Skocz do zawartości

[Docent] Browar Roku 2015


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

Premiery2015Wszyscy średnio rozgarnięci w piwnym świecie wiedzą, że tylko Docent jest w stanie spróbować wszystkich premier. W roku 2015 mieliśmy 1001 nowych piw sytuujących się nurcie piwowarstwa rzemieślniczego, co średnio daje 2,7 nowego piwa dziennie. Spróbować wszystkiego jest niemożliwością, zresztą groziło by to poważnymi konsekwencjami dla zdrowia psycho-fizycznego. Na szczęście mieszkanie w takim mieście jak Warszawa ma swoje plusy. Jeszcze trzy lata temu liczbę lokali oferujących porządne piwo można było policzyć na palcach jednej ręki. Teraz kranów, z których leje się rzemieślnicze piwo są dosłownie setki. Dzięki temu mogę spróbować większości rzeczy, które wyglądają na warte spróbowania w przyjaznej pojemności 250 ml.

Już od dwóch lat prowadzę zestawienie Debiutu Miesiąca, w którym wybieram najlepsze nowe piwo i wskazuję na te wyróżniające się. Na tej podstawie w zeszłym roku wybrałem Browar Roku 2014, którym została Pracownia Piwa. Kto tym razem zdobył ten tytuł?

Przypomnę zasady punktacji:

Za tytuł Debiutu Miesiąca przyznawałem 3 punkty, za każde wyróżnienie 1 punkt.

To co pierwsze rzuca się w oczy przy sporządzaniu klasyfikacji, to większe zróżnicowanie browarów, które zdobyły Debiut Miesiąca. W zeszłym roku walka toczyła się głównie między Pracownią Piwa a Artezanem. Teraz tytuł zdobyło aż 12 browarów/ inicjatyw rzemieślniczych! Zdecydowanie świadczy to o podniesieniu poziomu dostępnych piw.

Kto w takim razie przy tak silnej konkurencji wypracował zwycięstwo? Dokonał tego debiutujący w listopadzie 2014 browar z podchełmskiego Rożdżałowa – Piwne Podziemie!

W roku 2014 Piwne Podziemie zaprezentowało 41 nowych piw, z czego dwa uwarzone zostały w kooperacji (Same Krafty/Latający Rosomak oraz Jabeerwocky), a trzy na specjalne wydarzenia w wielokranach (Chmielarnia Twarda, Chmielarnia Marszałkowska, Piwna Sprawa).

Piwa Piwnego Podziemia zdobyły 2 tytuły Debiutu Miesiąca i aż 10 wyróżnień uzyskując w ogólnej klasyfikacji 16 punktów. Gratulacje!

BROWAR ROKU 2015 – PIWNE PODZIEMIE

BR2015

 

KwasyTylko trzy punkty dzielą zwycięzcę od miejsca drugiego, na którym uplasowali się protoplaści rewolucji piwnej w Polsce czyli Pinta! Ziemek, Grzesiek i Marek udowodnili, że cały czas mogą kreować trendy na rynku rzemieślniczego piwa. Bardzo spodobała mi się koncepcja Pinty Miesiąca czyli premierowych piw dostępnych wyłącznie w lokalach. Jednak swoją pozycję w zestawieniu Pinta zawdzięcza serii kwasów, z których dwa uzyskały tytuł Debiutu Miesiąca. Tym samym spełniły się moje przewidywania (i pragnienia) co do dostępności piw typu sour ale w Polsce!

 

Pełna klasyfikacja przedstawia się następująco (w przypadku tytułu lub wyróżnienia zdobytego przez piwo uwarzone w kooperacji taka sama ilość punktów przyznawana była każdemu z kooperantów):

1. Piwne Podziemie (2 Debiuty, 10 wyróżnień) – 16 pkt

2. Pinta (2 Debiuty, 7 wyróżnień) – 13 pkt

3. Ex aequo: Artezan (1 Debiut, 6 wyróżnień), SzałPiw (1 Debiut, 6 wyróżnień) – 9 pkt

4. Widawa (7 wyróżnień) – 7 pkt

5. Ex aequo: AleBrowar (1 Debiut, 3 wyróżnienia), Raduga (1 Debiut, 3 wyróżnienia), Bazyliszek (6 wyróżnień), Pracownia Piwa (6 wyróżnień) – 6 pkt

6. Hopium (1 Debiut, 2 wyróżnienia) – 5 pkt

7. Ex aequo: Birbant (1 Debiut, 1 wyróżnienie), Grodzisk Wlkp. (1 Debiut, 1 wyróżnienie) Profesja (4 wyróżnienia) – 4 pkt

8. Ex aequo: Kormoran (1 Debiut), Mason (1 Debiut), Podgórz (1 Debiut), Bednary (3 wyróżnienia), Kraftwerk (3 wyróżnienia), Piwoteka (3 wyróżnienia) – 3 pkt

Po dwa wyróżnienia otrzymały: Beer Bros, Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy, Kingpin, Nepomucen, Reden Chorzów, Reden Świętochłowice, Tattooed beer
Po jednym wyróżnieniu otrzymały: Baba Jaga, Bojanowo, Browar na Jurze, Browar Stu Mostów, Dukla, Fabrica RARA, Gościszewo, Lubrow, Lwówek, Olimp, Perła (Zwierzyniec), Perun, Setka, Solipiwko, Spirifer, Szpunt, Trzech Kumpli, Wrężel, Zamkowy Cieszyn

Gratuluję i dziękuję wszystkim ludziom zaangażowanym w scenę nowofalowego piwowarstwa w Polsce. To już piąty rok, a każdy z nich jest coraz bardziej intensywny. Mam nadzieję, że zestawienia Debiutu Miesiąca pomagają uwidocznić rozkład sił na rynku i wskazać liderów. Niedługo powinien ukazać się Ranking Piw 2015 uwzględniający najlepsze w mojej ocenie piwa dostępne w minionym roku!

 

PS. Specjalne podziękowania dla Janka z domowego Alderaan Brewery za infografikę!

b.gif?host=polskieminibrowary.pl&blog=14

Wyświetl pełny artykuł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.