Skocz do zawartości

Dunkelweizen: fermentacja stoi na 5blg od 10 dni


Figlarz

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, proszę o poradę lub przestrogę. 

 

1.03.2016 uwarzyłem ciemne pszeniczne:

  • pszeniczny 2,2kg

  • monachijski 0,8kg

  • wiedeński 0,8kg

  • karmelowy ciemny 0,2kg

  • czekoladowy 0,1kg

  • chmiel lubelski 30g

  • BAVARIAN WHEAT M20 Mangrove Jack's

 

Zacieranie:

20' - 44 C

20' - 63 C

80' - 72 C

dodany słód czekoladowy po negatywnej próbie jodowej

15' - 72 C

wygrzew

 

filtracja, do gotowania trafiło ok. 19 litrów 11 blg

 

2.03.2016 rano zadałem uwodnione drożdże M20 Mangrove Jack's. Brzeczka natleniona, drożdże ruszyły wieczorem, wszystko w temp otoczenia 17-18 stopni. 

 

Pomiar 11.03.2016 - 5blg

12.03.2016 - podniosłem temp w kilka godzin do 23 stopni, napowietrzyłem lekko (przez bujanie fermetorem) i zostawiłem w spokoju. 

 

Pomiar 20.03.2016 - 5blg

 

Chcę dziś zabutelkować piwo dodając 5g cukru na litr. Fermentacja stoi od 10 dni, nie widzę sensu, aby jeszcze czekać, ale 5blg budzi moją grozę. Wstawiłbym kilka butelek do ciepła i po 5 dniach sprawdził, jak jest nagazowane i czy nie budować schronu. Dobry pomysł, czy zły i dlaczego? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 dni fermentacji no i 10 dni bez zmiany blg to chyba nie ma obaw przed butelkowaniem. Miałem kiedyś podobną sytuację, dla pewności dałem mniej surowca do refermentacji. Piwo nagazowało się wysokim poziomie ale nie wylatywało z butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie przygotuję butelki i działam. Na wszelki wypadek kilka butelek włożę do garnka i do ciepłego kąta. W międzyczasie będę zerkać na forum. Dzięki za odzew :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80 min zacierałeś w 72C bi tak było w przepisie? Czy zacierałeś do pozytywnej próby jodowej? Jeśli to drugie to może słody były słabo zesrutowane lub słabej jakości. To spowodowało że zacieranie bardzo się przedłużyło i zatarło się na bardzo słodko (bo w temp 72C). Temu zostało Ci 5 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80 min zacierałeś w 72C bi tak było w przepisie? Czy zacierałeś do pozytywnej próby jodowej? Jeśli to drugie to może słody były słabo zesrutowane lub słabej jakości. To spowodowało że zacieranie bardzo się przedłużyło i zatarło się na bardzo słodko (bo w temp 72C). Temu zostało Ci 5 blg.

Tak, @redlum, trochę na taką odpowiedź liczyłem w duchu, bo z tą warką nie szło najlepiej. W przepisie było zacieranie w 72C przez 45min, do próby jodowej, a potem jeszcze przez 15 min ze słodem czekoladowym.

W trakcie zacierania robiłem za dużo innych rzeczy i nie dopilnowałem temperatury, która spadła do 62C, a próba jodowa wyszła pozytywnie. Musiałem podnieść temperaturę, próba jodowa w końcu wyszła dobrze (negatywnie), ale zeszło łącznie dobrze ponad 80minut. Z wydajnością też była katastrofa - zlałem do fermentacji  z 17 litrów. Jedynie notatki z warzenia mam na tyle szczegółowe, że kolejna warka wyszła już bardzo poprawnie. 

Piwo będzie słodkie, mam nadzieję, że te 5 blg nie wpłynie na bezpieczeństwo degustatorów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.