Skocz do zawartości

Przechmielone piwo - pomocy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W całym wujku Google nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi na to jak uratować przechmielone piwo i czy w ogóle się da, więc zakładam nowy temat dla początkujących jak ja, aby uniknęli tego samego błędu.

 

Z powodu braku doświadczenia w zacieraniu słodów i chęci lepszego poznania samego procesu warzenia piwa swoją drugą warkę postanowiłem zamówić w zestawie z ekstraktami z PEWNEGO SKLEPU INTERNETOWEGO, którego nazwy nie będę przytaczał. Decyzja padła na piwo Marcowe w zestawie dostałem 2 x 1,7 kg ekstraktu słodowego Gozdawa jasny, 50 g chmielu Hallertauer Taurus (Alfa kwasy 13,5% - znalezione w Google, na stronie sklepu podane jest 19%) i drożdże Gozdawa GLW35. W instrukcji jasno napisano żeby dodać na początku chmielenia 50 g chmielu z zestawu, a cała warka w fermentorze ma mieć pojemność 21 l. Z niewiedzy zrobiłem wszystko tak jak w instrukcji nic nie przeliczając i niezagłębiając się w temacie.

 

Wczoraj piwo uwarzyłem, problem polega na tym, że piwo jest strasznie gorzkie, po jednym łyku goryczka odrzuca i nie da się tego pić. Po zapoznaniu się z tematem IBU znalazłem, że dla piwa Marcowego powinno ono wynosić 20 - 28 IBU. Moje z wyliczeń wynika, że ma 74 IBU, a bilans goryczy 1.47.

 

Co mogę z tym zrobić, aby piwo nadawało się do picia? Rozcieńczyć z wodą? Czytałem gdzieś o dodaniu laktozy (ale nie było do końca wyjaśnione czy da to jakiś rezultat?). Czy po prostu puścić w kanał?

 

Dodam jeszcze, że zgodnie z instrukcją piwo miało mieć 14' Blg, a wyszło 11,5' Blg.

 

Teraz już wiem, że nie warto wynajdywać najtańszych ofert zestawów surowców....

 

Proszę o pomoc

Edytowane przez Miroon86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tak miałem nie raz. Tzn nie tak dużą gorycz ale np bardzo moco wyczuwalny imbir, po 4 tygodniach ledwo co wyczuwalny. Nie spodziewałbym się że u ciebie ibu po miesiącu zejdzie do 20. Niech odleży swoje co musi i wtedy można coś powiedziec.  Na przyszłośc wrzucaj surowce i ich parametry w kalkulator 

Edytowane przez legler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

goryczka się układa - minimum po 1-3 tygodniach od butelkowania można ocenić czy jest właściwa.

sorki - nie zwróciłem uwagi na ilość chmielu w zestawie :D

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W całym wujku Google nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi na to jak uratować przechmielone piwo i czy w ogóle się da, więc zakładam nowy temat dla początkujących jak ja, aby uniknęli tego samego błędu.

 

Z powodu braku doświadczenia w zacieraniu słodów i chęci lepszego poznania samego procesu warzenia piwa swoją drugą warkę postanowiłem zamówić w zestawie z ekstraktami z PEWNEGO SKLEPU INTERNETOWEGO, którego nazwy nie będę przytaczał. Decyzja padła na piwo Marcowe w zestawie dostałem 2 x 1,7 kg ekstraktu słodowego Gozdawa jasny, 50 g chmielu Hallertauer Taurus (Alfa kwasy 13,5% - znalezione w Google, na stronie sklepu podane jest 19%) i drożdże Gozdawa GLW35. W instrukcji jasno napisano żeby dodać na początku chmielenia 50 g drożdży z zestawu, a cała warka w fermentorze ma mieć pojemność 21 l. Z niewiedzy zrobiłem wszystko tak jak w instrukcji nic nie przeliczając i niezagłębiając się w temacie.

 

Wczoraj piwo uwarzyłem, problem polega na tym, że piwo jest strasznie gorzkie, po jednym łyku goryczka odrzuca i nie da się tego pić. Po zapoznaniu się z tematem IBU znalazłem, że dla piwa Marcowego powinno ono wynosić 20 - 28 IBU. Moje z wyliczeń wynika, że ma 74 IBU, a bilans goryczy 1.47.

 

Co mogę z tym zrobić, aby piwo nadawało się do picia? Rozcieńczyć z wodą? Czytałem gdzieś o dodaniu laktozy (ale nie było do końca wyjaśnione czy da to jakiś rezultat?). Czy po prostu puścić w kanał?

 

Dodam jeszcze, że zgodnie z instrukcją piwo miało mieć 14' Blg, a wyszło 11,5' Blg.

 

Teraz już wiem, że nie warto wynajdywać najtańszych ofert zestawów surowców....

 

Proszę o pomoc

 

I to jest to co już kilka razy pisaliśmy sklepy piszą bzdury mają receptury z kosmosu, a z płaczem to na forum ludzie przychodzą.

 

To ten sklep piwoszarnia? Bo nie pierwszy raz taką akcję robią instrukcje też mają z błędami:http://www.marcin-webdesign.pl/szablon/zestawy_surowce/marcowe%2013Blg.pdf

Co to za pomysł z tym chmielem do Marcowego nie wiem... Ale muszę powiedzieć że jest to mega łodygowy i mega goryczkowy chmiel, w dużych ilościach daje piołunową goryczkę w piwie ja go więcej niż 10-15 g na goryczkę nie sypię, a co dopiero 50 g... No cóż po ptakach nic nie poradzisz na to IBU przy 11,5 masz około 100. Powinien ten sklep być namaszczony!!! Jeżeli to ten co podaje w linkach wyżej.

 

Co tu powiedzieć po fermentacji goryczka delikatnie zelżeje ale dalej będzie masakryczna i łodygowata, naprawić się tego za bardzo już nie da. Szkoda tylko roboty, moim zdaniem przefermentuj normalnie to piwo tylko nie wg.instrukcji 7 dni burzliwej tylko 14 +7 cichej, albo bez przelewania w tym samym wiadrze 3 tygodnie.

 

Ale twój przypadek to jakieś jaja, ja bym reklamacje składał jak można dać taki chmiel do tego piwa i popsuć je całkiem? Może pomylili Taurusa z Tradition? Ale to ich nie tłumaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczucie goryczki w piwie to w dużym uproszczeniu kwestia balansu pomiędzy resztą cukrów po fermentacji a ilością alfakwasów.

Przed fermentacją, na podstawie smaku brzeczki ciężko wywnioskować jak będzie wyglądało finalnie piwo. Frementacja bardzo wiele zmienia. Leżakowanie (czas) także.

Ostatnio robilem zwykłego Bittera. Brzeczka byla b.gorzka. Po zakończeniu fermentacji już nie było nadmiernej goryczki. Po leżakowaniu było tak jak ma być. Do tego wyszły aromaty i smaki których na poziomie brzeczki nie było w ogóle czuć bo ilość cukrów maskowała wszystko.

Dobrze że na każdym etapie próbujesz brzeczki/piwa. Po jakimś czasie i pewnej ilości zrobionych warek/piw będziesz mógł w pewnym przybliżeniu wyobrazić sobie jak będzie finalnie smakowało piwo oczywiście przy założeniu że wszystko pójdzie zgodnie z planem np. temperatura fermentacji nie wyskoczy Ci pod niebiosa i nie narobi się kupa estrów (i innych substancji ubocznych nieprawidłowo przeprowadzonejj fermentacji) w stylach gdzie ich nie powinno być lub drożdze nie odfermentują Ci zbyt płytko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczucie goryczki w piwie to w dużym uproszczeniu kwestia balansu pomiędzy resztą cukrów po fermentacji a ilością alfakwasów.

Przed fermentacją, na podstawie smaku brzeczki ciężko wywnioskować jak będzie wyglądało finalnie piwo. Frementacja bardzo wiele zmienia. Leżakowanie (czas) także.

Ostatnio robilem zwykłego Bittera. Brzeczka byla b.gorzka. Po zakończeniu fermentacji już nie było nadmiernej goryczki. Po leżakowaniu było tak jak ma być. Do tego wyszły aromaty i smaki których na poziomie brzeczki nie było w ogóle czuć bo ilość cukrów maskowała wszystko.

Dobrze że na każdym etapie próbujesz brzeczki/piwa. Po jakimś czasie i pewnej ilości zrobionych warek/piw będziesz mógł w pewnym przybliżeniu wyobrazić sobie jak będzie finalnie smakowało piwo oczywiście przy założeniu że wszystko pójdzie zgodnie z planem np. temperatura fermentacji nie wyskoczy Ci pod niebiosa i nie narobi się kupa estrów (i innych substancji ubocznych nieprawidłowo przeprowadzonejj fermentacji) w stylach gdzie ich nie powinno być lub drożdze nie odfermentują Ci zbyt płytko.

 

 

Dobra ale nie w sytuacji gdzie masz 100 IBU chmielu o smaku łodygi w brzeczce 11,5 blg co tu ma się ułożyć? Do tego jeszcze ekstrakty gdzie kolega nie sterował przerwami i nie mógł zrobić bardziej słodkiego piwa żeby odpowiednio skontrować to piwo. Drożdżę i ich odfermentowanie też tu nic nie pomoże... Obawiam się, że to piwo będzie jedną wielką łodygą, tylko szkoda kasy.

 

Napisz, który to sklep żeby ludzie w przyszłości mieli przestrogę na niego.

 

 

Dodam jeszcze, że inne przepisy tego sklepu to kpina: 

http://piwoszarnia.pl/dry-stout-ekstrakty-p-768.html

 

50 g magnata do dry stouta i kawa zamiast ekstraktu ciemnego i palonego jęczmienia? To jakieś jaja w tym piwie goryczka też wychodzi na poziomi 75IBU...

 

Kolejne zestawy tego sklepu nie lepiej... Ludzie trzeba napisać do tego sklepu że coś im się w głowach potentegowało proponujac takie receptury i zestawy...

 

 

Sory za słowa ale co to k*@(*# jest? http://piwoszarnia.pl/nitro-stout-17blg-p-710.html

 

1,5 kg palonych słodów i cukier do tego.... Masakra

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory za słowa ale co to k*@(*# jest? http://piwoszarnia.pl/nitro-stout-17blg-p-710.html

 

1,5 kg palonych słodów i cukier do tego.... Masakra

 

2 kilo:

  • słód czekoladowy ciemny – 0,5kg
  • słód barwiący – 0,5kg
  • słód pszeniczny prażony – 0,5kg
  • słód jęczmień prażony – 0,5kg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sory za słowa ale co to k*@(*# jest? http://piwoszarnia.pl/nitro-stout-17blg-p-710.html

 

1,5 kg palonych słodów i cukier do tego.... Masakra

 

2 kilo:

  • słód czekoladowy ciemny – 0,5kg
  • słód barwiący – 0,5kg
  • słód pszeniczny prażony – 0,5kg
  • słód jęczmień prażony – 0,5kg

 

 

Jeszcze lepiej... Patrzę na pozostałe receptury: Niemiecka IPA

 

Już pomijam to że to jest niemiecka IPA a w tle na zdjęciu belgijska flaga... no nie mogę z brehtu hehehe To jeszcze na 60 minut proponują POLARISA 21% Alfa kwasów :D Buahhuahuahauhau z obliczeń wychodzi ponad 120 IBU :D :D :D :D :D :D :D 

 

Co za sklep to jakaś komedia jest? 

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sory za słowa ale co to k*@(*# jest? http://piwoszarnia.pl/nitro-stout-17blg-p-710.html

 

1,5 kg palonych słodów i cukier do tego.... Masakra

 

2 kilo:

  • słód czekoladowy ciemny – 0,5kg
  • słód barwiący – 0,5kg
  • słód pszeniczny prażony – 0,5kg
  • słód jęczmień prażony – 0,5kg

 

Prażona pszenica nie jest palonym słodem. Kolor 5-7 EBC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, bo to jest "torrefied wheat", mój błąd.

Chociaż cholera wie co to jest, bo jęczmień też napisali "prażony" zamiast "palony".

EDIT: zresztą nie mój błąd, jest napisane jak byk - słód pszeniczny prażony a nie "prażona pszenica".

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Prażona pszenica nie jest palonym słodem. Kolor 5-7 EBC.

 

Mogli dać pszenicę prażoną ze Strzegomia - pow.1000EBC ;)

 

W temacie: na taką gorycz nie ma antidotum. W off-topie: "Goryczy czas - już widać dno, goryczy czas - i puste szkło..." KSU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sory za słowa ale co to k*@(*# jest? http://piwoszarnia.pl/nitro-stout-17blg-p-710.html

 

1,5 kg palonych słodów i cukier do tego.... Masakra

 

2 kilo:

  • słód czekoladowy ciemny – 0,5kg
  • słód barwiący – 0,5kg
  • słód pszeniczny prażony – 0,5kg
  • słód jęczmień prażony – 0,5kg

 

 

Jeszcze lepiej... Patrzę na pozostałe receptury: Niemiecka IPA

 

Już pomijam to że to jest niemiecka IPA a w tle na zdjęciu belgijska flaga... no nie mogę z brehtu hehehe To jeszcze na 60 minut proponują POLARISA 21% Alfa kwasów :D Buahhuahuahauhau z obliczeń wychodzi ponad 120 IBU :D :D :D :D :D :D :D

 

Co za sklep to jakaś komedia jest? 

 

Trochę mają burdel... w instrukcji inne chmiele niż w opisie na stronie np.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miroon86 jedyne co da jakiś efekt to rozcieńczenie brzeczki ale nie wodą tylko musiałbyś zatrzeć kolejną brzeczkę bardzo mało chmieloną i potem ją zmieszać z tą mocno goryczkową. Potrzebujesz do tego dodatkowego fermentora/fermentorów. Ja kiedyś pomyliłem się przy robieniu pierwszego swojego piwa IPA i dałem chmielu podwójne ilości i w podobny sposób ratowałem piwo, tyle że ja mocno ryzykowałem infekcją bo zatarłem nową brzeczkę i w ogóle jej nie chmieliłem (tego nie polecam, chociaż mi się udało i piwo po paru miesiącach było całkiem dobre z solidną goryczką ale nie piołunową).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miroon86 jedyne co da jakiś efekt to rozcieńczenie brzeczki ale nie wodą tylko musiałbyś zatrzeć kolejną brzeczkę bardzo mało chmieloną i potem ją zmieszać z tą mocno goryczkową. Potrzebujesz do tego dodatkowego fermentora/fermentorów. Ja kiedyś pomyliłem się przy robieniu pierwszego swojego piwa IPA i dałem chmielu podwójne ilości i w podobny sposób ratowałem piwo, tyle że ja mocno ryzykowałem infekcją bo zatarłem nową brzeczkę i w ogóle jej nie chmieliłem (tego nie polecam, chociaż mi się udało i piwo po paru miesiącach było całkiem dobre z solidną goryczką ale nie piołunową).

niewiele to da - musiałby doblendować z 60 l niechmielonego piwa - zwyczajnie się nie opłaca

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo można dowalić kolejne kilka puszek ekstraktu prosto do fermentora, zadać górniakami, nawalić chmielu łopatą na zimno i mieć IIPA.

Ale to znowu ryzyko a ekstrakt i chmiel drogi. Jakby to było moje piwo to chyba bym to puścił w kanał.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W instrukcji jasno napisano żeby dodać na początku chmielenia 50 g drożdży z zestawu

To jest najlepsze.

Pomyłka pisarska. Oczywiście chodziło o chmiel. Dzięki, bardzo mi to pomogło wyjść z problemu.

 

 

Tak jak przepuszczałem piwo pewnie nada się tylko do wylania. Dzięki wszystkim za rady :okey::okey::okey: . Do sklepu złożę reklamację i zobaczymy co z tego wyniknie. Przepuszczam, że nie będzie to takie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak z 2 puszek ekstraktu miało wyjść 21l brzeczki o Blg14. A jeśli chodzi o to co masz, to możesz ewentualnie dodać jeszcze 1 puchę ekstraktu, przefermentować, zabutelkować i zapomnieć na jakieś 2 lata. Być może będzie się dało wypić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W całym wujku Google nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi na to jak uratować przechmielone piwo i czy w ogóle się da, więc zakładam nowy temat dla początkujących jak ja, aby uniknęli tego samego błędu.

 

Z powodu braku doświadczenia w zacieraniu słodów i chęci lepszego poznania samego procesu warzenia piwa swoją drugą warkę postanowiłem zamówić w zestawie z ekstraktami z PEWNEGO SKLEPU INTERNETOWEGO, którego nazwy nie będę przytaczał. Decyzja padła na piwo Marcowe w zestawie dostałem 2 x 1,7 kg ekstraktu słodowego Gozdawa jasny, 50 g chmielu Hallertauer Taurus (Alfa kwasy 13,5% - znalezione w Google, na stronie sklepu podane jest 19%) i drożdże Gozdawa GLW35. W instrukcji jasno napisano żeby dodać na początku chmielenia 50 g chmielu z zestawu, a cała warka w fermentorze ma mieć pojemność 21 l. Z niewiedzy zrobiłem wszystko tak jak w instrukcji nic nie przeliczając i niezagłębiając się w temacie.

 

Wczoraj piwo uwarzyłem, problem polega na tym, że piwo jest strasznie gorzkie, po jednym łyku goryczka odrzuca i nie da się tego pić. Po zapoznaniu się z tematem IBU znalazłem, że dla piwa Marcowego powinno ono wynosić 20 - 28 IBU. Moje z wyliczeń wynika, że ma 74 IBU, a bilans goryczy 1.47.

 

Co mogę z tym zrobić, aby piwo nadawało się do picia? Rozcieńczyć z wodą? Czytałem gdzieś o dodaniu laktozy (ale nie było do końca wyjaśnione czy da to jakiś rezultat?). Czy po prostu puścić w kanał?

 

Dodam jeszcze, że zgodnie z instrukcją piwo miało mieć 14' Blg, a wyszło 11,5' Blg.

 

Teraz już wiem, że nie warto wynajdywać najtańszych ofert zestawów surowców....

 

Proszę o pomoc

 

Witam.

Jak możesz oceniać walory smakowe na chmielonej brzeczki po okładce z zew. Oczywiście można smakować brzeczkę przed dodaniem drożdży też tak robię dla swojej wiedzy gdyż dzięki temu wiem jak piwo zmienia się po dodaniu drożdży, fermentacji i odpowiednim leżakowaniu. Za każdym razem przekonałem się że zmiana jest o 360 stopni na każdym poziomie smaku, barwie, goryczki. Niech piwo odczeka swoje wtedy oceniaj. Zawsze możesz się u nas poradzić jeśli masz jakieś wątpliwości i nie jasności. Dane kontaktowe są na naszym sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.