Skocz do zawartości

Czyszczenie i dezynfekcja


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, będę warzył swoją pierwszą warkę i mam pytanie dotyczące czyszczenia i dezynfekcji. Czy wystarczy, że wszystkie rzeczy które będą miały styczność z brzeczką (weżyk igielitowy, łyżki itp) włożę wcześniej do roztworu chemicznego detergentu umieszczonego np w jakiejś misce(posiadam pirosiarczyn), i od razu po wyjęciu nadają się do użycia ? Oczywiście po wcześniejszym umyciu. Trzeba je jakoś płukać ? Co zrobić z kranikiem , który często podobno jest źródłem infekcji ? Co z rzeczami, które będą miały styczność z drożdżami np szklanka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, będę warzył swoją pierwszą warkę i mam pytanie dotyczące czyszczenia i dezynfekcji. Czy wystarczy, że wszystkie rzeczy które będą miały styczność z brzeczką (weżyk igielitowy, łyżki itp) włożę wcześniej do roztworu chemicznego detergentu umieszczonego np w jakiejś misce(posiadam pirosiarczyn), i od razu po wyjęciu nadają się do użycia ? Oczywiście po wcześniejszym umyciu. Trzeba je jakoś płukać ? Co zrobić z kranikiem , który często podobno jest źródłem infekcji ? Co z rzeczami, które będą miały styczność z drożdżami np szklanka ?

 

Radzę przeczytać temat Undeatha. Prędzej czy później i tak wrócisz do tego opracowania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ulotki Desprej wynika, że składa się z izpropanolu, alkoholu etylowego i w śladowych ilościach Chlorku didecylodimetyloamoniowego.

Czy używając mieszanki izopropanolu technicznego, alkoholu etylowego (dobrej klasy bimber) i wody destylowanej zrobię sobie krzywdę ?

Czy po prostu będę sknerą ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To kup OXI w Lidlu lub biedronce do białych kolorów.

 

o co kaman z tym oxy z biedronki??

Da się tym zdezynfekować fermentator i butelki ???

 

A jak się do tego ma tabletka od zmywarki ??

Edytowane przez Switala18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A jak się do tego ma tabletka od zmywarki ??
Wydaje mi się że po tabletce do zmywarki trzeba trzeba spłukiwać, najlepiej wrzątkiem...znikoma wygoda.  Nie ma co odkrywać na nowo produktów do dezynfekcji skoro  już wszystko zostało podane jak na tacy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ile tego oxy z biedronki trzeba wsypać i jak wykonać ten proces?

Czy nadaje się do butelek?

Czy trzeba po nim płukać sprzęt??

Musisz kupić takie oxi,  które ma w składzie sam nadwęglan sodu. Dawkowanie to 4g /łyżeczka na 1l wody. Możesz sobie przygotować wcześniej roztwór (najlepiej, aby woda nie była zimna, bo słabo się rozpuszcza) i psikać na dezynfekowaną powierzchnię, możesz też wsypywać bezpośrednio do butelek i zalewać wodą, albo przelewać roztwór roboczy z jednej butelki do drugiej i pewnie jeszcze kilka pomysłów na stosowanie oxi by się znalazło.

Nadaje się do wszystkiego, nie wymaga płukania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czyste Oxi za 5zł/kg, a ogólnie najtaniej wychodzi z Allegro od razu kilogram.

Coś kolega pochrzanił, pewnie miało być za opakowanie bo na allegro płacę po około 6zł/kg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długiego kontaktu potrzebuje nadwęglan sodu z butelką ?
Czy wystarczy wstrząsnąć kilkukrotnie i na suszarkę, jak to robicie?
W artykule Undeatha:
http://www.piwo.org/topic/14975-mycie-i-dezynfekcja-najpopularniejsze-srodki-chemiczne-uzywane-w-piwowarstwie/
Wyczytałem o nowym Starsanie, że wystarczy kontakt środka z powierzchnią 1minutę.
To na pewno świetna alternatywa dla oxi (nadwęglan sodu).
Piro używam do przechowywania nieużywanego fermentora, jak długo piro jest aktywny?

Edytowane przez darnok267
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.