Jump to content

[Piwny turysta] Brauerei Hofmann z Pahres


Pierre Celis

Recommended Posts

Dziś o browarze, który na pierwszy rzut oka może wydawać się mało ciekawy. Na całe szczęście to tylko pozory.

DSC06852

 Zabieram was dzisiaj do Środkowej Frankonii, która nie tylko słynie z wyjątkowych krajobrazów, ale także z browarów, które warzą nadzwyczaj smaczne piwa.

Nie inaczej było i w tym przypadku. Zapraszam was do niewielkiej osady Pahres, położonej z dala od większych skupisk ludzkich. Przestrzeń jaka otacza wspominaną miejscowość jest wręcz hipnotyzująca. Pełne wdzięku żyzne pola wraz z malowniczymi pagórkami, tworzą klimat, który sprawia, że człowiek zapomina tutaj o wszystkich troskach dnia codziennego. Nie mniejszą cegiełkę do tego idyllicznego zestawu dorzuca miejscowy browar „Brauerei Hofmann”, który funkcjonuje na tym terenie już od 1663 roku.

Mimo, że w pierwszej chwili sam budynek browaru może nie wzbudza większego entuzjazmu, szybko się można przekonać o wyjątkowości tegoż miejsca. Nie dlatego, że odnajdziemy tam przepiękne detale na elewacji budynku z połowy XX wieku, ale dla tego, że kryje on w sobie warzelnię, która wypuściła na świat nie jedno już znakomite piwo oraz magiczne piwnice, w których to znajdują się kadzie służące otwartej fermentacji.

Niestety (lub stety) ze względu na duże zainteresowanie piwami z Pahres, browar jest obecnie na etapie znaczącego zwiększenia produkcji. W tym konkretnym przypadku oznacza to, że browar wybuduje nieopodal swojej głównej siedziby bezduszny hangar, do którego zostanie przeniesiona cała obecna produkcja. Szkoda. Na otwartą fermentację z pewnością nie będzie co już liczyć, a i smak piwa może znacząco odbiegać od tego do czego już się przyzwyczaili lojalni konsumenci piw z pod znaku Hofmann.

Ciekaw jestem także tego, czy zostanie zachowane aktualne portfolio browaru w postaci Pilsnera (11,8 blg), Lagera (11,5 blg), Marzena (13,7 lg), Pilsa (11,9 blg), Doppelbocka (19,3 blg), Weizenbocka (16,5 blg), Festbiera (13,3 blg), Weissbiera (12,4 blg), Dunkela (12,5 blg), Landbiera (11,7 blg) oraz zdobywającego coraz większe uznanie na lokalnym rynku, piwo American India Pale Ale (7,3 % alk.).

No cóż, czas pokaże, czy będziemy mieli za rok jeszcze szansę napić się wyjątkowych piwa z Pahres, czy jedynie tylko cząstkę tego, co było nam dane jeszcze nie tak dawno. Do tego czasu gorąco was zachęcam do odwiedzin tego przepięknego miejsca, które jeszcze zachowało swój wyjątkowy klimat. Śpieszcie się , z pewnością tego wyboru nie pożałujecie!

DSC06857

.

DSC06856

.

DSC06854

.

DSC06858

 

 


4026 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.