Skocz do zawartości

Różne wskazania ballingomierza


Witah

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

wczoraj wziąłem się za warzenie Brown IPA, Całe warzenie przebiegło bardzo sprawnie i byłem z niego zadowolony. Problem pojawił się przy pomiarze Blg przed fermentacją.

Przed gotowaniem odebrałem 20L brzeczki 17,5Blg. Dolałem trochę więcej wody niż na samo odparowanie, ponieważ celowałem w 16Blg. Po gotowaniu, przed chłodzeniem (chłodzę w fermentorze, na balkonie) miałem 20L (+ około litr został z chmielinami), czyli schłodziłem próbkę i wyszło 17Blg. Stwierdziłem, ze doleję 1,5L przegotowanej wody przed napowietrzeniem, tak zrobiłem. Dolałem, napowietrzyłem, pobrałem próbkę, zadałem drożdże i zadowolony z siebie poszedłem wykonać pomiar wieńczący dobrze wykonaną robotę. Mierzę... 14,5Blg.

W tym momencie trochę się przestraszyłem i zacząłem zastanawiać co poszło nie tak. Jako, że zawsze zostawiam wszystko na później to miałem jeszcze nieumyty garnek z chmielinami, zlałem to do wysokiej półlitrowej szklanki i dzisiaj rano z wierzchu odzyskałem wystarczającą ilość do pomiaru - niecałe 18Blg.

Skąd mogą być takie różnice w pomiarach? Czy możliwe, że poprostu nie rozmieszałem dobrze dolanej wody? Ktoś miał kiedyś podobnie? Skąd jeszcze to 18Blg z garnka?

Edytowane przez Witah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałem do fermentora, lekko ponad 15Blg. Drożdże zadane 10h temu i już od jakiegoś czasu lekko bulka, więc chyba mogę przyjąć, ze było te około 16. Chyba poprostu muszę bardziej pilnować rozmieszania po dolaniu wody i temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.