Skocz do zawartości

Fermentacja portera etapami


yarrro

Rekomendowane odpowiedzi

Co sądzicie o przeprowadzeniu fermentacji portera etapami? Mam na myśli przygotowanie brzeczki ~12 Blg, rozpoczęcie jej fermentacji i dodanie później ekstraktu słodowego - załóżmy przy Blg na poziomie 6-8.

 
Chodzi mi o uproszczenie zadawania drożdży. Dla 23l brzeczki 22 Blg kalkulatory wyliczają starter o objętości ok. 4 litrów, co jest dla mnie kłopotem - mam kolby o pojemności tylko 2 litrów. Z kolei gęstwy po lagerze nie mam, a robić go i czekać kilku tygodni nie chce się :) A na dwulitrowej kolbie zrobię starter akurat na uruchomienie fermentacji brzeczki ~12 Blg.  Oczywiście jakoś tam da się to zrobić (np. używając kilku saszetek suchych drożdży), ale chodzi mi o takie właśnie uproszczenie. Tak chyba robią winiarze. 
 
Czy są jakieś przeciwwskazania? Chodzi mi o to, czy fermentacja będzie przebiegać prawidłowo. Możliwość zarażenia w trakcie dodawania ekstraktu to oczywiste ryzyko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to jakaś metoda, będzie dobrze. Dodaj ekstrakt  zaraz jak fermentacja ruszy na całego. Drożdże będą rozbujane i z chęcią przerobią nowe cukry. Nie baw się w aptekarza :D

Edytowane przez kentaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z tego co wiem w Artezanie tak robią, lub robili, że jednego dnia robią jedną warkę, zadają drożdże i następnego dnia dolewają drugą warkę do fermentora.

Tu chodzi o co innego, w browarach zazwyczaj masz o wiele mniejszą warzelnię i w zależności od tego ile razy większa jest pojemność tanków fermentacyjnych, tyle warek trzeba "klepnąć" aby tank zapełnić.

Dwie warki można spokojnie ogarnąć jednego dnia, ale jak już masz tank większy 4 x od warzelni, to trzeba proces rozkładać na dwa dni.

 

@yarrro offline.png

Na zdrowy rozsądek, wydaje mi się, że powinno to być całkiem sensowne rozwiązanie, drożdże się już rozruszają i częściowo namnożą. Możesz też zrobić starter kilkustopniowy jeśli chcesz i też osiągniesz wystarczającą ilość komórek drożdżowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co sądzicie o przeprowadzeniu fermentacji portera etapami? Mam na myśli przygotowanie brzeczki ~12 Blg, rozpoczęcie jej fermentacji i dodanie później ekstraktu słodowego - załóżmy przy Blg na poziomie 6-8.

 

..........

 

Ja bym próbował dodawać na poziomie 8-10 Blg, albo i wcześniej. Spadek gęstości świadczy, że drożdże przestały się rozmnażać, a zaczęły fermentować. Zwiększenie poziomu cukrów w momencie, gdy już mamy dosyć pokaźną zawartość alkoholu, może spowodować zatrzymanie fermentacji.

 

Tak se wykombinowałem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zacząłem. Z 7,4 kg słodów wyszło 25.6 kg brzeczki @17 Blg... całkiem nieźle. BS2 pokazuje, że ekstrakt i kolor mieszczą się granicach portera bałtyckiego. Dalsza kalkulacja wskazuje, że można jeszcze dodać ok. 1 kg ekstraktu jasnego. Sie zobaczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.