Skocz do zawartości

Browar Kreatywny


paddy

Rekomendowane odpowiedzi

Double IPA

 

Kolor: bursztynowy, miedziany, delikatnie opalizujący

Piana: niska, drobna ale bardzo długo się utrzymująca, fajny lacing

Aromat: pierwszy nich, niuch, niuuuch to delikatne zielone jabłuszko i wyraźna słodowość, z tła próbuje się wedrzeć coś cięższego - alkoholowość (?) oraz delikatnie czuć jakby truskawkę, wyraźnie też czuć słodycz z chmielu.

Smak: pierwsze uderzenie to ostrość (z goryczki?) i wyraźna słodowość, która wraz z goryczką trwa, gorycz jest świetnie stonowana, nie zalegająca, czuć alkohol ale nie jest drażniący, gdzieś w tle przewija się biszkopt/ciasteczko, pomimo mocy piwo szybko znika :)

Wysycenie: niskie....i to chyba tyle

 

Bardzo ciekawe piwo, dużo wrażeń - pozytywnych, cieszę się, że mogliśmy je spróbować szkoda tylko, że było go tak maaaałooooo.

 

ps. Czekam na kolejne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Piana żadna, a nagazowanie weizenowe.

Wracając jeszcze do piwa to akurat nagazowanie w tym przypadku (przynajmniej wg tego co mówi wiki na temat Belgian Dark Strong Ale: "Mocno nagazowane, ale bez ostrości pochodzącej od kwasu węglowego (nie szczypie w język).") było jak najbardziej na miejscu.

Co do przegazowania to raczej bym się skłaniaj właśnie w stronę wahań temperatur w skrzyni styropianowej i być może poprzez to w niektórych przypadkach niedofermentowanie bo od zastosowania cukru miast glukozy to nie jest możliwe.

 

 

Jak się uzbiera kilka piw, to mogę podrzucić Ci drugą turę.

Z mojej strony bardzo chętnie, choć jak sam zauważyłeś, degustacje bardzo powoli mi szły z racji ciągłego niedoboru czasu (choroba naszych czasów), no i też jako że zaprzestałem piwowarstwa (choć liczę, że kiedyś warunki pozwolą) to nie mam za bardzo nic na wymianę ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owsiany stout

Spierdzielał jak opętany, musiałem nalewać go na 3 razy do kieliszka.

 

Wygląd: Piany nie chcę oceniać bo jest głównie wynikiem przegazowania piwa, a tak klarowne, czarne, ładnie się prezentuje.

Aromat: Lekka kawa palona, lekka czekolada, trochę kwaśności od słodów palonych.

Smak: Dość słodkie, goryczka niska do żadnej, kawa taka bardziej w stronę robusty, lekko kwaśna, nagazowanie takie, że jak się weźmie łyk piwa to w ustach zostaje piana :D może to lekka infekcja w butelce i coś dojadło resztki cukrów? Smak ogólnie fajny, aromat mało owsiankowy, bardziej po dry stouta, smak bardziej pod sweet stouta :D

Podsumowanie: Jakby nie to nagazowanie byłby bardzo fajny stout, a tak trzeba dość długo poczekać żeby był pijalny kiedy część gazu ucieknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam, witam! Zaczynamy serie "degustuj z Brandonem" :D

 

Zaczynamy od American Stout:
Kolor: czarny, nieprzejrzysty.
Piana: obfita, drobno i średnio pęcherzykowata, jasnobrązowa, koronka fajna, bardzo trwała i gesta.
Zapach:  kawa, paloność, bardzo delikatny leśny przyjemny- mało ameryki!
Smak: kawa, gorzka czekolada, przełamywana fajną goryczką, fajnie zbalansowane i pełne, na finiszu żywica.
Wysycenie: średnie- w sam raz
Uwagi: Piwo pite w odpowiedniej temperaturze w odpowiednim szkle, dokładnie 6 tygodni od zabutelkownia i jedyne do czego sie można przyczepić to za mało ameryki w aromacie. Wg mnie idealny american stout to balans 50-50% stout ameryka. Tutaj dałbym 60-40 dla stouta :) ogólnie duży plus za piwo, wad nie stwierdzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest taki nie do końca american stout, bo są to wysłodziny z risa ;) Założenie było takie, że robię risa 24 BLG, a do wysłodzin idzie ameryka. BJCP mówi, że aromat chmielowy ma być średni do niskiego, więc mimo, że Ci nie gra do końca, to się cieszę, bo udało się uzyskać zamierzony efekt :D
Mi z kolei przeszkadza nagazowanie. Od tego sezonu wszystkie stouty będę gazował na 1,8 - dzięki temu wydają mi się być bardziej pełne i kremowe.

Edytowane przez zygberto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

belgian blond ale

Kolor: złoty, klarowny

Piana: obfita, drobno i średnio pęcherzykowata, biała, koronka fajna,  trwała i gesta.
Zapach:  przyprawowość, korzenność, ogólnie belgia.
Smak: słodycz delikatnie przełamana goryczką, ogólnie za duża słodycz jak dla mnie, pod koniec już męczyłem.
Wysycenie: w sam raz
Uwagi: Z tego co opowiadałeś to długo fermentowało i moim zdaniem mogłoby jeszcze wyzjadać  co nieco. Chyba że tak planowałeś i zacierałeś na słodko to ok.

Jak dla mnie do poprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa była o triplu, który jeszcze nie jest w butelkach. W blondzie było wszystko bez problemu. Dojedzone wszystko. Świadczy o tym brak przegazowania, a młode ono nie jest :)

Chciałem zaakcentować słodowość. Miał być smak słodowy i z tego poziomu jestem zadowolony.

Hmm, nie pomyślałem, że może być męczące. Zdecydowanie przy tym piwie się nie męczę, a Ewa już mi prawie całego blonda wypiła:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Teraz trzy recenzje na szybko. 

Kiedyś z Kamilem otworzyliśmy sweet stouta- pytaj go o wrażenia. Coffe stouta piłem w weekend a teraz sączę dry stouta.

 

Odnośnie sweet stouta to tak jak mówiłeś. Baza z laktozy ale słodkości nie czuć. Reszta bardzo poprawna.

 

Coffe stout to dla mnie mega zagadka. Juz kilka razy się z tym spotkałem i nie wiem czy to wina sposobu dodawania kawy, czy rodzaju kawy, czy moich zdolności sensorycznych. Czuję kawę w zapachu fajnie, natomiast smak kojarzy mi się nierozłącznie ze smakiem bobu :D tak- gotowanego bobu.

 

Co do Dry stouta, bez komentarza. Ideał i dzięki temu stylowi zacząłem warzyć i takich piw więcej!

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

American Stout 

 

Wygląd : Czarne, nieprzejrzyste. Piana średnioobfita.Gęsta, ładna koronka, opada do warstwy i obrączki. 

 

Aromat : Chmiel i słód w sumie na równym poziomie, fajnie się to uzupełnia. Mleczna czekolada, trochę kawy i żywica, może lekko majaczy pomarańcza,ale może to złudzenie. Dobry balans. 

 

Smak : Gładkie, raczej pełne. Nasycenie niskie/średnie. Goryczka średnia, na finiszu trochę mocniejsza od słodów. Na pierwszym planie jednak chmiel, znów żywica. Dalej słody, ciemne palone. Kawa, czekolada. Trochę w kierunku słodkiego się skłania, ale balans bardzo dobry. Finisz cierpko palony i lekko chmielowy.  Na końcu leciutko wychodzi alko po ogrzaniu, ale to niuans. 

 

Podsumowanie. Klasyka, bardzo pijalne, bez wad, duży plus za balans w aromacie i smaku. Dobre, dzięki ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Widzę że rok temu w marcu 2017 też degustowałem ten styl (mam nadzieje ze to nie ta sama warka i że nie masz takich staroci w piwnicy) :D

 

American Stout:
Kolor: czarny, nieprzejrzysty.
Piana: niska, dość szybko znikająca, drobno i średnio pęcherzykowata, brązowa,
Zapach:  kawa,  żywica i lekka paloność, fajna lekka cytrusowość.
Smak:  Idealny balans między kawą/palonością a goryczką od chmielu.
Wysycenie: Wysycenie w punkt dlatego dziwi mnie ta niska piana. Być może nisko nasyciłeś a ja ostrożnie nalewałem nie tworząc zbytniej piany.
Uwagi: Pierwsza z serii degustacji i oceniam ją bardzo przyzwoicie, tym bardziej ze to jeden z ulubionych stylów. Jeśli wady to ta piana ale tak jak pisałem wcześniej może być to moja wina. Jednakże wolę nisko nagazowane piwa z niską pianą niż odwrotnie. 

Edytowane przez MateuszOff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

English IPA

Kolor: miedziany/bursztynowy- lekko zmętniony.
Piana: ładna, długo utrzymująca się, koronki pięknie robiąca,
Zapach:  słodowy, ziemisty i lekko trawiasty, kwiatowy,
Smak:  tak jak to w angielskich ipach karmelowość/ciasteczkowość góruje nad goryczką, pełne w smaku, goryczka fajnie zbalansowana,
Wysycenie: średnie,
Uwagi: piwo niezwykle pijalne i stylowe, przywołało mi wspomnienia wakacyjne ze Słowenii- piłem tam Fullersa bardzo podobnego w smaku i to chyba dobrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lecimy z pierwszym w serii :)

Foreign Extra Stout #51

Butelkowany 07.01.17 Czyli ponad roczny Stout :). Ekstr. 17,1.

 

Aromat z butelki: Przyjemny palony, czekoladowy, owocowy, intensywny.

Wygląd: Czarne nieprzejrzyste, klarowne. Piana drobno i średnio-pęcherzykowa, brązowa, niska. Szybko redukuje się do bardzo cienkiej warstwy, po dłuższym czasie znika.

Aromat: Palony na pierwszym miejscu, czekoladowy, lekko owocowy przechodzący delikatnie w sherry. Może lekki rum. Dużo przyjemnego się dzieję, nie potrafię reszty opisać.

Smak: Wysycenie średnie. Goryczka trafiona w punkt, nie jest nachalna, średnia, przyjemna. Zostaje przyjemna cierpkość na języku od palonego zboża. Wytrawny ale pełny w smaku. Leciutki ale bardzo fajny alkohol, komponuje się fajnie z goryczką. Pozostaje przyjemny i długi posmak.

Ogólnie: FES bardziej w stronę wytrawną (pewnie jeszcze długie leżakowanie to podniosło), przyjemny, dobrze zbalansowany, wyleżany :). Goryczka perfekt. Brak wad. Dobry balans, aromatów, smaku i goryczki.

 

Wrażenie: Piwo pyszne,  pijalne w stronę dłuższego, degustacyjnego picia. To piwo jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu że najlepsze piwa, to domowe piwa. Jak dla mnie trochę za wytrawny, ale osobiście wolę stouty bardziej w stronę słodką, aczkolwiek jest pełny w smaku. Dzięki za możliwość spróbowania.

 

edit.

poprawiony błąd

Edytowane przez dzeju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weizenbock

Kolor: bursztynowy- lekko zmętniony jak to w stylu być powinno
Piana: wysoka, drobno pęcherzykowa z wstawkami większych bąbli,  w miarę trwała
Zapach:  słodowy, melanoidynowy, póki co brak elementów utlenienia więc zamawiam butelkę wyleżakowaną :)
Smak:  mocno koźlakowo, czyli chlebowo słodowe, goryczka niska, dosyć pełne w smaku, delikatnie zaznaczony goździk- banan po ogrzaniu też wychodzi, charakterystyczna nuta od słodu pszenicznego też odczuwalna,
Wysycenie: średnie
Uwagi: ogólnie klasyka, chociaż nie mój styl,  bardziej wolalłbym dunkelową wersję pić :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

APA

2 but 0,33l, panel 4 laików (w tym ja) - wszystkim dobrze wchodziła :) (degustowana jako pierwsza 1 z 9)

 

Aromat: delikatny, cytrus, zbożowy, chlebowy czego oni tam nie czuli...

Wygląd: jasne, żółte nie słomkowe, mętne zwłaszcza po wlaniu z osadem, biała piana, drobna, całkiem puszysta i długo utrzymująca się

Smak: bdb jak to apa, estry cytrusy, nie przesadzone, goryczka umiarkowana choć co ciekawe dla mnie za 1-szym razem wydawała się całkiem duża i długo trzymająca - przy drugiej but. następnego dnia zgodziłem się z resztą piwoszy

Odczucie: średnio wysycone a może nawet dużo (1-sza but.)

Ogólne wrażenie: cytuję z arkusza naszej oceny: "wysoka pijalność, ogólnie więcej takich chcemy, pozdrowionka :) "  dla mnie mogłoby być bardziej zdecydowane, chętnie spróbuję Double IPA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FOREIGN EXTRA STOUT

degustacja 2-ga z 9 jeszcze byliśmy trzeźwi

 

Aromat: kawowo-chlebowy

Wygląd: czarne przygaszone, piany brak

Smak: kawa, delikatne, długa lekko kwaskowa końcówka

Odczucie: aksamitne, niskie wysycenie

Ogólne wrażenie: pozytywne, dobry stout , piwko jakie lubię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jeszcze jedno, tym razem nr 4 z naszej degustacji: ENGLISH IPA

 

Aromat: mało wyczuwalny

Wygląd: barwa miedziana, pianka nieduża, klarowność iskrząca

Smak: EIPA została oceniona jako całkiem zrównoważona, lekko kwaskowa, z "małym odczuciem śliwkowym". Goryczka raczej mała.

Odczucie: niskie nasycenie, lekko cierpkie w ustach

Ogólne wrażenie: cytuje jednego z degustatorów: WKSz "dobra - faza nastąpiła :) "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nothern Elnglish Brown Ale #61

Butelkowany 30.04.17. Ekstr. 12,5.

 

Wygląd: Ciemno brązowe z czerwonymi akcentami, klarowne. Piana średnio-pęcherzykowa, jasno brązowa, obfita. Szybko redukuje się prawie do zera.

Aromat: W aromacie słodki karmel, może lekkie toff. Wzbogacony słodkimi estrami owocowymi, jednocześnie lekko kwaskowy.

Smak: Wysycenie wysokie, stylu nie znam, ale wg. opisu jest dobrze. Goryczka niska, przyjemna. Piwo wytrawne. Tu w smaku dodatkowo pojawia się też lekka czekolada, taka słodowa. Piwo delikatnie kwaskowe.

Ogólnie: Aromat bardzo przyjemny, lekkie zwiewne. CO2 trochę szczypie w język, reszta fajnie zbalansowana. Pozostaje bardzo przyjemny posmak, finisz wytrawny. Wg opisu stylu za dużo owoców w aromacie (ale mi to bardzo pasuje).

 

Wrażenie: Kolejne fajne piwo, bardzo pijalne. Aromat zniewalający, zanim pierwszy raz spróbowałem to chwilę zajęło :D. Jak na taki ekstrakt całkiem nieźle się przechwało, brak utlenienia. Jedyny minus jak dla mnie to za duże wysycenie, ale to preferencje osobiste :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Niestety nie pamiętam nazwy, ale może po opisie da się wywnioskować :) albo znajomi mi przypomną.

Pity na początku marca br.

Aromat: Palony intensywny.

Wygląd: Ciemna piana powoli opadająca, nieprzejrzyste (czarne).

Aromat: Palony może lekko karmelowaty.

Smak: Kwaśno-gorzki (bardziej gorzki). Cierpkie. Goryczka niewyczuwalna. Uczucie gazu na języku. 

Ogólnie: Trochę chyba wolę słodsze stauty :). Ten był nie dla mnie, aczkolwiek mogę degustować nadal :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

American Stout #55

Butelkowany 21.01.17. Ekstr. 14,4.

 

Wygląd: Czarne, nieprzejrzyste. Piana drobno i średnio pęcherzykowa, ciemno brązowa obfita. Szybko redukuje się do cienkiej warstwy.

Aromat: W aromacie palone, i coś delikatnego, słodkiego. Ameryki brak, ale po takim czasie to zrozumiałe.

Smak: Wysycenie wysokie. Palony, trochę popiołowy. Wytrawne. Goryczka średnia, taka trochę też od słodu, przyjemna.

Ogólnie: Aromat dobry, fakt że brak ameryki ale taki czas leżakowania zobowiązuje. CO2  szczypie w język. Mocno wytrawne, palone.

 

Wrażenie: Fajne piwo, myślę że jego czasy świetności minęły jako american stout. Wypite z przyjemnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.