Skocz do zawartości

Przechmielone piwo - pomocy


Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam

 

W całym wujku Google nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi na to jak uratować przechmielone piwo i czy w ogóle się da, więc zakładam nowy temat dla początkujących jak ja, aby uniknęli tego samego błędu.

 

Z powodu braku doświadczenia w zacieraniu słodów i chęci lepszego poznania samego procesu warzenia piwa swoją drugą warkę postanowiłem zamówić w zestawie z ekstraktami z PEWNEGO SKLEPU INTERNETOWEGO, którego nazwy nie będę przytaczał. Decyzja padła na piwo Marcowe w zestawie dostałem 2 x 1,7 kg ekstraktu słodowego Gozdawa jasny, 50 g chmielu Hallertauer Taurus (Alfa kwasy 13,5% - znalezione w Google, na stronie sklepu podane jest 19%) i drożdże Gozdawa GLW35. W instrukcji jasno napisano żeby dodać na początku chmielenia 50 g drożdży z zestawu, a cała warka w fermentorze ma mieć pojemność 21 l. Z niewiedzy zrobiłem wszystko tak jak w instrukcji nic nie przeliczając i niezagłębiając się w temacie.

 

Wczoraj piwo uwarzyłem, problem polega na tym, że piwo jest strasznie gorzkie, po jednym łyku goryczka odrzuca i nie da się tego pić. Po zapoznaniu się z tematem IBU znalazłem, że dla piwa Marcowego powinno ono wynosić 20 - 28 IBU. Moje z wyliczeń wynika, że ma 74 IBU, a bilans goryczy 1.47.

 

Co mogę z tym zrobić, aby piwo nadawało się do picia? Rozcieńczyć z wodą? Czytałem gdzieś o dodaniu laktozy (ale nie było do końca wyjaśnione czy da to jakiś rezultat?). Czy po prostu puścić w kanał?

 

Dodam jeszcze, że zgodnie z instrukcją piwo miało mieć 14' Blg, a wyszło 11,5' Blg.

 

Teraz już wiem, że nie warto wynajdywać najtańszych ofert zestawów surowców....

 

Proszę o pomoc

 

I to jest to co już kilka razy pisaliśmy sklepy piszą bzdury mają receptury z kosmosu, a z płaczem to na forum ludzie przychodzą.

 

To ten sklep piwoszarnia? Bo nie pierwszy raz taką akcję robią instrukcje też mają z błędami:http://www.marcin-webdesign.pl/szablon/zestawy_surowce/marcowe%2013Blg.pdf

Co to za pomysł z tym chmielem do Marcowego nie wiem... Ale muszę powiedzieć że jest to mega łodygowy i mega goryczkowy chmiel, w dużych ilościach daje piołunową goryczkę w piwie ja go więcej niż 10-15 g na goryczkę nie sypię, a co dopiero 50 g... No cóż po ptakach nic nie poradzisz na to IBU przy 11,5 masz około 100. Powinien ten sklep być namaszczony!!! Jeżeli to ten co podaje w linkach wyżej.

 

Co tu powiedzieć po fermentacji goryczka delikatnie zelżeje ale dalej będzie masakryczna i łodygowata, naprawić się tego za bardzo już nie da. Szkoda tylko roboty, moim zdaniem przefermentuj normalnie to piwo tylko nie wg.instrukcji 7 dni burzliwej tylko 14 +7 cichej, albo bez przelewania w tym samym wiadrze 3 tygodnie.

 

Ale twój przypadek to jakieś jaja, ja bym reklamacje składał jak można dać taki chmiel do tego piwa i popsuć je całkiem? Może pomylili Taurusa z Tradition? Ale to ich nie tłumaczy.

 

 

Witam.

Receptury w mojej ofercie są to receptury uwarzone prze zemnie i kilkakrotnie degustowane przez grono znajomych.  Dzięki temu jestem ich pewien inaczej bym ich nie sprzedawał. Co do ilości chmielu browar to nie apteka i nie ma co żałować i odważać chmielu po 10, 15g. Chyba że robisz piwo na konkurs pod dany styl według standardów BJCP to co innego. Jak warzysz piwo dla siebie i znajomych to robisz tak by tobie pasowało i pod swój gust smakowy. Jak bym miał robić receptury pod każdy gust to bym musiał robić kilka wersji jednego stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ilości chmielu browar to nie apteka i nie ma co żałować i odważać chmielu po 10, 15g.

to, to jest jasne bo sklep żyje ze sprzedaży, a nie z ważenia chmielu ;)

jednak to, że na fiacie ktoś naklei znaczek z mercedesa nie czyni go ekskluzywną limuzyną. :lol:

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Oczywiście można smakować brzeczkę przed dodaniem drożdży też tak robię dla swojej wiedzy gdyż dzięki temu wiem jak piwo zmienia się po dodaniu drożdży, fermentacji i odpowiednim leżakowaniu. Za każdym razem przekonałem się że zmiana jest o 360 stopni na każdym poziomie smaku, barwie, goryczki.

No jak się zmienia o 360 stopni, to wszystko już wszystko jasne  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak możesz oceniać walory smakowe na chmielonej brzeczki po okładce z zew. Oczywiście można smakować brzeczkę przed dodaniem drożdży też tak robię dla swojej wiedzy gdyż dzięki temu wiem jak piwo zmienia się po dodaniu drożdży, fermentacji i odpowiednim leżakowaniu. Za każdym razem przekonałem się że zmiana jest o 360 stopni na każdym poziomie smaku, barwie, goryczki. Niech piwo odczeka swoje wtedy oceniaj. Zawsze możesz się u nas poradzić jeśli masz jakieś wątpliwości i nie jasności. Dane kontaktowe są na naszym sklepie.

 

 

Tu masz rację, ale jeżeli wg. programu i kalkulatora nachmieli się piwo odmianą która jest typowo goryczkowa na ponad 75 IBU i w smaku daje łopian to czego tu się spodziewać? 

 

 

 

Witam. Receptury w mojej ofercie są to receptury uwarzone prze zemnie i kilkakrotnie degustowane przez grono znajomych.  Dzięki temu jestem ich pewien inaczej bym ich nie sprzedawał. Co do ilości chmielu browar to nie apteka i nie ma co żałować i odważać chmielu po 10, 15g. Chyba że robisz piwo na konkurs pod dany styl według standardów BJCP to co innego. Jak warzysz piwo dla siebie i znajomych to robisz tak by tobie pasowało i pod swój gust smakowy. Jak bym miał robić receptury pod każdy gust to bym musiał robić kilka wersji jednego stylu.

 

Co ty za bzdury piszesz?  Browar to nie apteka 1-2 gramy może ogromnej różnicy nie zrobi ale 20-30 gram chmielu już tak!!!! Proponując 50 gram chmielu 20,1 ak na 60 minut gotowania to czysty debilizm, a tak masz w niektórych swoich recepturach. Naucz się Miłosz obsługiwać kalkulatory, a nie takie bzdury piszesz. Tu nie chodzi o piwo pod konkurs, tylko o to by piwo wyszło pijalne, a nie o smaku łopianu i z goryczką na poziomie ultra, a proponując takie receptury początkującym jest zwykłym chamstwem i wrzucaniem ludzi na minę. Tu nie chodzi o gust, to że twoim "znajomym smakuje" to niech sobie warzą z twoich zestawów, tu chodzi, że proponując zestawy powinny być dostosowane do każdego "gustu" i powinny być uniwersalne, a nie wykręcać gębę brakiem balansu i kosmiczną goryczką. 

 

Zastanów się co piszesz: TU MASZ LINK DO TEMATU KTÓRY WIDAĆ OMINĄŁEŚ POCZYTAJ SOBIE ZARZUTY WOBEC SKLEPU

 

Prześwietliliśmy kilka twoich zestawów i to nie w jednym takie kwiatki, bzdura bzdurę pogania u Ciebie, sklep masz niechlujny, a receptury składane na kolanie. Jako prezes Łódzkiego Oddziału Terenowego PSPD powinieneś dbać o dobre piwowarstwo i edukować prawidłowo ludzi! Wylatujesz z tekstem "browar to nie apteka", a nie masz pojęcia do czego się nawet odnosi. Osoba na takim stanowisku powinna wykazywać się choć minimalną wiedzą na temat receptur, piwa oraz składników stosowanych do niego.Twoje receptury są wyssane z palca, po pierwsze nie wychodzą z nich zakładane gęstości po drugie efekt finalny piwa będzie tragiczny. Przykład? Kolega powyżej użył "zestaw" 2*1,7 kg z którego ma wyjść 25 litrów piwa - 14 blg wg. Ciebie, jakim cudem? Z 2 puszek 1,7 kg nie da rady uzyskać więcej niż 12 blg - 20 litrów wydajności i gęstości nie przeskoczysz. To jest uczciwe? Zastanów się chłopie co piszesz nie reprezentujesz tylko sklepu ale pogrążasz też stanowisko prezesa OT PSPD.

 

Żeby nie było nie jestem z konkurencji i nie nasłał mnie żaden sklep, warzę dobre piwo i chce by poziom piwowarstwa domowego wzrastał w Polsce, stąd moje czepialstwo.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sory za słowa ale co to k*@(*# jest? http://piwoszarnia.pl/nitro-stout-17blg-p-710.html

 

1,5 kg palonych słodów i cukier do tego.... Masakra

 

2 kilo:

  • słód czekoladowy ciemny – 0,5kg
  • słód barwiący – 0,5kg
  • słód pszeniczny prażony – 0,5kg
  • słód jęczmień prażony – 0,5kg

 

Ten zestaw przedstawia moje wariacie na temat stouta. Jeśli ktoś lubi mocno palona aromat to polecam. Jak wam nie pasuje i nie lubicie takich piw to nie komentujcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sory za słowa ale co to k*@(*# jest? http://piwoszarnia.pl/nitro-stout-17blg-p-710.html

 

1,5 kg palonych słodów i cukier do tego.... Masakra

 

2 kilo:

  • słód czekoladowy ciemny – 0,5kg
  • słód barwiący – 0,5kg
  • słód pszeniczny prażony – 0,5kg
  • słód jęczmień prażony – 0,5kg

 

Prażona pszenica nie jest palonym słodem. Kolor 5-7 EBC.

 

Tak dokładnie nie jest. Piszę tak aby uniknąć zbędnych telefonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro macie takie zastrzeżenia postanowiłem na spokojnie przeanalizować swoje zestawy na sklepie. Wszystkie zostały przejrzane i tam gdzie trzeba poprawione. Co do chmielu to pozostają bez zmian gdyż chmiel co roku jest innej jakości nie wspominając o chmielu, który jest roczny ma na starcie mniejszą zawartość alpha. Posiadam w piwnicy wszystkie piwa, min rok leżakowania które uwarzyłem i posiadają wystarczający aromat chmielu do stylu.

Jesli macie jakieś jeszcze zastrzeżenia to prosze pisać.

ps.

Poszukuje chętne osoby do wykładów odpłatnie na festiwal piwa w Łodzi o tematyce surowców do piwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro macie takie zastrzeżenia postanowiłem na spokojnie przeanalizować swoje zestawy na sklepie. Wszystkie zostały przejrzane i tam gdzie trzeba poprawione.

 

Panie Prezesie ŁOT PSPD (dobrze słyszałem?) - chyba sporo z nich pominąłeś albo nie był to przegląd "na spokojnie", bo jakoś na allegro dalej są herezje. Pominę, że żaden zestaw ze sklepu nie ma podanych parametrów jakie piwo otrzyma klient po zakupie zestawu, co pozwala Ci robić z tymi zestawami co Ci się podoba. Dla przykładu to samo piwo:

 

http://piwoszarnia.pl/baltycki-porter-20l-p-212.html

http://allegro.pl/porter-baltycki-warzenie-25l-piwo-domowe-zestaw-i5084731903.html

 

Niby to samo, ale jak może być ten sam zasyp na 20L i 25L, cena różna, drożdży oczywiście za mało. Przykładów można mnożyć, a Ty dalej będziesz twierdził, że sprawdziłeś to na spokojnie, sam uwarzyłeś te zestawy i jeszcze - co najzabawniejsze - piszesz:

 

Posiadam w piwnicy wszystkie piwa, min rok leżakowania które uwarzyłem i posiadają wystarczający aromat chmielu do stylu.

 

Jeżeli u Ciebie po roku czasu jakakolwiek IPA ma odpowiedni aromat chmielowy do stylu to ja nie mam więcej pytań a propo Twojej wiedzy o piwowarstwie. Ciekawe czy pszenicę też ten rok trzymasz i powiesz, że jest dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sory za słowa ale co to k*@(*# jest? http://piwoszarnia.pl/nitro-stout-17blg-p-710.html

 

1,5 kg palonych słodów i cukier do tego.... Masakra

2 kilo:
  • słód czekoladowy ciemny – 0,5kg
  • słód barwiący – 0,5kg
  • słód pszeniczny prażony – 0,5kg
  • słód jęczmień prażony – 0,5kg
Ten zestaw przedstawia moje wariacie na temat stouta. Jeśli ktoś lubi mocno palona aromat to polecam. Jak wam nie pasuje i nie lubicie takich piw to nie komentujcie.

 

Proponuję żebyś powstrzymał się od dyktowania nam czy możemy komentować czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, ten typ to woda na młyn przeciwników PSPD :smilies:

 

 

Tu nie chodzi o PSPD tylko o to, że taka osoba sprawuje funkcje prezesa OT, a jednak w gestiach pozostaje szerzenie dobrego piwowarstwa, a nie badziewiarstwa. 

 

 

Skoro macie takie zastrzeżenia postanowiłem na spokojnie przeanalizować swoje zestawy na sklepie. Wszystkie zostały przejrzane i tam gdzie trzeba poprawione. Co do chmielu to pozostają bez zmian gdyż chmiel co roku jest innej jakości nie wspominając o chmielu, który jest roczny ma na starcie mniejszą zawartość alpha. Posiadam w piwnicy wszystkie piwa, min rok leżakowania które uwarzyłem i posiadają wystarczający aromat chmielu do stylu.

Jesli macie jakieś jeszcze zastrzeżenia to prosze pisać.

ps.

Poszukuje chętne osoby do wykładów odpłatnie na festiwal piwa w Łodzi o tematyce surowców do piwa

 

Wszystkie zastrzeżenia masz w dwóch tematach przeczytaj dokładnie co napisaliśmy. Skąd zdjęcie pożyczyłeś do Niemieckiej IPA że nawet nie odróżniłeś belgijskiej flagi w tle? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze se można kupić wiadro chmieluz USA czy innych antypodów i zrobić czarną ipę

 

Nie czarną IPĘ tylko NITRO IPĘ - 2 kg słodów palonych + 2 kg chmielu. Po ponad roku będzie piękna paloność i piękne aromaty chmielu idealnie w stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Markłeting" Pany "markłeting" i mamona co oczy przesłania bo coś do gara w domu trza włożyć :smilies:

 

Tak przy okazji znalazłem taki ciekawy opis:

"Cechuje nas uczciwość, solidność i profesjonalizm. To, czym się zajmujemy to nasza pasja, masz więc pewność, że dołożymy wszelkich starań, abyś otrzymał kupiony towar i był z niego w pełni zadowolony!"

 

Wyróżniłem tylko to co ciekawsze ponieważ stwierdzenie "abyś otrzymał kupiony towar" :lol: mnie już rozwaliło zupełnie i nie wiem co będzie jeśli te starania będą takie jak inne podkreślane "zalety"? :smilies:

 

EDIT

 

A to faktycznie jak mi się coś nie podoba, a ktoś sobie "nie życzy" to nie można komentować? :roll:

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Posiadam w piwnicy wszystkie piwa, min rok leżakowania które uwarzyłem i posiadają wystarczający aromat chmielu do stylu.

Czy uważasz że ktoś kto zaczyna swoja przygodę z piwem, bo w większości takie osoby korzystają z zestawów, będzie czekać min. rok żeby spróbować swojego pierwszego piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis:

 

Dry Stout: to umiarkowane palone piwo, posiada zbożową ostrość, wraz z lekką do umiarkowaną kwasowością, oraz od średniej do mocnej goryczki chmielowej. Płatki jęczmienne mogą być dodane by nadać kremowość piwa.

 

Skład zestawu:

 

  • ekstrakt słodowy płynny ciemny - 2 x 1,7 kg
  • chmiel Magnat (PL) - 50g
  • kawa Indie Cherry - lekko palona - 50g
  • drożdże Safale S-04 11,5g
  • glukoza - 100g

Jeśli to nie tajemnica to w którym momencie dodaje się te płatki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dajcie już spokój - nie ma co wyżywać się na koledze. Myślę, że zrozumiał o co wszystkim chodzi i poprawi te zestawy ... w końcu Marcin ma roczne doświadczenie i 30 warek na koncie (przez 5 lat) ... no i tworzy coś, czego u nas w kraju jeszcze nie ma - cytuję z: 

http://piwoszarnia.pl/sklep-internetowy-o-firmie-inf-17.html
 

Nazywam się Owczarek Marcin i pochodzę z Łodzi. Moja historia z piwowarstwem zaczęła się w lutym 2011 roku. Wtedy uwarzyłem samodzielnie pierwszą Warkę, jakim było piwo pszeniczne, warzone ze słodów. Po miesiącu leżakowania spróbowałem swojego produktu i tak się właśnie zaczęło moje nowe życie z piwowarstwem domowym.

Na koncie mam około 30 warek i na pewno na takiej liczbie nie zaprzestanę. Po ponad rocznym doświadczeniu postanowiłem wprowadzić na rynek Polski coś nowego, czego nie ma jeszcze u nas w kraju. Chcę stworzyć dla Piwowarów domowych, w samy centrum Polski dostęp do dużej gamy chmielów, zaczynając od Polskich, kończąc na chmielach z USA i Australii.

 

 

A ja głupi myślałem, że inne sklepy w PL mają tylko po kilka sztuk asortymentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jako żywo przypomina mi to czasy głębokiego PRLu i butę wojewódzkich sekretarzy partii

rozwiń proszę bo ja jako stary komuch z głębokiego PRL-u nie załapuję tej głębokiej aluzji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi tutaj o postawę Pana Przewodniczącego wobec stawianych zarzutów.

"Możecie mi naskoczyć"

Na początku myślałem, że to po prostu jakiś nieuczciwy sklepikarz, ale jak się dowiedziałem, że to przewodniczący oddziału PSPD to mi witki opadły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na początku myślałem, że to po prostu jakiś nieuczciwy sklepikarz, ale jak się dowiedziałem, że to przewodniczący oddziału PSPD to mi witki opadły.

Thx, :) i teraz jasno wiem w czym rzecz.

 

Niektórym faktycznie się pojęcia mylą i myślą, że jak prezes to juz wyrocznią jest,

a faktycznie prezesy to pracownicy najemni do roboty za tych co im się już nie chce :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnąłem receptury w Piwoszarni i chyba wiem o co chodzi. Po prostu Marcin (właściciel) ma chmiele pakowane po 50 i po 100g i tak dodaje do zestawów. Piwowar może sobie wrzucić mniej. Rozwiązanie to nie jest złe, pozwala korygować goryczkę w zależności np. od wydajności warzelni bądź też od upodobań pijących. Nie ma np. tego problemu jaki spotykał mnie jak jeszcze warzyłem z zestawów. Zamawiałem zwykle w CP i zdarzało mi się, że piwa zamiast 20 litrów (a na tyle było przewidziane chmielenie) wyszło mi 27 litrów i potem piwo mocno niedochmielone wychodziło. Odrębną sprawą pozostaje świadomość tego rozwiązania u kupujących. 

Edytowane przez krzysiek9999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnąłem receptury w Piwoszarni i chyba wiem o co chodzi. Po prostu Marcin (właściciel) ma chmiele pakowane po 50 i po 100g i tak dodaje do zestawów. Piwowar może sobie wrzucić mniej. Rozwiązanie to nie jest złe, pozwala korygować goryczkę w zależności np. od wydajności warzelni bądź też od upodobań pijących. Nie ma np. tego problemu jaki spotykał mnie jak jeszcze warzyłem z zestawów. Zamawiałem zwykle w CP i zdarzało mi się, że piwa zamiast 20 litrów (a na tyle było przewidziane chmielenie) wyszło mi 27 litrów i potem piwo mocno niedochmielone wychodziło. Odrębną sprawą pozostaje świadomość tego rozwiązania u kupujących. 

 

No to trochę za późno ;) Porobił czystki teraz i pousuwał niektóre receptury i zestawy ale mam zachowane na dysku jak coś bo podejrzewałem takie działania. W niemieckiej IPA której nie ma na stronie proponuje w recepturze 50 g Polarisa na 60 minut, który ma prawie 21 ak-a i tak jest w jego recepturze, bez zaznaczenia wyboru... Skąd ktoś ma wiedzieć o takim wyborze? Nigdzie nigdy w żadnej recepturze o tym nie wspomniał. Ale dość o tym najważniejsze jest to że co nieco poznikało z strony więc jednak coś dało mu to do myślenia. Zobaczymy co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnąłem receptury w Piwoszarni i chyba wiem o co chodzi. Po prostu Marcin (właściciel) ma chmiele pakowane po 50 i po 100g i tak dodaje do zestawów. Piwowar może sobie wrzucić mniej. Rozwiązanie to nie jest złe, pozwala korygować goryczkę w zależności np. od wydajności warzelni bądź też od upodobań pijących. Nie ma np. tego problemu jaki spotykał mnie jak jeszcze warzyłem z zestawów. Zamawiałem zwykle w CP i zdarzało mi się, że piwa zamiast 20 litrów (a na tyle było przewidziane chmielenie) wyszło mi 27 litrów i potem piwo mocno niedochmielone wychodziło. Odrębną sprawą pozostaje świadomość tego rozwiązania u kupujących. 

To zależy od wydajności, nie da się w 100% określić ile komu wyjdzie piwa, więc nie można dostosować dokładnej ilości chmielu. Po drugie kto na początku wie jaką ma wydajność żeby wiedzieć ile piwa uda mu się osiągnąć. Zbyt wiele zmiennych,  których nikt nie jest w stanie przewidzieć. Ale w tym sklepie są takie "buble", których wytłumaczyć się nie da w żaden racjonalny sposób. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.