Skocz do zawartości

Co wpływa na profil piwa "wytrawne/słodkie"?


dziarsky

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Prosiłbym o garść informacji odnośnie czynników przy warzeniu piwa wpływających na profil piwa w sensie wytrawne/słodkie. Kluczowe jest zacieranie czy także fermentacja?

Zacieranie, fermentacja, temperatury, czas?

 

Moja druga (kontrolowana już) warka (http://brewness.com/pl/recipe/cascadian-dark-ale/view) wyszła słodka a przy kolejnych tego typu stylach chciałbym uzyskać bardziej wytrawny profil.

Będę wdzięczny za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak dalej warto poczytać choćby Wiki?

 

Czytałem i zrozumiałem, że właśnie jedno-temperaturowe zacieranie w okolicach 60-ciu paru stopni powinno dać mniej treściwe a przerwa 70-cio paro stopniowa większą słodycz i pełnię.

 

Pomożesz mi właściwie interpretować tekst zawarty na Wiki?

Edytowane przez dziarsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

w okolicach 60-ciu paru stopni

yhh... nie takie jest potrzebne podejście :(

Parę to od 2 do 9, a to w tym przypadku ma znaczenie.

Niestety "diabeł" tkwi w szczegółach i w tym przypadku jest wymagana większa precyzja.

Dodać do tego należy znajomość naszego sprzętu i dokładność pomiarów.

 

 

 

właściwie interpretować tekst

Wg mnie tu nie ma co interpretować, a trzeba to tylko odpowiednio stosować.

Wymaga to wiedzy, doświadczenia i wyczucia. (wcale nie wielkich, ale jednak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, bardzo dużo fajnych informacji.
 

Póki co odniosę się do niuansów zacierania.

U mnie ostatnio kontrola temperatury podczas zacierania wyglądała tak, że po wrzuceniu słodów i wymieszaniu ustala się ok. 66 st. i po pierwszych 30 min. (mieszanie co 10 min) spada do ok 62-63, wtedy podgrzewam nieznacznie zacier podbijając do ok. 65 st. i w kolejnych 30 minutach zacierania znów zanotuję spadek do ok 62-63 st. Średnia 64 st. wahania +/- 3 st.

Przy pierwszej warce chciałem trzymać temperaturę w zakresie +/- 1 st. spiąłem się strasznie trzymając ręce na kurkach z gazu :) ale bezwładność temperaturowa takiej masy spowodowała, że ze zwłoką termometr (analog) pokazał nagle 68 st. :). Nauczony tym doświadczeniem wdrożyłem w życie drugi sposób.

Następnym razem spróbuję pozbyć się potrzeby podgrzewania. Po dodaniu słodów i ustaleniu się ok 62 st. dobrze opatulę kocem gar i utrzymam przez godzinę tą samą temperaturę. Może się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Następnym razem spróbuję pozbyć się potrzeby podgrzewania. Po dodaniu słodów i ustaleniu się ok 62 st. dobrze opatulę kocem gar i utrzymam przez godzinę tą samą temperaturę. Może się uda.

i to jest, według mnie, słuszny kierunek.

Docieplić kadź zacierną i pilnować temperatury.

Sugeruję jednak ustalenie temperatury początkowej na ok 64-65°C.

(pod warunkiem poprawnych wskazań termometru i równomiernego rozkładu temperatury w zacierze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku receptury, która podałeś zwróciłbym przede wszystkim uwagę nie na zacieranie, ale na:

 

1. Chmielenie na goryczkę. Odczucie słodyczy nie zależy od słodyczy samej w sobie, ale od balansu w jakim ona jest z innymi smakami, gdzie w piwie główną kontrą jest goryczka. 58IBU przy 15 Plato, to może nie jest mało, ale jakoś zawrotnie dużo też nie. A pamiętaj, że tych 58 IBU tam nie ma na 100%. Używasz rocznych chmieli, ich poziom alfa-kwasów już dawno mocno spadł. W praktyce możesz mieć z 40 IBU albo mniej.

 

2. Słody palone. Paloność też tworzy kontrę dla słodyczy. 0.2kg to jest tyle co nic. Wsyp pół kilo następnym razem. Możesz też spróbować zrezygować całkowicie ze słodów karmelowych.

 

3. Zdrowe, uwodnione drożdże, mające dobre warunki do całkowitego odfermentowania. Nic tak nie podbija odczucia słodyczy jak niedofermentowane piwo z pozostałościami cukrów prostych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się skłaniał ku fermentacji. Możliwe, że temperatura była zbyt wysoka na początku fermentacji i drożdże sobie poszalały, a pod koniec zahamowały i nie dofermentowały. Aczkolwiek nie wiem w jakich warunkach fermentowałeś. ;)

Edytowane przez jankes2k14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aczkolwiek nie wiem w jakich warunkach fermentowałeś.

 

W przypadku tej warki przez cały przebieg fermentacji trzymałem temperaturę 18-19 st. Burzliwa trwała ok. 13 dni (15 Blg > 3 Blg). Cicha ok. 5.

 

 

 

zrezygować całkowicie ze słodów karmelowych

Własnie sam nie wiem po co je dodałem, dla pełni..? Następnym razem pominę je w składzie. 

Edytowane przez dziarsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.