Skocz do zawartości

Budowa chłodnicy miedzianej - czym usztywnić rurki?


damian_zg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przygotowuję się do swojej pierwsze warki domowej, więc zaczynam kompletować sprzęt. Na pierwszy ogień idzie chłodnica. Chcę ją wykonać samodzielnie z giętkiej rury miedzianej o średnicy 10mm. Rurę już posiadam i chcę przystąpić do budowy. Chciałbym uzyskać taki efekt, żeby chłodnica była sztywna, a odległość między kolejnymi rzędami rurek dosyć spora i jednakowa (w celu lepszej wymiany ciepła). Stąd moje pytanie - czym usztywnić te rurki? Przychodzi mi na myśl, żeby pospawać, ale nie mam dostępu do spawarki. Ewentualnie opleść drutem miedzianym. Macie jakieś inne patenty?

Poniżej wklejam kilka zdjęć pokazujących jaki efekt chcę uzyskać. Tam widzę, że chyba ktoś to nitował?

 

e485c4496fb1b.jpg

 

710f8e743ca67.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opeciarz - dzięki za linki, widziałem je jeż wcześniej. Szukam jednak sposobu na coś stabilniejszego niż drucik miedziany. Na tych zdjęciach co pokazałem to jest chyba połączone na nity? A skąd wziąć taką listwę gdzie są te nity?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o usztywnieniu mojej chłodnicy ale po czasie uważam, że wygodniej bez tego- dużo łatwiejsze mycie. A jeśli jednak chcesz ją usztywnić, to taki zwykły drut nie jest najgorszym rozwiązaniem ponieważ jest tani, łatwy w montażu i demontażu i też najlepiej przewodzi ciepło. Jeżeli mogę coś poradzić to zrób ją tak aby oba końce były obok siebie a nie naprzeciwko żeby mniej się tego wszystkiego plątało koło gara, coś jak na tym zdjęciu a nie jak na tym "rysunku poglądowym"

Edytowane przez hajclander
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem również takie rozwiązanie:

fe9d165df635d.png

 

Jednak chyba najlepszym rozwiązaniem jest to pokazane przeze mnie w pierwszym poście - wtedy rozstaw jest równy. Czy to są połączenia nitowane? Gdzie dostać i jak się nazywa ten aluminiowy profil przez który przechodzą nity?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry trochę nie w temacie,

ale przypomniało mi się jak robiłem swoją chłodnicę - z rurek nierdzewnych fi 8,

taki kosz sobie wymyśliłem i wypaliłem laserem z blachy 3mm.

Siły jakie występowały podczas zamykania tych rurek w tym koszu, okazały się ... przepotężne  :D

post-9520-0-19568800-1460489513_thumb.jpg

 

Miedziane rurki to co innego, są o wiele bardziej plastyczne, Tobie pewnie chodzi żeby chłodnica miała jakąś w miarę ładna, stała formę?

 

Dodam kilka ilustracji:

post-9520-0-73744300-1460493826_thumb.jpg

spawy musiały być z dobrym przetopem, żeby utrzymać naprężenia

 

post-9520-0-42628800-1460493916_thumb.jpg

w teorii rurki wydawały się bardziej plastyczne

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Bellon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bellon - piękna konstrukcja :)

Dokładnie - chodzi mi o to, żeby nadać chłodnicy stałą formę. W dodatku chcę żeby poszczególne rzędy rurek były w równej i dość dużej odległości od siebie - żeby zwiększyć powierzchnię wymiany a tym samym wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie konstrukcje to przerost formy nad treścią. Naszą pierwszą miedzianą chłodnicę zwinąłem na baniaku po farbie i ostatnia od góry zwój związałem drutem 2,5 kwadrat. Zrobiliśmy na niej ok. 170 warek, aż dorośliśmy do nierdzewki o jeszcze prostszej konstrukcji (w ogóle bez żadnego wiązania  :lol:  :lol:  :lol: ) im prostsze tym łatwiej myć - ta dewiza powinna przyświecać przy budowie wszelakiego sprzętu piwowarskiego.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.