie z instrukcja na opakowaniu. Czyli aktywowalem, paczuszka napuchla w ciagu jednego dnia. Zrobilem 2l starter z 150g ekstraktu jasnego i 100g cukru (zabraklo mi ekstraktu i dodalem cukru). Najpierw wszystko wygladalo ładnie, pojawila sie piana w kolbie. Starter kreci sie już trzeci dzień. Dzisiaj rano patrze a drozdze sie pozbijały w jakies grudki. Jak wylacze mieszadlo to nagle wszystko opasa na dno kolby. Pierwszy raz mam cos takiego. Czy to tak ma byc?? Boje sie ze jak dodam do piwa to cos zepsujef07bd9f8847b552ea4fcd1ce7168ac9a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem drozdze jak w tytule. Zrobilem wszystko zgodnie z instrukcja na opakowaniu. Czyli aktywowalem, paczuszka napuchla w ciagu jednego dnia. Zrobilem 2l starter z 150g ekstraktu jasnego i 100g cukru (zabraklo mi ekstraktu i dodalem cukru). Najpierw wszystko wygladalo ładnie, pojawila sie piana w kolbie. Starter kreci sie już trzeci dzień. Dzisiaj rano patrze a drozdze sie pozbijały w jakies grudki. Jak wylacze mieszadlo to nagle wszystko opasa na dno kolby. Pierwszy raz mam cos takiego. Czy to tak ma byc?? Boje sie ze jak dodam do piwa to cos zepsuje

 

Pierwsza sprawa co do drożdży - Ardennesy lubią robić coś takiego:

 

 

 

Druga sprawa: 3 dzień na mieszadle - po co tak długo? Czytałeś zalecenia producentów co do robienia starterów? Maksymalny zalecany czas na mieszadle to 24-36h (wyeast), a 12-18h (White Labs). Wszystko zależy od wielkości startera, temperatury i samych drożdży (świeżości oraz rodzaju - górniaki/dolniaki). Nie pamiętam gdzie to czytałem, ale przetrzymywanie na starterze dłużej nie ma sensu i nie wpływa to dobrze na drożdże.

 

Zacytuję dodatkowo 2 książki:

 

"A 2-liter starter made with healthy yeast will reach its maximum cell density within 12 to 18 hours. If you are starting with a very small amount of yeast or low-viability yeast, it can take 24 hours or more to reach maximum cell density. Once that point is reached, you can pitch the entire starter into your wort."

Jamil Zainasheff, "Brewing Classic Styles."

 

"Most starters at this specific gravity, temperature, and inoculation rate reach their maximum cell density within 12 to 18 hours. Low inoculation rates and low temperatures can both extend that time out to 36 hours or more, but the bulk of growth should always be complete within 24 hours."

Chris White, "Yeast."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kupilem drozdze jak w tytule. Zrobilem wszystko zgodnie z instrukcja na opakowaniu. Czyli aktywowalem, paczuszka napuchla w ciagu jednego dnia. Zrobilem 2l starter z 150g ekstraktu jasnego i 100g cukru (zabraklo mi ekstraktu i dodalem cukru). Najpierw wszystko wygladalo ładnie, pojawila sie piana w kolbie. Starter kreci sie już trzeci dzień. Dzisiaj rano patrze a drozdze sie pozbijały w jakies grudki. Jak wylacze mieszadlo to nagle wszystko opasa na dno kolby. Pierwszy raz mam cos takiego. Czy to tak ma byc?? Boje sie ze jak dodam do piwa to cos zepsuje

 

Pierwsza sprawa co do drożdży - Ardennesy lubią robić coś takiego:

 

 

 

Druga sprawa: 3 dzień na mieszadle - po co tak długo? Czytałeś zalecenia producentów co do robienia starterów? Maksymalny zalecany czas na mieszadle to 24-36h (wyeast), a 12-18h (White Labs). Wszystko zależy od wielkości startera, temperatury i samych drożdży (świeżości oraz rodzaju - górniaki/dolniaki). Nie pamiętam gdzie to czytałem, ale przetrzymywanie na starterze dłużej nie ma sensu i nie wpływa to dobrze na drożdże.

 

Zacytuję dodatkowo 2 książki:

 

"A 2-liter starter made with healthy yeast will reach its maximum cell density within 12 to 18 hours. If you are starting with a very small amount of yeast or low-viability yeast, it can take 24 hours or more to reach maximum cell density. Once that point is reached, you can pitch the entire starter into your wort."

Jamil Zainasheff, "Brewing Classic Styles."

 

"Most starters at this specific gravity, temperature, and inoculation rate reach their maximum cell density within 12 to 18 hours. Low inoculation rates and low temperatures can both extend that time out to 36 hours or more, but the bulk of growth should always be complete within 24 hours."

Chris White, "Yeast."

 

Aby post był kompletny warto jednak dodać, że raczej nie dotyczy to drożdży z odległą datą produkcji...

Ostatnio u mnie 16 miesięczne WY2206 potrzebowały około 7 dni aby paczka spuchła, a potem 3 doby na mieszadle, aby w ogóle pojawiła się piana, a potem gęstwa.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Robie belgian dubbel 17blg. Pierwszy raz pracuje na tych drożdżach i jest to niemała lekcja doświadczeń. Najpierw ren starter, a teraz dostały małpiego rozumu i tak sie zabrały do pracy ze wiadra brakuje

668978847d0a6a43c32acc01fc797d44.jpg

Edytowane przez bolsport
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się dziwisz? 27 litrów to mają tylko 6 litrów dla siebie to są żarłacze i często wypadają z wiadra. Załóż blow-off tube :P A na przyszłość polecam poczytać na temat tych drożdży: http://www.piwo.org/topic/3346-wyeast-3522-belgian-ardennes/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem informacji i jakoś nie znalazłem. Dzięki poczytam. A co do tych 27l masz racje. Planowalem 25l ale wyszlo 27. No przeciez nie wyleje do kibla ;) dlatego tez pisalem ze jest to lekcja doświadczeń. Niedawno robilem rosanke na s-33 i mi tego piwa wyszlo 30l. Tez sie obawiałem ze ucieknie z wiadra ale jednak nie. Drożdże pracowały dużo spokojniej. Juz zalozylem rurke i słoik. Fermentacja już sie uspokaja powoli.

Edytowane przez bolsport
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.