Jump to content

[Docent] Debiut Miesiąca – styczeń 2016


Pierre Celis

Recommended Posts

Zaczynamy trzeci rocznik zestawienia Debiutu Miesiąca. Przypomnijmy, rok 2014 to prawie 500 rzemieślniczych premier, rok później już ponad 1000! Nic nie wskazuje na to, by rok obecny miał być inny niż miniony. Magiczna liczba tysiąca została jednak już osiągnięta i nie widzę celu i potrzeby by stymulować kolejne rekordy. Więcej nie znaczy lepiej. A zdarza się tak, że kolejna premiera jest metodą na zatarcie złego wrażenia po poprzedniku. W takim wypadku wysokie liczby mogą świadczyć zarówno o kreatywności jak i słabości polskiego craftu.

W związku z tym wprowadzam zmiany w zestawieniu. Główny motyw pozostaje nienaruszony – najlepsze w mojej ocenie premierowe piwo uzyskuje tytuł Debiutu Miesiąca, dodatkowo prezentuję piwa zasługujące na wyróżnienie. Natomiast zamiast pozostałych premier wymieniał będę nowe browary i inicjatywy kontraktowe, które w danym miesiącu zaprezentowały swoje debiutanckie piwo. Myślę, że liczba nowych przedsięwzięć, w szczególności fizycznie istniejących browarów, lepiej będzie oddawać dynamikę rynku.

W pierwszym miesiącu roku 2016 mieliśmy okazję celebrować pierwszą edycję Święta Porteru Bałtyckiego, którego gwiazdą stał się mający premierę wyjątkowy specjał. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że właśnie to piwo zasłużyło na tytuł w styczniu?

Browar Kormoran – Imperium Prunum

ImperiumPrunum

Imperialny porter bałtycki 26° Blg, 11 % alk.

Gdy pod koniec ubiegłego roku pojawiła się wizualizacja czarnej malowanej butelki z lakowanym kapslem zapakowanej w dedykowany karton, było już wiadome, że szykuje się piwo wyjątkowe. To miał być drugi po Imperatorze Bałtyckim z Pinty imperialny bałtycki porter. Tym razem jednak zamiast amerykańskiego chmielu, w składzie znalazł się inny ekstra dodatek – suska sechlońska czyli dymiona drewnem bukowym śliwka z okolic małopolskiej Sechny.

I faktycznie, suska nadała temu piwu wyjątkowy charakter zarówno w aromacie jak i smaku. No ale sama śliwka nie powoduje, że to piwo jest tak dobre. To przede wszystkim świetne ułożenie, treściwość, gładka tekstura smaku i optymalnie schowany alkohol powodują, że Imperium mimo wysokich parametrów jest tak wyśmienicie pijalne. Pierwsza warka tego piwa rozeszła się właściwie na pniu, na kolejną trzeba będzie poczekać do końca roku. Miejmy nadzieję, że będzie tak samo świetne!

Relacja z premiery Imperium Prunum tutaj, a ocena wersji butelkowej tutaj.

 

Styczeń to kolejny miesiąc w którym pojawiają się piwa z udziałem słodu wędzonego torfem. Jako że jestem zwolennikiem tego trendu, a peated dobrze wychodzą naszym rzemieślnikom, to jest ich tu całkiem sporo. Dodatkowo mamy dobre IPA na słowiańskich odmianach chmielu, smaczny robust porter i przyjemne (nie-słodkie!) imperialne AIPA!

AleBrowar/Artezan – Ale Cocones

AleCoconesOcena piwa

Piwne Podziemie – Smogger

SmoggerOcena piwa

Setka (Wąsosz) – Viking Pils

VikingPilsOcena piwa

Setka (Wąsosz) – Apollo 19

Apollo19Ocena piwa

Tattooed Beer (Szczyrzycki Browar Cystersów Gryf) – Slava

SlavaOcena piwa

Waszczukowe (Szczyrzycki Browar Cystersów Gryf) – Łycha Zbycha

LychaZbychaOcena piwa

 

Nowe browary:

 

Maryensztadt      Ren      Bytow

 

Nowe inicjatywy kontraktowe:

 

BabaYaga      Brewklyn      KarpatyZdroj

Gentleman

 

 

b.gif?host=polskieminibrowary.pl&blog=14

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.