Skocz do zawartości

Herbatka chmielowa z ekspresu ciśnieniowego?


Modzik

Rekomendowane odpowiedzi

Żaden trolling, czy jak to tam nazywacie. Po prostu pytam, bo moze taka metoda cisnieniowa spowoduje, ze chmiel odda sporo aromatu.Glownie chodzi mi o aromat.Wiem ze nie mozna porownywac chmielu do kawy, ale przecież kawa z takiego ekspresu tez jest lepsza niz parzona. Po prostu szukam alternatywy... Proszę sie jeszcze nie nabijac z mojej wizji...

Edytowane przez Modzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale przecież kawa z takiego ekspresu tez jest lepsza niz parzona

rzecz gustu, ja wolę z tygielka po turecku

dość łatwo można zobaczyć różnicę między miękkim suszonym zielem, a twardymi palonymi ziarnami

czy zastanawiałeś się czemu chmiel na aromat jest dawany w końcowej fazie gotowani, chmielenie whirpoolowe, a najlepsze efekty daje chyba jednak chmielenie na zimno ? 

swoją drogą jeśli chce się uzyskać aromat, a nie smak kawy też raczej niskie temperatury lepiej się sprawują   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pytanie jak w temacie. Próbował ktoś, czy ma to szansę powodzenia?

Akurat od kilku dni parzę kawę w ekspresie przelewowym i w ramach eksperymentu może w sobotę wykonam kilkugramową herbatkę i dam znać. (Punkt na dobry początek) . Takiego pytania nie pamiętam a jeśli było to - link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem i nie udało się. Chmiel (w granulacie) okazał się dla ekspresu zbyt wymagającym przeciwnikiem. Po zwilżeniu staje się słabo przepuszczalny i zapycha ekspres - słabo leci, a jeżeli zmniejszy się ilość chmielu do bardzo cienkiej warstwy to napar jest bardzo mętny.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granulat składa się ze sporych elementów, wydaje mi się, że jego dodatkowe rozdrobnienie umożliwiłoby takie "zaparzenie".

Dosyć ciekawy pomysł - przecież podczas takiego działania substancje aromatyczne nie mają gdzie odparować (jedynie po wlaniu do naczynia). Ale niewielki ilości płynu można schłodzić bardzo sprawnie. Pozostaje kwestia reakcji które przy okazji zachodzą - działamy tutaj wodą o temperaturze >100°C, więc mogą być inne wydajności izomeryzacji czy jakieś reakcje nieporządane. Któraś hamerykańska firma chwaliła się uzyskiwaniem takich aromatycznych ekstraktów - albo ciepłym powietrzem, albo parą - nie pamiętam. Kopyr nawet coś napomknął w którymś filmie.

 

Strasznie zamknięte głowy na tym forum ;)

Edytowane przez Krzyzaku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

albo ciepłym powietrzem, albo parą

a może CO2?

 

Granulat składa się ze sporych elementów

dziwne, mój w takim razie musi gnić bo zazwyczaj wygląda prawie jak pył na dnie gara czy wiadra

na goryczkę jakoś jeszcze by się dało ale na aromat nie widzę opcji, ile tego objętościowo trzeba by było dolać litr ? dwa ?

wiem że gdy by nie eksperymenty to nic by się nie odkryło ale nie wiem czy jest sens wywarzać otwarte drzwi, myślę że jak by coś takiego dawało dobry efekt to już by ktoś wpadł na to  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

myślę że jak by coś takiego dawało dobry efekt to już by ktoś wpadł na to

W jaskiniach też mieli takie podejście ;)

 

Czemu wyrywasz z kontekstu i się czepiasz, przecież wcześniej napisałem 

 

wiem że gdy by nie eksperymenty to nic by się nie odkryło

ale to nie jest nauka o kwarkach czy leptonach,fizyka kwantowa albo załamaniu czasoprzestrzeni, może jakiś list otwarty do środowiska naukowego trzeba by wystosować ?

rozumiem że uważasz że to dobry pomysł i widzisz w nim szansę powodzenia ?

mam nadzieję że w twoim poście to ;) oznacza że mój wywód jest niepotrzebny 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dłużej siedzę w piwowarstwie, tym bardziej widzę jak rzeczy na które na początku kompletnie nie zwracałem uwagi mogą mieć duży wpływ na wyniki. Dlatego oduczyłem się pisać "to na pewno nie zadziała". Eksperymenty są zawsze fajnie widziane,a taki z uzyskaniem "esencji" z ekspresu - kto wie co się uzyska, a nóż coś fajnego;) Nie ma co hamować ludzkiej inwencji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto pyta tego swędzi

 

http://www.ratebeer.com/forums/increasing-hop-utilization_38725.htm

 

 

http://ift.confex.com/ift/2004/techprogram/paper_25787.htm 

"Maximum solubility of alpha acids in a pH 5.2 buffered aqueous solution was 90ppm. Hop isomerization kinetics examined over a broad range of temperatures showed a rate coefficient of 0.0153(1/sec) for atmospheric boiling conditions. At 70deg C, less than 10% of alpha acids were converted in a 90 minute boil. At 120deg C, only 30 minutes were required for 90% conversion, with subsequent loss of iso-alphas to degradation products following. Activation energy was determined to be 36.375 kJ per mole."

 

oraz 

http://www.homebrewtalk.com/bittering-hops-in-15-minutes.html

 

jednocześnie dodam iż na HBT byli tacy którzy gotowali brzeczkę w szybkowarach i jedni mówią że wszystko świetnie inni mówią że DMS i dziwne aromaty a jeszcze inni mówią że pierdykło i kuchnia do remontu bo brzeczka i chmiel zatkały zawór bezpieczeństwa .... prawda musi być jedna i nie koniecznie leży po środku :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również popieram inwencję twórczą w myśl próbowania nowych technik, urządzeń, surowców w celach piwowarstwa.

Na pytanie w temacie można odpowiedzieć następującą, jeśli nie szkoda Ci pieniędzy na eksperymenty bo kto bogatemu zabroni/paczka chmielu to nie pieniądz/za hajs matki baluj (niepotrzebe skreślić) to zrób to i opisz co z tego wyszło.

Natomiast jak masz 100g chmielu i zastanawiasz się jak go najlepiej użyć, to pójdź za radą doświadczonych piwowarów i zrób to zgodnie ze sztuką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat z działu humor a zrobiła się wojna

 

Ekspresy ciśnieniowe nie parzą kawy we wrzątku bo to niekorzystnie wpływa na efekt. Temperatura zazwyczaj jest kolo 90 stopni , w najdroższych modelach wyposażonych w bojler to jest 92-93 stopnie a nawet najgorsze nie przekraczają 95. Jeśli ktoś bardzo się uprze to może ustawić spienianie mleka i przełączyć na parzenie ale w części modeli jest blokada i nie da się parzyć kawy zanim woda nie wystygnie do optymalnej wartości.

 

Ekspresy ciśnieniowe działają bardzo źle albo wcale z kawą zmieloną zbyt drobno ponieważ to "ciśnienie" ubija drobinki w nieprzepuszczalną warstwę. Po to właśnie stosuje się młynki żarnowe  że w odróżnieniu od udarowych mielą kawę równomiernie z minimalnym udziałem pyłu. Granulat chmielowy to w 100% taki pył

 

A jak ktoś bardzo chce i poważnie traktuje temat to droga do własnych eksperymentów jak najbardziej jest otwarta. 

Dalej twierdze że ktoś chciał strollować ludzi i jak widać wyszło mu. To że napisał później "nie, przecież to poważne pytanie" nic nie zmienia. Co miał niby napisać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weź łyżeczkę wody i połóż na niej dużą granulkę chmielu, rozetrzyj to na białej kartce papieru i zrób zdjęcie tych dużych kawałków bo ja używam innego chyba 

kawa ma tak jak by bryłki 3D a z chmielu masz płaskie kawałki i miękkie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.