Skocz do zawartości

White Labs - WLP833 German Bock Lager Yeast


Rekomendowane odpowiedzi

WLP833 German Bock Lager Yeast

From the Alps of southern Bavaria, this yeast produces a beer that is well balanced between malt and hop character. The excellent malt profile makes it well suited for Bocks, Doppelbocks, and Oktoberfest style beers. Very versatile lager yeast, it is so well balanced that it has gained tremendous popularity for use in Classic American style Pilsners. Also good for Helles style lager beer.

Attenuation: 70-76%

Flocculation: Medium

Optimum Fermentation Temperature: 48-55°F

Alcohol Tolerance: Medium-High

 

WLP833 German Bock Lager Yeast

Pochodzą z alp południowej bawarii, drożdże te produkują piwo, które jest dobrze zbalansowane pomiędzy charakterem słodu i chmielu. Wspaniały profil słodowy powoduje, że nadają się do piw takich jak Bock, Doppelbock i Octoberfest. Bardzo uniwersalne drożdże dolnej fermentacji, są tak dobrze zbalansowane, że zdobyły ogromną popularność przy produkcji klasycznych amerykańskich pilznerów. Są również dobre do piw w stylu Helles.

Odfermentowanie: 70-76%

Flokulacja: Średnia.

Temperatura fermentacji: 9-13°C .

Tolerancja na alkohol: Średnio-wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
  • 3 miesiące temu...
  • 6 lat później...

Właśnie kończę sezon warzenia na tych drożdżach - zacząłem od 10l Desitki (bez startera), potem poszło 15L Helles 12BLG i 15l Dopellbock 20BLG.

Później w banku drożdży namnożony trzystopniowy starter i znów 10l Desitki i 15l chmielowego lagera 11.5 BLG.

Ten ostatni ciśnieniowo w 15-17C

Fermentacja burzliwa dość szybko ustaje (Desitki i Helles fermentowane w 8-10C, Doppelbock 11C)

Wszystkie piwa są klarowne jak koncerniaki (choc klarują sie raczej w butelce, niż w fermentorze), Desitki i Helles po miesiącu miały jeszcze w butelkach lekkie zgniłe jajo.

Profil bardzo neutralny, czysty w takich warunkach - Helles wyszedł koncernowo neutralny,  nie do odróżnienia od Paulaner Helle, nie wiem, czy to komplement :)

Najlepszym piwem jest ostatnie - ale to raczej z uwagi na chmielenia zacieru, które dało odczuwalny chmielowy aromat/smak. Doppelbock (8,5%) nabierze wartośći dopiero po roku od butelkowania

Generalnie - piwa bardzo powtarzalne, nieważne, czy bezpośrednio z saszetki, czy z gęstwy, czy pod ciśnieniem.

Dość szybka praca, dobra flokuacja, przy fermentacji w 9C dwu-trzy dniowa przerwa diacetylowa nie redukuje zgniłych jaj (możliwe, że ten zapach wraca podczas refermentacji, bo piwo gazowane sztucznie nie miało tego defektu). Po 2 miesiącach nawet piwa fermentowane w 8C są pozbawione tego defektu 

   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Też ostatnio robiłem kilka piw na tym szczepie. Potwierdzam to co pisze @fotohobby 

Helles ze startera, fermentacja 8,5C ok 2 tygodnie, przerwa diacetylowa kilka dni w 15C. Rozlane część do kega, część do butelek. Po fermentacji siarkowodów okropny :) W kegu siarka zeszła po ok 2 czy 3 tygodniach. W butelce gdzieś po miesiącu może trochę dłużej. 

Następny helles na gęstwie i już tej siarki nie było, może minimalna ale szybko zeszła. 

Profil bardzo czysty, piwo klarowne jak w koncernie (whirflock do gotowania). 

Kolejne piwa z gęstwy nie miały już siarki.

Ja jestem bardzo zadowolony z tego szczepu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.