Skocz do zawartości

Po raz kolejny ... fermentacja nie ruszyła. Wiem, że temat wałkowany ileś już razy


Rekomendowane odpowiedzi

ale sprawa pilna, a mało czasu. Wczoraj uwarzyłem stouta wędzonego, skład:

wędzony 4kg

czekoladowy ciemny 200g

kawowy 200g

palone ziarno jęczmienia 100g

drożdże wyeast 1728 scottish ale.

Dwie sprawy. 

Po 1 nie zrobiłem właściwego starteru bo saszetka napuchła dopiero wczoraj. Zrobiłem tak, że odlałem litr brzeczki po wysładzaniu, zagotowałem, wlałem do kolby i po ostudzeniu do ok. 20 st. wlałem zawartość saszetki i co chwile mieszałem w celu napowietrzenia.

Ten pseudo starter schłodziłem do ok. 15 st. i zadałem do brzeczki 15blg o temp. również 15st. Fermentor zaniosłem do piwnicy gdzie jest temperatura 17st.

Po 2 widzę teraz na stronce sklepu internetowego - słód wędzony steinbach użycie do 50% zasypu.

 

Właśnie poszedłem do piwnicy i niestety fermentacja nie ruszyła, zrobiłem pomiar, piany brak, ogólnie cisza na morzu. Pewnie te dwie wspomniane sprawy są tego przyczyną albo bardziej ta druga. Co sądzicie ??

Co mogę zrobić, żeby coś jeszcze z tego wyszło ?????? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód wędzony nie ma nic do tego.

Jak stare były drożdże? (piszesz że saszetka długo puchła), Jak długo kręciłeś ten "starter"?

 

Tak w ogóle, to czekaj cierpliwie - 24h lag (tak zrozumiałem z opisu) to jeszcze nic strasznego :)

Możesz się uzbroić w jakieś suchary na wszelki wypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten starter to Ci nie wyszedł :) Zakładamy, że wlałeś zawartość saszetki wprost do fermentora. Musisz czekać. Teraz już nic nie zrobisz.

 

Pojawiła się jakaś warstwa drożdży na dnie fermentora? Napowietrzałeś brzeczkę przed zadaniem drożdży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja ruszyła, alarm odwołany  :). Drożdże ze stycznia, puchły 3 dni, brzeczka napowietrzona. Ogólnie wszystko robiłem tak jak zawsze tylko z tym starterem się nie zgrało czasowo. Oby się nie zakaziło bo w piwnicy otworzyłem fermentor. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.