Skocz do zawartości

Witbier z ekstraktów plus partial mash


redlum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie mam sprzętu ani możliwości na pełne zacieranie więc preferuje robienie piwa z ekstraktów plus partial mash. Ostatnio zamarzył mi się witbier. 

 

Przejrzałem sporo przepisów "all grain" i przerobiłem to na partial mash. Co o tym sądzicie

 

Słody:

Profimator jasny 2kg (lub 3kg jeszcze nie jestem pewien - pewnie dam dwa i zmierzę blg - jak będzie za mało to dodam trzeci)
słód pszeniczny 0,5kg
płatki pszenne 0,8kg
mąka pszenna 0,2kg
płatki owsiane 0,4kg 
 
Chmiel
Marynka - 20gr na 60min
Mam jeszcze wolne Junga - dać trochę na aromat?
 
Dodatki
Kolendra 20g
Curacao 20g
 
Drożdze S-33
 
Wszystko gotuję na dwa garnki 8l. Pomysł jest taki aby płatki i mąkę podzielić na te dwa garnki i skleikować (po 3l na garnek)
Dodaję do tego słody (też podzielone na pół) i trzymam w temperaturze ok 65C, potem podgrzewam do 72C na 15 min i 78C.
Czy dodać też do tego z 0,5kg słodu pilzneńskiego dla enzymów? Czy może od razu wlać jeden profimator ma dwa garnki (nie mam pojęcia czy tam są jeszcze enzymy)? (a drugi w czasie chmielenia)
 
I teraz jak to wszystko odfiltrować? Wcześniej słody specjalne gotowałem w woreczku muślinowym - a teraz to chyba mi to nie wyjdzie z powodu płatków. Zawsze robiłem też niby wysładzanie - słody w woreczku szły na durszlak i oblewałem je wodą o temperaturze ok 75C.
Macie jakieś pomysły jak to zrobić jeśli cała ta papka będzie pływać w obu garnkach? Przelać wszystko do fermentora przez jakiś cedzak? A potem jeszcze raz np rurką z pończocha lub workiem muślinowym? Nie mam w tym żadnego doświadczenia - temu pytam was jak się zachować w tym wypadku.
 
PS oczywiście dalej będę robił normalnie - czyli chmielenie (w moim wypadku na 2 gary po 10gr na gar Marynki przez 60 min), chłodzenie poprzez dolanie zimnej wody i trochę na podwórku i w końcu dodanie drodzy w temperaturze brzeczki ok 15-18C.
 
 
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wziął ekstrakt pszeniczny, cześć zacierana ok, albo nawet minimalistycznie 0,4kg pszenicznego + 0,4kg owsa, albo super-minimalistycznie sam ekstrakt.

Myślę że, normalnie się przefiltruje w woreczku.

Przede wszystkim drożdże bym zmienił na odpowiednie do witbiera, czyli jakieś płynne albo z suchych np. Breferm Blanche.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym zasypie czyli po kleikowaniu płatków? Dać pilzeńskiego 0,5kg na garnek 8l czy na całość? Chociaż jak dam 1kg - to już prawie będę miał pełne zacieranie - bo w oryginalnym przepisie było 2kg :) Pewnie się skończy na tym że pożyczę garnek od sąsiada (niecałe 6l) i będę to robił na 3 garnki. Szkoda że nie mam wężyka - bo bym to przelał potem do fermetora i wężykiem przefiltrowane znowu do garów i chmielenie.

Wiem że trochę porwałem się z motyką na słońce - ale to będzie moja 10 warka (w tym 5 puch, 2 ekstrakty z chmieleniem i 2 partial mash) więc troszeczkę doświadczenia mam z moim sprzętem. Zamierzam to zrobić dzisiaj wieczorem - więc w nocy opiszę jak mi poszło. :)

PS Może jeszcze skoczę do sklepu i zrobię sobie ten wężyk - miałbym wtedy jeden problem rozwiązany

PS2 u sprzedawcy nie było niestety lepszych drożdży do Witbier - wziąłem S-33 bo te się najbardziej nadawały

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.