Skocz do zawartości

Gozdawa West Coast - temperatura fermentacji


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

To mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich ;)

 

Ostatnio próbowałem zrobić piwo podobne do Full Aroma Hops http://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg_(wersja_na_20l)jednak na bazie ekstraktów niechmielonych i drożdży Gozdawa West Coast (takie akurat miałem pod ręką). Chmielenie zgodnie z przepisem.

 

Pierwsza warka w tym wykonaniu fermentowana w temperaturze ok 18 stopni C wyszła bardzo kiepska. Nie potrafię dobrze opisac smaku, ale kojarzy mi sie to z zapachami korzennymi, troche rozpuszczalnika, szpital. Podejrzewałem infekcje, ale o tym dalej.

 

Druga warka o podobnym wykonaniu fermentowana w innym wiadrze po pierwszych kilku dniach w temperaturze 18 stopni zaczęła wykazywać podobne posmaki. Wtedy przeniosłem wiadro do temperatury ok 20 stopni i o dziwo po niecałych dwóch tygodniach fermentacji jest dużo lepiej w porównaniu do pierwszej warki, chociaż ten sam posmak jest wyczuwalny.

 

Mój wniosek z tego jest taki że smak pierwszej warki nie wynikał z infekcji ale ze zbyt niskiej temperatury fermentacji. Obie warki miały to do siebie że drożdze startowały bardzo długo, 2-3 dni od zadania. Drożdźe w obu przypadkach uwodnione w temperaturze ok 27 stopni, zadane w temperaturze ok 20 stopni C, fermentator stał w temperaturze 18 stopni. Na opakowaniu drożdży było napisane że temperatura fermentacji to 16-24 stopnie, optymalna 18-22.

 

Proszę o opinie czy moja teoria ma sens. Również jestem ciekawy Waszych doświadczeń z Gozdawa West Coast. Jak fermentowaliście? Jak długo startowały? Jakie efekty. Dodam że wcześniejsza warka AIPA na drożdżach US-05 fermentowana w podobnych warunkach wyszła bardzo dobra.

 

Pozdrawiam,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem teoria chybiona :) Przyczyną szpitala raczej na pewno nie była temperatura fermentacji 18°C, bo to jest bardzo dobra temperatura, przy której te drożdże fermentują z bardzo płaskim profilem fenolowo-estrowym.

Obstawiam infekcję, bo dostałeś zarówno szpital, jak i rozpuszczalnik, co przy tak niskiej temperaturze fermentacji wydaje mi się niemożliwe.

Proponuję przed następną warką zastosuj NaOH lub PBW (ja osobiście używam PBW, bo boję się tak silnych środków jak ług).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tolo. Drożdże same w sobie są dosyć dobre. Takowe aromaty mogą faktycznie wynikać z błędów piwowara. Ja np. miałem szpital na US-05 - poprawiłem temperaturę zadawania drożdży i własnie użyłem PBW ... pomogło. Samo OXI nie rozwiąże problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie jestem pewien poprawności określenia smaku zapachu zepsutego piwa. To raczej próba użycia słów które pojawiają się na forum, ale może być całkowicie chybiona. 

 

Nie pisałem nic o dezynfekcji. Do mycia używam NaOH, wszystko dezynfekuje piro (fermentator, kranik, wężyk, rurka fermentacyjna), do tej pory ze skutkiem pozytywnym ;)

 

Infekcji nie wyklyczam, jednak zastanawia mnie to że obie warki mają podobne posmaki, druga zdecydowanie łagodniejsze. Z tego względu raczej skłaniałem się do błędów w fermentacji lub złym użyciu drożdży. Przy pierwszej warce przez czas fermentacji smak był coraz bardziej intensywny, przy drugiej po przeniesieniu do wyższej temperatury ustabilizował się i powili zaczyna chyba zanikać.

 

Jak w takim razie może objawić się zbyt niska temperatura fermentacji?

 

@Jacu: Co więc zrobiłem źle przy zadawaniu drożdży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.