Skocz do zawartości

American Pale Ale po raz pierwszy


Ozzyx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Przygodę z piwowarstwem zacząłem dosyć niedawno i mam za sobą dopiero 2 warki i obie z gotowych zestawów. Chciałbym zrobić swoje pierwsze piwo nie z zestawu i postanowiłem że będzie to American Pale Ale. Dobrałem słody i chmiele ale mój problem polega na tym że nie mam praktycznie żadnego doświadczenia i nie wiem czy proporcje są dobre oraz czy słody będą dobrze pasować do tego typu piwa. Proszę więc o opinię co do proporcji oraz o poradę kogoś o nieco większym doświadczeniu w warzeniu piwa tego typu - jak najlepiej chmielić to piwo aby miało intensywny aromat i wyczuwalną ale dosyć zbilansowaną goryczkę  :)

a składniki mają się następująco :

Słody:
- Pale Ale - 3 kg
- Monachijski - 1 kg
- Goldpils - 0,5 kg

 

Chmiele które posiadam :

- Summit - 50 g
- Equinox - 50 g

- Azacca - 50 g

- Ahtanum - 50 g

 

Planowałem dodać na początku ok 30g summit na goryczkę następnie po 30 min gotowania dodać po 15g Equinox, Azacca i Ahtanum , następnie po 40 min po 10g wszystkich chmieli po 50 min po 10g Equinox, Azacca i Ahtanum i po 60 min po 5 Equinox, Azacca i Ahtanum . Pozostały chmiel planowałem użyć do chmielenia na zimno. 

Co o tym myślicie ? Czy jest sens dawać tyle chmielu czy to raczej będzie za dużo i chmiel się zmarnuje ? Jak myślicie około ile IBU finalnie może mieć to piwo ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie około ile IBU finalnie może mieć to piwo ?

Może Cię zaskoczy to co zaraz napiszę, ale tego się nie 'wymyśla'. :) To nie jest tak, że patrzymy na schemat chmielenia, myślimy, myślimy i nagle tabum, 54. Są od tego kalkulatory: arkusze Excela, programy piwowarskie, nawet strony www do tworzenia receptur. Od tego powinieneś zacząć: wybrać sobie jakiś arkusz, soft lub stronę, wklepać recepturę i zobaczyć jakie dostajesz parametry piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jakbyś chciał otrzymać 20 litrów o ekstrakcie 14 blg i przy wydajności 65-66 % , zakładając, że: 

summit - 15,8 AK

equinox - 13,9 AK

azacca - 14 AK

athanum - 3,4 AK

Przy chmieleniu wg

 

 

Planowałem dodać na początku ok 30g summit na goryczkę następnie po 30 min gotowania dodać po 15g Equinox, Azacca i Ahtanum , następnie po 40 min po 10g wszystkich chmieli po 50 min po 10g Equinox, Azacca i Ahtanum i po 60 min po 5 Equinox, Azacca i Ahtanum

wychodzi około 94 IBU.

To dość dużo. Osobiście dałbym dużo mniej na goryczkę, a więcej na chmielenie na zimno lub większą część chmielu na "0" minut. 

Jak chcesz na aromat to chmiel na cichej. 

 

Możesz sobie przeliczyć w http://brew.church/pl/calculator/ibu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.