Skocz do zawartości

kwaskowy smak pszenicznego


511201

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie własnie próbowalem moje pierwsze zacierane piwko pszeniczne i smak i kolorek może być ale jest wyczuwalny kwaskowy posmak i trochę duża goryczka czym to może być spowaodowane.

słody:
pilzneński 2,0kg
monachijski I 1,0kg
pszeniczny 2,5kg
carahell 0,4kg
caraamber 0,3kg
chmiel:
marynka 15g
lubelski 30g
drożdże safbrew wb-06
Zacieranie:
całość wsypana do 23l wody 40C
- 10 min w 45C
- 5 min w 50C
- 30 min w 63-65C
- 30 min w 72-74C
- podgrzanie do 76C , 10 min przerwy

wysładzanie 14 l wody 75C

chmielenie:
- 65 min marynka 15g
-5 min lubelski 30g

Fermentacja:
burzliwa 14 dni 19-22C
cicha 7 dni 19-22C

Brzęczka 16blg po cichej 3blg

post-13785-0-97597300-1449248363_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwaskowatość jest normalna w piwach pszenicznych, jeżeli nie ma żadnych niepożądanych aromatów to jest to normalny posmak. Zakładam, że nie doszło do zakwaszenia brzeczki przed gotowaniem, ani zakażenia bakteriami mlekowymi.
A co do goryczki to jeśli chłodzenie brzeczki po zakończeniu gotowania trwało bardzo długo (nie chłodziłeś brzeczki tylko czekałeś aż wystygnie) to te 30g Lubelskiego mogło sporo goryczki dać.

Edytowane przez kostek22111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko dziwaczne. Przekombinowany skład, za dużo chmielu, źle użyty. Niepotrzebna cicha. Pszeniczne piwo z tak małym udziałem pszenicy? Zostawiłbym tylko drożdże, reszta do zmiany.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba to co początkujący robią najczęściej - w każdej dziedzinie niepotrzebne kombinacje ;)

Według mnie na pierwsze warki - prosty zasyp, proste zacieranie i proste chmielenie. Mogłeś to zrobić na samym pilzneńskim i pszenicznym, zacieranie też... ile np trwało u Ciebie podgrzewanie zacieru z 45 do 50 stopnii , potem znowu do 65 itd. ?


A że kwaskowe ? pszeniczne to i lekki posmak powinien być.

Edytowane przez Eddie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis wzięty z tego forum więc nie kombinowanie początkującego.

Czyli uważasz, że na forum nie ma przepisów wklejanych przez początkujących, którzy za dużo kombinują? Oj, to dobitnie świadczy o tym że musisz się jeszcze sporo nauczyć. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok mój błąd poprostu przepis wzięty z działu "zapiski piwowarów domowych" od kogoś kto uważył kilkadziesiąt warek więc sądziłem że przepis sprawdzony. Teraz wiem że tak nie jest. Tylko nasuwa się pytanie skąd brać dobre przpisy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok mój błąd poprostu przepis wzięty z działu "zapiski piwowarów domowych" od kogoś kto uważył kilkadziesiąt warek więc sądziłem że przepis sprawdzony. Teraz wiem że tak nie jest. Tylko nasuwa się pytanie skąd brać dobre przpisy?

Wielu wkleja wszelkie swoje działania, i te udane i te nic nie warte, taki mają zwyczaj. Do tego kwestia gustu, 90% powie, że piwo jest marne, 10% że genialne. Z czasem sam zorientujesz się od kogo warto brać receptury, a kogo można pominąć. Jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko porażki korzystaj z WIKI- Sprawdzone receptury. Z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć można, że jeżeli piwo zajęło miejsce na podium, to nie będzie złe. 

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Receptury na wiki od dawna niestety nie są aktualizowane, niektóre sa bardzo stare i troche sie pozmieniało ;)

 

Akurat twoja pszenica Anteks  w mojej ocenie jest genialna w swojej prostocie, była to moja 3 warka, a pierwsza pszenica i piwko wyszło super. Jako nowicjusz użyłem sucharów wb-06 no i starałem się aby fermentacja przebiegała w niskich temperaturach pracy drożdży czyli w okolicach 16 - 17 stopni. Polecam  każdemu poczatkujacemu bo piwo stosunkowo łatwe oraz dlatego, że poczatkujący są niecierpliwi, a po tygodniu od zabutelkowania można już otwierać pierwsze butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.