Skocz do zawartości

Czynniki wpływające na jakość piwa


udarr

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

piszę właśnie pracę na obronę i poświęcam rozdział na omówienie czynników wpływających na jakość piwa warzonego w domu, przynajmniej tych czynników, na które jako domowi piwowarzy mamy wpływ i możemy nimi manipulować, może uda mi się omówić wszystkie jeśli dobór literatury na to pozwoli? Zastanawiam się czy czegoś istotnego nie pominąłem?

 

- temperatura zacierania (ewentualnie jeszcze gęstość zacieru i grubość śruty)

- pH zacieru i wody do wysładzania

- jakość i rodzaj słodu

- jakość i rodzaj chmielu

- oksydacja

- długość gotowania, reakcje Maillarda

- woda, sole, modyfikacje itp.

- charakterystyka drożdży i tematy "okołodrożdżowe"

- warunki fermentacji

 

Przy okazji może ktoś jeszcze jakąś literaturę podrzuci (wyłącznie angielska wchodzi w grę)? Póki co mam oczywiście Kunzego i dalej Brewing od Lewisa, trylogię Yeast, Water, Hops, Principles od Fixa, How to Brew od Palmera. 

 

Dzięki,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzięki, przypomniałeś mi o tym ciekawym artykule dot. starzenia piwa, nie pamiętam skąd mam link ale chyba z forum, może ktoś będzie miał ochotę zerknąć: http://depa.fquim.unam.mx/amyd/archivero/ARTICULOGRUPO8_25527.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu czytałem artykuł w BYO na temat przepuszczalności (dla tlenu) fermentorów PCV. Mam go nawet przetłumaczony na polski. Artykuł jest obarczony wykresami z ilością tlenu który przedostaje się do piwa z jednostkach czasu itp. Nie pamiętam czy była tam jakaś literatura, ale jakbyś był zainteresowany to daj znać to podrzucę jak będę w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu czytałem artykuł w BYO na temat przepuszczalności (dla tlenu) fermentorów PCV. Mam go nawet przetłumaczony na polski. Artykuł jest obarczony wykresami z ilością tlenu który przedostaje się do piwa z jednostkach czasu itp. Nie pamiętam czy była tam jakaś literatura, ale jakbyś był zainteresowany to daj znać to podrzucę jak będę w domu.

 

Ok, bardzo chętnie. Jeśli możesz to podeślij.

 

Może:

- wysycenie CO2 i temperatura podania

 

 

Warunki przechowywania jak surowców tak i gotowego piwa ( światło , temp. wilgotność , pewne ograniczenia czasowe .... ) , sposób rozlewu i konfekcja ( butelki szkło , pet , keg )

 

Oj, chyba jednak nie dam rady się zmierzyć ze wszystkim. Trzeba będzie zrobić jakąś selekcję.. Dzięki wszystkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu czytałem artykuł w BYO na temat przepuszczalności (dla tlenu) fermentorów PCV. Mam go nawet przetłumaczony na polski. Artykuł jest obarczony wykresami z ilością tlenu który przedostaje się do piwa z jednostkach czasu itp. Nie pamiętam czy była tam jakaś literatura, ale jakbyś był zainteresowany to daj znać to podrzucę jak będę w domu.

Ja też chętnie zobaczę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też chętnie zobaczę.

 

 

 

Ok, bardzo chętnie. Jeśli możesz to podeślij.

 

 

W załącznikach oryginał i tłumaczenie. Nie za wiele tam jest. Ogólnie znane fakty tylko podbudowane teorią :) No ale są wykresy :F

2013_19_3_O2 and Plastic.pdf

2013_19_3_O2 i plastik.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.