Skocz do zawartości

18.06.2016 - VII Częstochowski Konkurs Piw Domowych Bractwa Piwnego


pioturek

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze szkoda mi odrzucowych piw, ale miejcie trochę godności. Po to są przeprowadzane eliminacje aby przeszły piwa najlepsze z przysłanych do konkursu.

 

Co do opisów sędziowskich to w końcu na prawdę piwowarzy mogą przeczytać co sędziowie mieli na myśli, ani nie zmoderowaną ugładzoną uśrednioną wersję (jak to ma miejsce z reguły). Mam nadzieje, że każdy sobie zdaje sprawę, że ocena końcowa to średnia punktowa z całej grupy sędziowskiej.

 

Mamy bardzo dużo pozytywnych głosów o tym sposobie przygotowania metryczek zbiorczych.

Edytowane przez admiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Admiro, sam pomysł z metryczkami jest bardzo dobry, jednak powiedz co można sobie pomyśleć kiedy dostajesz opis w metryczce : kolor ładny, mętne piana opadajaca; klarowne, barwa herbaciana, piana biała, szybko opadająca; Złote, lekko mętne. Piana dosyc trwała, drobna.

Moim zdaniem są 2 powody takich rozbieżności, albo stewardzi nie maja pojecia o polewaniu piwa domowego i leją do szkła bełtając butelkami, wlewając z drożdżem (co jest bardzo prawdopodobne, gdyż często w metryczkach przewija mi sie określenie - drożdżowe). lub druga opcja mniej prawdopodobna sędziowie nie ogarniają. Inna sprawa że sędziowie powinni zorientować się że kolega obok ma np piwo klarowne a on błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Admiro nie chodzi o żale, że odpadło. Piwo nie było genialne :P Sam wiem, że miało swoje wady, których akurat sędziowie nie wyczuli a przyczepili się całkiem do czegoś innego to rodzi zdziwienie z mojej strony. 

 

Co do metryczek finałowych chodzi mi o taką formę:

 

Oceń natężenie i opisz jakość goryczki w piwie.: 
Na średnim poziomie, palona, nie zalega; Wysoka, zalegająca, piekąca.; niska, palona, nie zalega

 

Kurde rozumiem, że każdy może mieć różną rozbieżność wyczuwania goryczki, ale taka sprzeczność zakrawa o kpinę. Robiłem nie jedne metryczki i jeszcze z takim rozrzutem się nie spotkałem. 

 

albo

 

Pełnia na średnim poziomie, wysycenie bardzo wysokie, musujące, rozgrzewające od alkoholu; Mocno ściągające, lekko piekące, przegazowane.; wysycenie na wysokim poziomie, niska pełnia smaku, lekka cierpkość, bardzo delikatne rozgrzewanie

 

I więcej takich kwiatków, których nie ma sensu wypisywać. Z tej metryczki wynika jasno, że jeden sędzia bardzo odstawał od pozostałych dwóch, dodatkowo jako jedyny wyczuwał rzeczy, których pozostali dwaj nie oznaczyli w piwie i nie wspomnieli słowem. Więc mówię forma metryczek do przemyślenia, albo lepsza weryfikacja sędziów. Co do konkursu i organizacji nic się nie czepiam bo było wzorowo moim zdaniem, tylko te metryczki z których wynika że jeden sędzia napisał: " kwasowość może pochodzić też z infekcji, inne drobne wady", a pozostałej dwójce wyszło "solidne, dobrze pijalne piwo" To co ja mam rozumieć przez to? Widzimisie sędziego? 

 

I jeszcze raz to nie jest hejterski atak na konkurs tylko uwaga do przyszłych edycji do przemyślenia :) Ogólnie dzięki za organizacje i powodzenia w warzeniu zwycięzcą!

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale miejcie trochę godności.
 

Własnie Admiro miejcie trochę godności i napiszcie "sorry nie wszystko wyszło tak jak powinno, ale za rok będzie lepiej". Skoro z metryczki wynika, że sędziowie nie stwierdzili żadnych wad w moim piwie a nawet ja (i moi znajomi którzy nie bardzo znajomi się na piwie) potrafili to wyczuć to coś jest nie tak. Nikt tu nie czepia się do organizacji konkursu bo wszytko wyszło fajnie ale ocena pozostawia dużo do życzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze będzie ktoś niezadowolony. Gloria victis!

 

sorry, ale to jest bardzo szkodliwe podejście. Nie wiem czy jesteś w gronie organizatorów, ale wyżej chłopaki zamieścili bardzo uzasadnioną i konstruktywną krytykę, na którą reakcja jest słaba - "miejcie godność", "ludzie chwalą" i tak dalej. Czytając ten temat i dyskusję o pucharze PSPD widać było, że Bractwo Piwne miało ogromną chęć pokazać kolegom z PSPD, jak się robi konkursy. I co? I pudło ;)

Też miałem rozbieżności w metryczkach - jeden opisuje pianę jako wysoką, drugi jako niską, taka zagwozdka. Brak wysyłki nagród i dyplomów jest swoją drogą dość niespotykanym rozwiązaniem jak na flagowy konkurs. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wiem czy jesteś w gronie organizatorów
 

nie, nigdy nie byłem, a przez Częstochowę przejeżdżałem tylko kilka razy w życiu,

 

 

Pokaż mi wątki o 'popularnych' konkursach piw domowych gdzie nie było ANI jednego narzekania na sędziów itd.

Mam szczerą nadzieje że znajdziesz taki wątek, mam jeszcze większą nadzieje że będzie to wątek o konkursie ( konkursach ) które ty współorganizowałeś.

Osobiście nie śledzę tych wątków bo wiele nie wnoszą, głównie to obraza i wymyślanie sędzią. 

Takie są zasady, albo je akceptujesz albo nie, tak jak w życiu - nikt nie obiecywał że będzie uczciwie a nawet jeśli to pewnie kłamał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pokaż mi wątki o 'popularnych' konkursach piw domowych gdzie nie było ANI jednego narzekania na sędziów itd.

Mam szczerą nadzieje że znajdziesz taki wątek, mam jeszcze większą nadzieje że będzie to wątek o konkursie ( konkursach ) które ty współorganizowałeś.

 

 

 

Mówisz - masz    :naughty:

raz

dwa

 

Zasady są wg mnie określone przez dokument zwany "dobrymi praktykami przy organizacji konkursów piw domowych".

Edytowane przez pan_czarny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniale! 

nie zatrzymuj się, wskazuj więcej i większe!

PS> Nie zapomnij jeszcze o całej ( wedle mnie haniebnej ) inicjatywie aby Czesław nie dodawał 'kilka słów od siebie' do metryczek z II Podlaskiego KPD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powyższych wypowiedzi wnioskuję, że organizacja konkursu była dobra. Bractwo Piwne może być spokojne o swoją reputację. Co więcej - tak rozbieżne wnioski sędziów świadczą o tym, że nie komunikowali się ze sobą, co świadczy dobrze o Przewodniczącym Jury, który zapewne tego pilnował. Metryczki zostały sporządzone szybko i w formie, jaką najbardziej cenię - bez interpretacji kolejnych osób, tylko żywcem to, co napisali sędziowie. Wszystko wzorowo.

Jedna łyżka dziegciu - z jednej strony szacunek za konkurs bez wpisowego, z drugiej strony, jeśli nie stać Was na wysyłkę nagród, to może jednak symboliczną kwotę powinniście pobrać. Policzcie proszę ile to kosztuje, a ja Wam osobiście załatwię sponsora, który to opłaci. Potrzebna jest kwota i numer konta. Macie do mnie kontakt mailowy, więc piszcie śmiało.

 

A teraz temat trudniejszy - sędziowie.

Organizator ani przewodniczący Jury nie mają wpływu na to, co sędziowie nasmarują w arkuszach, a tu faktycznie był kogel-mogel. Poniżej opinia 3 sędziów na temat nagazowania mojego Portera Angielskiego:

1 - przegazowane

2 - wysycenie na średnim poziomie

3 - wysycenie niskie.

Najwidoczniej przy kapslu było więcej CO2 niż przy dnie i w miarę nalewania nagazowanie malało ;)

A wydawałoby się, że to jeden z łatwiejszych do ocenienia parametrów. Przynajmniej 2 sędziów mija się ze swoim powołaniem lub nie zapoznali się z charakterystyką stylu.

Rzadko dostajemy pełne uwagi sędziów. Podejrzewam, że takie rozbieżności są na niejednym konkursie. PSPD po to właśnie stworzyło nic nie wartą metryczkę zbiorczą, by maskować różnice w ocenach i nie wywoływać burzy, takiej jak w tym przypadku. Niestety będzie tak się działo dopóki Komisja Szkoleniowa nie weźmie się w garść i opracuje w końcu system szkoleń i weryfikacji sędziów. Ich prace trwają już rok i nadal cisza w tym temacie. To już nawet Komisja Techniczna, kopnięta w tyłek, potrafi czasem przyśpieszyć ;) Obecnie o renomie sędziego świadczy jedynie liczba konkursów, które obsłużył. Doświadczenie musi być wsparte ciągłym kształceniem, tego niestety nam brakuje i dlatego mamy takie kwiatki. 3 lata intensywnego uczestnictwa w konkursach sprawiło, że mam nawet swoich faworytów-antysędziów.

Można to wszystko zbagatelizować i żyć dalej. Jednak moim zdaniem powinniśmy zaakceptować to co mamy ale jednak podwyższać poprzeczkę wszystkim - sędziom, organizatorom i piwowarom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz odnośnie oceny wysycenia. Jeśli piwo jest zbyt mocno wysycone, to często równie szybko się odgazowuje. Gdyby wszyscy sędziowie wzięli piwo do ust w tym samym momencie, to pewnie różnic by nie było (o ile któryś nie jest przeczulony). Wystarczy jednak, że jeden zbyt długo będzie się skupiał na aromacie i już ocena może być rozbieżna. Piszę oczywiście z własnego punktu widzenia.

Edytowane przez bimbelt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jednak, że jeden zbyt długo będzie się skupiał na aromacie i już ocena może być rozbieżna. Piszę oczywiście z własnego punktu widzenia.

Zwłaszcza jeśli jeszcze bełtał wcześniej piwem aby wydobyć aromat ;)

 

Co do konkursu, dostałem trzy metryczki, widać niestety nierówności w poziomie sędziów w poszczególnych składach ale ogólnie nie jest źle ;)

Na takich surowych metryczkach zawsze będą różnice ale dla mnie zawsze będą one więcej warte. Wiadomo, że metryczki od początkujących mogą być gorsze ale oni także muszą gdzieś zdobywać doświadczenie, więc trudno tego uniknąć.

 

Co do odbioru osobistego nagród, to wg mnie jakiś dziwny ewenement, nie każdy ma czas i ochotę jechać osobiście do Częstochowy tylko po to aby odebrać dyplom. Mam nadzieję, że będzie wysyłka na nagród chociażby na koszt odbiorcy, możecie podać konto to ja z chęcią zapłacę za wysyłkę.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Do wszystkich nagrodzonych uczestników wysłaliśmy właśnie na email informacje o możliwości odbioru nagród.

Jest zarówno możliwość odbioru osobistego, jak i (oczywiście jak co roku) wysyłek statuetek dyplomów i nagród na koszt organizatora.

 

W dalszej kolejności prześlemy informacje o możliwości odbioru koszulek konkursowych (rozdysponowanych z dostępnej puli w/g kolejności zgłoszeń), tutaj będzie oczywiście możliwość odbioru osobistego przy kilku okazjach lub w Częstochowie, albo wysyłka na koszt odbierającego.

Edytowane przez admiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.