Skocz do zawartości

Browar Ejl


wizi

Rekomendowane odpowiedzi

Warka 39
Monachijski Ale
07/12/2019

 
Komentarz: Powtórka warki, której nie było dane mi wypić, ze względu na zakażenie. Jedyna zmiana to chmiel na aromat: Marynka zamiast Lubelskiego. Zapowiada się ciekawie. Fermentację zaczynam od 15st. C. Pierwsza warka na Coobra CB3. Jestem bardzo zadowolony. Wydajność 96% (licząc po amerykańsku), czyli standard u mnie. Biorąc pod uwagę, że warzyłem na starych słodach i nowym sprzęcie to rewelacja. Standardowa bazooka dała radę.

Fermentacja ruszyła po 16h. Drożdże rok po terminie. Już podczas uwadniania widać było, że dadzą radę.

Piwo bardzo fajne.

 

image.png.56b73c7bbe6c039d9026238e89e8fe23.png

 

 

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 40

Dry Stout
15/12/2019

 

Komentarz: Znowu kosmiczna wydajność. Czas też niezły: 4,5h. Pierwszy raz zakwaszałem wodę. Start fermentacji w 17st. C.

Stout pełną gębą. Bardzo smaczne piwo.

 

image.png.d72c0efda80ab5a64274931da18c440b.png

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.12.2019 o 23:59, wizi napisał:

Warka 39
Monachijski Ale
07/12/2019

 
Komentarz: Powtórka warki, której nie było dane mi wypić, ze względu na zakażenie. Jedyna zmiana to chmiel na aromat: Marynka zamiast Lubelskiego. Zapowiada się ciekawie. Fermentację zaczynam od 15st. C. Pierwsza warka na Coobra CB3. Jestem bardzo zadowolony. Wydajność 96% (licząc po amerykańsku), czyli standard u mnie. Biorąc pod uwagę, że warzyłem na starych słodach i nowym sprzęcie to rewelacja. Standardowa bazooka dała radę.

Fermentacja ruszyła po 16h. Drożdże rok po terminie. Już podczas uwadniania widać było, że dadzą radę.

 

image.thumb.png.b30f312e22835a15c9b336a6fb789dba.png

 

Wydajnosc 96?

Jak???? Mistrzu jak????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zacieram 90 minut w 67 stopniach. Według mnie to idealne połączenie czasu i temperatury. Mimo, że nie jest to optymalna temperatura zarówno dla alfa- jak i beta-amylazy, to wydłużenie czasu zacierania pomaga enzymom dłużej działać. Osiągałem podobną wydajność zacierając w garnku jak i w Coobra.

 

Kolejna sprawa to wygrzew w 78 st. C i wysładzanie. Wysładzam wodą o temperaturze 80 st. C. Zawsze do objętości. Nigdy nie przejmowałem się Blg wysłodzin.

 

Co do samej Coobry to proces wygląda tak:

  1. stosunek wody do słodu 5:1
  2. podgrzanie wody do 67 st.C
  3. wrzucam stopniowo słody, co jakiś czas mieszając. Staram się wszystko dobrze wymieszać, ale nie szorować po dnie
  4. wkładam górny talerzyk
  5. przez pierwsze 10 min puszczam pompę tylko na dolny obieg, pozwalając ułożyć się złożu filtracyjnemu
  6. pozostałe 80 min zacieram z włączoną pompą na dolny i górny obieg
  7. pompa jest włączona do końca wygrzewu
  8. zamykam górny obieg, podnoszę kosz na 1 poziom
  9. wysładzam stopniowo wlewając po 1L wody na górny talerzyk
  10. następnie podnoszę kosz na drugi poziom i czekam jak przestanie ciec. W tym czasie brzeczka się podgrzewa do wrzenia

 

Warzę małe warki, Coobra daje radę bez dodatkowego sita czy hopstoppera. Standardowy kosz plus bazooka wystarczają. Zobaczę jak będzie przy witbierze i trudniejszych zasypach.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 41

IPA
06/01/2020

 

Komentarz: Zabutelkowałem Monachijskie Ale - gęstwa poszła do IPA. Start fermentacji w 15st. C.

Masakryczne zacieranie. Młóto zbijało się w beton. Mieszanie polepszało przepływ tylko na kilka minut. Bazooka zapchana drobinkami słodu. Po filtracji brzeczkę przelałem do garnków i przefiltrowałem przez pieluchę. Chmielenie i chłodzenie przebiegało bezproblemowo. Problemy zapewne wynikają ze zbyt drobnego śrutowania w sklepie. Jeszcze tylko 5 kg słodu do wykończenia i zaczynam sam śrutować

 

 

image.png.e30007d29d8dbf4702914de70da1ef86.png

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 42

Old Ale
19/01/2020

 

Komentarz: Zabutelkowałem W40 Dry Stout - gęstwa poszła do Old Ale. Start fermentacji w 15st. C.

Tym razem wszystko poszło gładko. Zacząłem sam śrutować. W przypadku tej warki do kotła poszedł miks. Najpierw Pilzneński i Carawheat ześrutowane przeze mnie. Potem reszta ześrutowana przez sklep. Wsypywałem małymi partiami, mieszając za każdym razem, tak aby nie wzruszyć za bardzo niższych warstw. Dzięki temu złoże dobrze się ułożyło i brzeczka fajnie filtrowała się przez nie. Kranik na górny przepływ odkręcałem powoli, aby nie zapchać bazooki. Następnym razem spróbuję ustawić większy przepływ.

 

image.png.f3451614422c1129cc15f3be47a55a96.png

 

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka 43

 

Barleywine

02/03/2020

 

Komentarz: Zabutelkowałem W41 IPA oraz W42 Old Ale. Gęstwa z Old Ale poszła do Barleywine. Start fermentacji w 17st. C. 10L w fermentatorze 33L, aby piana nie wyszła? Najmocniejsze moje piwo z samego słodu. Zapowiada się fajnie.

Trzeba pomyśleć o siatce na dno kosza. Bazooka zalepiła się masakrycznie resztkami słodu i białkiem. Nic nie leciało. Po chłodzeniu zlewałem przez wężyk. Bardzo dużo brzeczki zostało w chmielu. Musiałem wyciskać przez pończochę i pieluchę (miejsce w pończosze się skończyło ?). Młóto w koszu dobrze filtrowało, choć tempo powinno być trochę szybsze. Własne śrutowanie, porządny wir przy wsypywaniu i nic się nie zbija.

 

Zabutelkowane po 10 miesiącach. Ryzyko granatów pewnie minęło ? Zeszło aż do 3 Blg. W smaku bogate, choć alkoholowe.

 

image.png.371f71d26209378e91af1d18fd7854e8.png

 

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Warka 44

 

Witbier

10/01/2021

 

Komentarz: Wszystko poszło jak należy. Hopstopper i siatka na dno kosza sprawdziły się znakomicie. Pierwsze piwo na Safale K-97. Start fermentacji w 16st. C. Piwo OK, kolendra subtelna, jednak trzeba rozgniatać.

 

image.png.27bd45b3b67208e957c5212115a08810.png

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 45

 

American Wheat

17/01/2021

 

Komentarz: Zacieranie spoko. Hopstopper się przytkał po gotowaniu, więc wolno do wiadra leciało. Prawdopodobnie przez mój błąd (odkręcony kranik podczas gotowania) lub zasyp. Na dnie zostały ok. 2 litry, ale już nie miałem ochoty bawić się w filtrowanie. Wraz ze śrutowaniem zmieściłem się w 4h. Rekord. Start fermentacji w 13st. C. Ruszyła poniżej 24h od zadania. Piwo smaczne, zbalansowane.

 

image.png.b06b75e5f4099769fd89d70f03bfe2dc.png

 

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

27/02/2021

2 warki jednego dnia, w międzyczasie butelkowanie 2 poprzednich. Nowy śrutownik sprawdził się wyśmienicie.

 

Warka 46

 

Kolsch

27/02/2021

 

Komentarz: Zacieranie spoko. Start fermentacji w 13st. C. Zabutelkowane przy 1 Blg.

 

obraz.png.ce54e1975a225da460f8b6dd97de6c70.png

 

 

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 47

 

Porter Bałtycki

27/02/2021

 

Komentarz: Błąd na starcie - zacieranie w 13l. Dolałem 2l, aby przykryć złoże. Powinienem ograniczyć ilość wody do wysładzania. Celowałem w 10l 19Blg. Start fermentacji w 13st. C.

 

Butelkowanie: 22 butelki plus pół butelki wypite na miejscu.

 

image.png.1751be9c9872c361e7bbdf4da991170e.png

 

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Warka 48

 

White IPA

10/05/2021

 

Komentarz: Tragiczna wydajność. Celowałem w 10l 22,5 Blg. Obstawiam: niska siła diastatyczna słodów Steinbach lub mniejsza ekstraktywność niż zakładane 80%. Ewentualnie za niska temperatura zacierania. Złoże było ok, brzeczka powoli spływała.

W zamyśle miała to być hybryda Barley Wine i Witbiera. Przez niższą wydajność wyszła White IPA. Start fermentacji w 17st. C. Ruszyła po ok 24h, bardzo intensywna fermentacja, mimo trzymania temperatury. Zaczęło wychodzić. Pokrywa do mycia i przy okazji szybka fotka.

 

Butelkowanie: 20 butelek plus pół butelki wypite na miejscu. Dużo gęstwy, więc spore straty

 

image.png.f2a2eea85e7adad7d9f55ca587cbc629.png

 

20210512_135324.jpg

20210512_135447.jpg

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Znowu jakaś chora przerwa w warzeniu się zrobiła. Prawie 60kg słodów czeka w magazynie, do tego ponad 300g chmielu i 4 paczki drożdży. Najstarsze to S-04 mające termin do 12-2021, ale że były cały czas w lodówce to pewnie ruszą. Jak coś to mam zapasowe. Tak więc pewnie Mild poleci na start. Tylko najpierw trzeba pracownie odgracić i posprzątać. Może w kolejny weekend coś się uwarzy. Oby determinacji do sprzątania starczyło. Potem już z górki pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Uff . Wreszcie udało się znaleźć czas, aby ogarnąć ten bałagan i domyć sprzęt, który zdążył porządnie się zakurzyć. Po prawie 2 latach zabutelkowałem piwa. Grifo HD przeszło chrzest bojowy. White IPA trochę alkoholowa, rozgrzewająca. Porter fajny, szczególnie w smaku. Oba piwa bez infekcji. Co ciekawe US-05 ok. 0,5l gęstwy zbitej na beton, K-97 mniej zwarta, ale więcej i trochę pływało po powierzchni.

 

IMG_20230129_010857739.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 49

 

American Wheat

30/01/2023

 

Komentarz: Coś prostego na rozruszanie po przerwie. Niezła wydajność, ale straty tez duże. Fermentacja start w 12 st. C. Po 6 dniach 15-16 st. C. Fermentuje jak szalone. Zabutelkowane 21/05/2023. Gęstwa poszła do warki 51.

 

image.png.480e58ffb3d11f3e11dc84dc371180b6.png

 

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 50

 

Mild

03/02/2023

 

Komentarz: Stuknęła jubileuszowa warka. Niestety trzeba było naprawić Coobrę. Upalony przewód uziemiający wyrzucał bezpieczniki. Po rozkręceniu widać było, że poprzedni właściciel go naprawiał, ale samo owinięcie taśmą izolacyjną to za mało. Ciężko było z dostępem, ale porządne lutowanie załatwiło sprawę.

Co do samej warki. Wydajność zacierania kosmiczna, przez co wyjechałem poza górna granicę ekstraktu początkowego dla milda. Chyba przypomniałem sobie na dobre warzenie :-). Od wstawienia wody do zadania drożdży 4h20min. Potem sprzątanie na raty. 2 warka, w której używam chłodnicy przeciwbieżnej. Znaczna oszczędność czasu. Fermentacja start w 15 st. C. Drożdże z terminem do 12.2021. Fermentacja mało burzliwa, ale piana jest całkiem niezła (już nie pamiętam jak to jest z S-04). Po dwóch dniach podnoszę do 17 st. C.

Zabutelkowane 21/05/2023. Dziwny widok po otwarciu wieka. Warstwa drożdży na powierzchni wyglądała jakby zebrał się tłuszcz, ale przy dotknięciu opadały na dno. Gęstwa od kilku dni w lodówce wygląda normalnie. Pójdzie do warki 52.

 

image.png.fc63278528e03e8bc3190f9c0459e156.png

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj 🙂

Fajnie, że jeszcze ktoś pamięta o takim oldschoolowym stylu piwa w erze "Cytrusowej rewolucji".

Ja też uwarzyłem Milda w październiku 2021 i właśnie piję przedostatnią ocalałą butelkę - jest bardzo smaczny. Takie lekkie piwo wbrew pozorom też może się ładnie przechowywać.

W dniu 3.02.2023 o 23:25, wizi napisał(a):

Drożdże z terminem do 12.2021.

Po długiej przerwie od piwowarstwa (ostatnia warka w grudniu 2021) przymierzam się do uwarzenia w sobotę English IPY i zajrzałem do lodówki - mam S-04 z terminem do 10.2022. Bałem się ryzykować i właśnie zamówiłem nową paczkę. Szkoda, że wcześniej nie trafiłem na tego posta.

Samych udanych warek życzę i oczywiście będę obserwował Twój wątek 🙂

Edytowane przez Adi_86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Warka 51

 

APA

21/05/2023

 

Komentarz: Warka na surowcach od @Reters. Chciałem napisać, że pierwsza uwarzona przeze mnie z gotowej receptury ze sklepu. Ale zostawiłem jedynie zasyp i czas zacierania. Resztę przerobiłem. Pierwsza z użyciem hop spidera w połączeniu z hop stopperem. Trzeba będzie wykombinować jakiś patent, aby zawiesić hop spider niżej, jak będę robił warkę 10l.

Fermentacja start w 16-18 st. C. Powolna + długi lag, spowodowany przez starą gęstwę oraz mocne natlenianie. Ale powinno być dobrze.

Zabutelkowane. Zeszło ładnie do 2 Blg. Szczątkowa czapa drożdżowa pozostała, jak to często u US-05

 

 

Screenshot_20230819-004929-095.png

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wizi napisał(a):

Warka 51

 

APA

21/05/2023

 

Komentarz: Warka na surowcach od @Reters. Chciałem napisać, że pierwsza uwarzona przeze mnie z gotowej receptury ze sklepu. Ale zostawiłem jedynie zasyp i czas zacierania. Resztę przerobiłem. Pierwsza z użyciem hop spidera w połączeniu z hop stopperem. Trzeba będzie wykombinować jakiś patent, aby zawiesić hop spider niżej, jak będę robił warkę 10l.

Fermentacja start w 16-18 st. C. Powolna + długi lag, spowodowany przez starą gęstwę oraz mocne natlenianie. Ale powinno być dobrze.

 

image.png.484be3dbb99d8080d429c5af2617e926.png

 

Jak zwykle u Ciebie. Jak patrzę na skład typu gips piwowarski itp. to jeszcze trochę wiedzy muszę przyswoić😁 Czekamy na spokojnie, a jak piwowar się nie spieszy, to zazwyczaj piwo mu to wynagrodzi😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.