Skocz do zawartości

Braki w amerykańskich chmielach - zmiany w recepturach


redlum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Postanowiłem zrobić zamówienie na 3 kolejne amerykańskie warki - American Wheat, APA i AIPA. Ułożyłem przepisy na chmielenie tak aby były wykorzystane następujące chmiele: Centennial, Cascade, Amarillo i Citra (każdego po 100gram) oraz trochę warriora którego posiadam w zapasach

 

American Wheat

Gotowanie Warrior 10 g 60 min 15.5 %

Aromat Amarillo 20 g 5 min 9.5 %
Whirlpool Amarillo 15 g 30 min 9.5 %
Whirlpool Citra 15 g 30 min 12 %
Na zimno Amarillo 15 g 5 dni 9.5 %
Na zimno Citra 15 g 5 dni 12 %
 
APA
Gotowanie Warrior 15 g 60 min 15.5 %
Aromat Centennial 15 g 15 min 10.5 %
Aromat Cascade 15 g 5 min 6 %
Whirlpool Cascade 20 g 30 min 6 %
Whirlpool Centennial 20 g 30 min 10.5 %
Na zimno Centennial 15 g 5 dni 10.5 %
Na zimno Cascade 15 g 5 dni 6 %
 
Z reszty autorska AIPA (bazowany na paru innych przepisach)
Gotowanie Citra 50 g 60 min 12 %
Aromat Centennial 20 g 15 min 8.5 %
Aromat Cascade 20 g 0 min 6 %
Whirlpool Citra 10 g 30 min 10 %
Whirlpool Amarillo 15 g 30 min 3.2 %
Whirlpool Cascade 15 g 30 min 6 %
Na zimno Mosaic 10 g 5 dni 10 %
Na zimno Cascade 15 g 5 dni 6 %
Na zimno Amarillo 15 g 5 dni 3.2 %
 
W sklepach których zamawiałem niestety nie było chmieli Citra i Amarillo więc zamówiłem chmiel Equinox i Chinook.
Czy dać je zamiennie za te brakujące chmiele - czy może coś jeszcze pomieszać?
 
Chinook ma alfakwasy12,7% zaś Equinox 13,1% czyli wartości zbliżone do Citry i Amarillo
 
 
 
 
Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chinookiem i Equinoxem nie zastąpisz Citry i Amarillo w taki sposób by dały podobne efekty. Chinook to chmiel raczej goryczkowy, a Equinox wg mnie daje aromat bardziej żywiczny, owocowy niż cytrusowy.

 

Jeżeli chcesz szukać zamienników to sugeruj się profilem lub jakimiś zestawieniami np. http://www.hopslist.com/styleguide/Hopslist_Substitutes_2014-03.pdf

 

https://www.hopunion.com/aroma-wheel/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że nie da się zastąpić tych brakujących chmieli. Przejrzę w nocy przepisy i opinie o piwach na chmielu equinox i Chinook, i coś będę kombinował.

 

Na nowe chmiele przyjdzie jeszcze czas. Robię 1-2 walki tygodniowo więc coś czuję że szybciej mi się te zapasy skończą niż będą nowe chmiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Equinox ma bardzo zdecydowany, ostry, ktoś go określił jako pipeprzowy charakter. Mi osobiście do gustu szczególnie nie przypadł. Raczej trzeba go używać z umiarem, przechmielenie możne spowodować, że piweczko będzie ciężkie w odbiorze. Mówię oczywiście o chmieleniu na smak i aromat, po tym jak mi się nie spodobał resztę co mi zostało zużyłem tylko na goryczkę. Jako zamiennika City czy Amarilloo raczej nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.