Skocz do zawartości

Pierwszy RIS, konsultacja receptury.


cen16

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym uwarzyć pierwszego RISa wymyśliłem sobie coś takiego: http://brewness.com/pl/recipe/ris-10/view

Wysładzanie do 35L albo do 5blg i gotowanie do osiągnięcia 20L 22blg.

Gęstwa po dwóch piwach, pale ale 12,5blg i american wheat 13blg przerzucana w następny dzień po fermentacji, mam nadzieje że będzie w dobrym stanie.

Fermentacje planuje zacząć w 16 C i skończyć w 19 C jak fermentacja zacznie zwalniać planuje dodać 1kg cukru (może brązowego?) rozpuszczonego w 1L wody.

Na cichą 10 max 15 dni planuje dodać jakieś płatki, mam jakieś płatki dębowe francuskie naturalne namoczył bym je w whisky, rumie albo burbonie ale nie wiem czy się nadają? Jak nie to kupie jakieś z alepiwo.pl jakie polecacie i w czym namoczyć?

Do refermentacji mógłbym odlać trochę gęstwy która będę dodawał na fermentacje burzliwą ale będzie ona miała pewnie ponad miesiąc więc pewnie się nie będzie nadawała.

 

Jak myślicie wyjdzie z tego dobry RIS? Co proponujecie pozmieniać?

(zasyp dobierany trochę tak żeby wykorzystać słody)

Edytowane przez cen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że 0,5kg Carafy special i gotowanie przez około 100min da trochę palność, ewentualnie mam jeszcze prażoną pszenice.

A jak myślisz warto dodać brązowego cukru zamiast białego czy nic to nie zmienia i lepiej białego?

Te płatki dębowe będą się nadawać czy lepiej kupić inne i w czym najlepiej namoczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carafa Special jest bez łuski i daje mało paloności w smaku. Gotowanie nie ma w ogóle na to wpływu - chyba, że przypalisz ;)

Nie wiem jaki masz ten brązowy cukier. "Zwykły" daje niewielki efekt. Ciemny np. Demerara lepszy.  Muscovado jest mocno wyczuwalny, możesz z nim spróbować.

Płatki mogą być, ja moczyłem w małej ilości whisky i potem całość dorzuciłem do piwa. Efekt był OK.

Przy Blg22 nie musisz dodawać drożdży do refermentacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Carafa Special jest bez łuski i daje mało paloności w smaku.
 

Czyli co proponujesz dokupić? I zamienić z czymś z zasypu czy dołożyć do zasypu?

 

 

 

Muscovado jest mocno wyczuwalny
 

Kurcze szczerze mówiąc nie wiedziałem nawet że jest kilka odmian brązowego cukru. Ok będę szukał Muscovado.

A wiesz może mniej więcej jakie posmaki daje ten cukier?

 

 

 

Płatki mogą być, ja moczyłem w małej ilości whisky i potem całość dorzuciłem do piwa. Efekt był OK.
 

A może dobry efekt dało by wymieszanie 50g wymienionych wcześniej i 50g Płatki wiśniowe oczywiście wszystko namoczone w whisky. A może 100g to za dużo na 20L.

 

 

 

Przy Blg22 nie musisz dodawać drożdży do refermentacji. 
 

Ale po dodani cukru łącznie będzie już około 27blg i pewnie około 10%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

A Ty co, w kopalni pracujesz, że takie stare tematy odkopujesz ?

A co do RISa to nie wiem co chcesz wiedzieć?

Ris cały czas stoi sobie w piwniczce.

Miesiąc po zabutelkowaniu całkiem niepijalny, minimalne nagazowanie, mdłe i gorzkie w nieprzyjemny sposób.

Około roku po zabutelkowaniu znacznie lepsze, nagazowanie średnio niskie, nadal mocno palone, zniknęła mdłość i goryczka znacznie przyjemniejsza.

2 lata po zabutelkowaniu piwo jeszcze lepsze, nagazowanie nadal średnio niskie, palność według mnie za wysoka, goryczka i ogólny smak piwa według mnie bardzo dobry.

Podobno palność w RISach musi być, więc jest w stylu. Mnie to nie do końca pasuje.

Nie wiem czego oczekujesz. Jeśli RISa idealnego w stylu RISa to Ci niestety nie pomogę. 

Ja staram się robić piwa które mi smakują i nie muszą być stylowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kopalni to nie pracuje ;) dla mnie to żaden problem dopisać się do szukanego  tematu i go dalej wałkować. 

 

W sumie to dałeś mi bardzo dobrą odpowiedź, na temat tej receptury.

Ja też nie jeste zbytnio fanem palności, ale chcem uwarzyc RISa z małymi zmianami od głównej receptury. I nie musi os się znajdować w tych żelaznych ramach stylu.

 

Mam nadzieję, że nikt za to nie zacznie po mnie jechać :) na tym forum.

Że szukam RISa który nie jest już RISem.

 

To co?  Mniej palonych słodow proponujemy ? Mniej jęczmienia palonego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.