Jump to content

Jakie drożdżde do RISa ?


Dr_Herman

Recommended Posts

Siema

Zamierzam uwarzyć w końcu pierwszego RISa i mam pytanie odnośnie drożdży, a mianowicie które radzicie zakupić ?  Sklep internetowy wskazuje, że następujące drożdże nadają się do m. in. piwa w stylu Russian Imperial Stout :

1) Wyeast 1728 Scottisch Ale,

2) Wyeast 1762 Belgian Abbey II.

​Które drożdże kupić ? Może korzystaliście z którychś z tych drożdży i macie swoje przemyślenia.

Proszę o radę.

  
 

Link to comment
Share on other sites

Belgian Abbey Ale II ma charakter od piwo Belgiskie. To nie jest RIS, ale jest dobry pomysł. Teraz BJCP mówi że esterów nie są problemów w RIS. Scottish Ale jest mocny, i ma dobry profil do RIS.

Edited by BretBeermann
Link to comment
Share on other sites

Brewdog swoją serię RISów Dog (A,B,C,D) w zbiorze receptur DIY Dog poleca robić na Wyeast American Ale II. Miałem robić na nich swojego RISa, ale nie były akurat dostępne, i bodaj Konus zalecił mi FM52 Amerykański Sen. Od dwóch tygodni bulka w najlepsze, więc to raczej dobry wybór.

Link to comment
Share on other sites

Kupię Scottisch Ale, najpierw coś lżejszego a później Ris, a poza tym fermentuje mi od niedzieli Black Aipa 15 blg na Amerykańskim Śnie to może najpierw z tej gęstwy bym skorzystał ale to już 5 pokolenie by było, a podobno najlepsze rezultaty osiąga 3 pokolenie. Czy też to potwierdzacie ? 

Link to comment
Share on other sites

Robiłem RISa na Wyeast 1762 Belgian Abbey II. Dodawałem nawet cukier kandyzowany do wiadra... ale z efektów do końca nie jestem zadowolony ;-( Pomimo że te drożdże lubią stosunkowo wysoką temperaturę - wyszło mocno estrowo (ale nie "Belgijsko"); leżakowałem długo, piwko fajnie się utleniało (sherry itp.) ale było nieco "inne" niż każdy inny RIS. Jeśli chodzi o alko, dały radę bez problemu, piwo ok. 10%

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.