Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Ponieważ nie mogę znaleźć w sieci sensownych informacji chciałbym poruszyć temat daty ważności

piwa niepasteryzowanego, niefiltrowanego. Na butelkach małych browarów, które można kupić w sklepie widać

sporą rozbieżność. Od parunastu dni do paru miesięcy.

Pytanie więc jest następujące. Na jakiej podstawie i w jaki sposób powinna być wyznaczana data ważności

piwa? Wiem, że Sanepid wymaga czasami zrobienia tzw. badań przechowalniczych. Czy jest to obowiązkowe?

Z jakich przepisów właściwie to wynika?.

 

Pozdrawiam,

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej się odezwać do Mateusza https://www.facebook.com/mateusz.kupracz.9?fref=ts (nie wiem jaki nick na forum) jeśli mnie pamieć nie myli, to przerabiali w Rochu w tym roku albo pod koniec zeszłego kontrolę sanepidu i doczepili się do terminu (który był określony "wg. własnych obserwacji").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dzięki za odpowiedź. Nasza Pani z Sanepidu poprosiła o mikrobiologiczne badania przechowalnicze z uwzględnieniem bakterii coli, dzikich drożdży oraz pleśni.

Zostały wykonane na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu ale laboratorium szybko stwierdziło, że jak piwo niefiltrowane i niepasteryzowane to więcej niż 21 dni

nie dadzą. Sprzedajemy niewielkie ilości butelek ale czasami jest to problem.

Nie za bardzo też mogę doszukać jakichkolwiek przepisów jasno stwierdzających jakie badania dokładnie należy wykonać.  Jedynie co znalazłem to norma PN-A-79098/1995

która według informacji wyczytanych na necie została wycofana. Ktoś coś może napisać więcej na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź laboratorium które ci zrobi po miesiącu czy ile chcesz, to producent ustala ile można przechowywać jego produkt i w jakich warunkach.

Zwróć też uwagę na słowo należy lub najlepiej spożyć przed na etykiecie

Edytowane przez dhanab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

znajomy pracuje w browarze Czarnków, z tego co wiem zaliczanym do browarów regionalnych, a z całą pewnością robią piwa naturalne i powiedział mi w tym temacie krótko " przez miesiąc te piwa są super"  a fakt, faktem że raczej za długiego terminy takie napoje mieć nie mogą. osobiście mam ten fart że  nie kupuję w jakimś markecie ale prosto z ich sklepu, więc wiem co pijam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

znajomy pracuje w browarze Czarnków, z tego co wiem zaliczanym do browarów regionalnych, a z całą pewnością robią piwa naturalne i powiedział mi w tym temacie krótko " przez miesiąc te piwa są super"a fakt, faktem że raczej za długiego terminy takie napoje mieć nie mogą.

To takie głupie, że aż się komentować nie powinno.... Portery też? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnej wykładni nie ma. Termin ważności ustala sanepid i dużo zależy od ich widzimisie. Jedna pani stwierdzi, że miesiąc to maksymalny czas na niefiltrowane niepasteryzowana, inna stwierdzi, że 3 miesiące też jest ok. Czasem robią pomiary, czasem idą na rękę browarowi i na specjalne piwa przyznają wyższe limity (np. na ciemne >17% ekstraktu). Dużo zależy od człowieka podpisującego się pod papierkiem, często jedynym odniesieniem jest [nieważna] polska norma, ale też można powołać się na inne przykłady komercyjne (krajowe i zagraniczne) uzasadniając możliwość zastosowania dłuższego terminu ważności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.