Skocz do zawartości

Azot w browarnictwie domowym


mirfak

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że bardzo jestem zainteresowany użyciem azotu do wyszynku piwa, a na forum informacji jest niewiele, chciałbym dopytać o kilka rzeczy.

1. Jak przygotować piwo do wyszynku z kega? Tzn. jak je nasycić CO2? Czy tak jak podają kalkulatory, czy może inaczej?

2. Jakiej mieszanki użyć 70 N2/ 30 CO2, czy może lepszy będzie 100% N2?

3. Jakich ciśnień mieszanki używać?

Tyle na początek. Pewnie i tak coś jeszcze wyjdzie.

Proszę o merytoryczne wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem użyć mieszanki gazu BIOGON z Linde lub innej podobnej, problem że nie mogłem dostać tego w małych butlach, więc temat u mnie umarł śmiercią naturalną.

Nasycenie pewnie trzeba metodą prób i błędów dobrać. Nasycić trzeba by też od razu tą mieszanką bo inaczej będzie dużo CO2 rozpuszczonego w piwie i sam wyszynk z podłączonym innym gazem może się okazać niewystarczający. Myślałem również żeby nasycić piwo samym azotem tak 1-1,5 bara, a potem wyszynk CO2 ale jeszcze tego nie robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A to nie można podać mniejszego lub większego ciśnienia ?

Mniejsze pewnie tak, ale z większym i to prawie o rząd, to bym jednak uważał ;)

(no chyba, że ktoś lubi eksperymenty z silnikami odrzutowymi) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli  z jakim ciśnieniem się wysyca piwo azotem ?O rząd czyli rozumiem 2 krotność czyli jak wysycamy 3 atm to będzie na azocie 6 ?

Ale można wolniej i mniejszym ciśnieniem do 4 to raczej bez problemów A do wyszynku to już wystarczy chyba zwykłe ciśnienie czyli 1atm. Ja mam wyskalowany reduktor do chyba 8  więc w czym problem ? Tylko zaraz przy kegach cornelius zawór bezpieczeństwa zadziała w kegu przy ciśnieniu 4 atm więc więcej gazu i tak nie ma sensu nabijać więcej  No chyba że wyszynk i nasycanie piwa azotem można tylko robić w kegach euro ?

To wtedy jeszcze koszty kegów dochodzą oprócz reduktora i kranu 

Edytowane przez morfitru75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja mam wyskalowany reduktor do chyba 8 więc w czym problem ?

Chyba piszemy o dwu różnych sprawach ;)

Mnie chodzi o ciśnienie na "wlocie" reduktora, a nie o ciśnienie, do jakiego jest redukowane bo to dla mnie "oczywista oczywistość".

 

Z informacji jakie otrzymałem kiedyś od dystrybutora gazów technicznych wynika, że azot dystrybuowany jest pod wielokrotnie większym ciśnieniem niż CO2.

Tak, że problemem są butle i podłączany do nich osprzęt ponieważ muszą mieć atesty na znacznie wyższe ciśnienia niż w przypadku CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

azot dystrybuowany jest pod wielokrotnie większym ciśnieniem niż CO2.

200 bar,a w tych mniejszych butlach może być mniejsze ciśnienie.

 

z tego co wiem to reduktor do azotu mam inna końcówkę do nakręcenia na butle a jeśli chodzi o ciśnienia to nie ma znaczenie czy mała czy doza butla ciśnienie jest takie same około 200 bar poza tym najmniejsza butle jaka udało mi się dostać ale do celów warsztatowych (samochód) to 6 kg  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jeśli chodzi o ciśnienia to nie ma znaczenie czy mała czy doza butla ciśnienie jest takie same około 200 bar poza tym najmniejsza butle jaka udało mi się dostać ale do celów warsztatowych (samochód) to 6 kg

http://www.gazytechniczne.eu/produkty,163

http://agagaz.pl/index.php/gazy-uniwersalne/14-azot-4-0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślałem również żeby nasycić piwo samym azotem tak 1-1,5 bara, a potem wyszynk CO2 ale jeszcze tego nie robiłem.
 

daaaawno temu to miałem i mogę się mylić oczywiście,ale coś mi świta że azot kiepsko się rozpuszcza w piwie 

piwa w puszkach z azotem mają kartridże które uwalniają azot to piwa w chwili otworzenia puszki,ale chwilę po nalaniu piwo w zasadzie jest bez gazu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.