Skocz do zawartości

Przechmielona warka.


Papuas

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie uwarzylem swoja pierwsza warke ale ze wzgledu na to ze nie posiadam jeszcze odpowiedniego garnka na 20 l postanowilem podzielic recepture na pol. I wszystko bylo ok do momentu chmielenia.Dodalem chmiel na goryczke w ilosci na 20 l a nie na 10. Zorientowalem sie dopiero w momencie dodawania chmielu na aromat. I tu moje pytanie. Czy uwarzyc druga czesc nie dodajac chmielu na goryczke i polaczyc warki na fermentacje cicha czy moze jakies inne rozwiazanie. Dodam jeszcze ze w tym momecie goryczka jest nie do przyjecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczka przed fermentacją jest zawsze nieprzyjemnie gorzka, fermentuj tak jak jest i zobaczysz jak będzie.

 

edit: Jeśli tak czy siak miałeś gotować drugie 10 litrów to po prostu zrób je bez chmielu na gorycz (ewentualnie rzuć jakąś minimalną ilość) i na spokojnie możesz dodać do tamtego.

Edytowane przez Jasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak "przechmielone piwo". Zależy od gustu. 25 g (czyli jakby 50 g na 20 l) to moim zdaniem nie jest jakoś ekstremalnie. Ja też dopiero zaczynam, ale zrobiłem piwo, w którym było 130g w kotle i drugie tyle na zimno. Właśnie się przymierzam do powtórzenia, bo było rewelacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak "przechmielone piwo".

O neoficka naiwności ;) Pierwszego Sharka piłeś?

Podane przez kolegę dane dają okolice 70 IBU co przy ok.12BLG i charakterze Magnum wydaje się niespecjalnie dobrym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak "przechmielone piwo".

O neoficka naiwności ;) Pierwszego Sharka piłeś?

Podane przez kolegę dane dają okolice 70 IBU co przy ok.12BLG i charakterze Magnum wydaje się niespecjalnie dobrym pomysłem.

 

Zostanę przy swoim. Wszystko zależy od gustu. Teoretycznie mamy obaj rację ;). @Papuas po prostu idź w zaparte i wszystkim mów, że tak miało być :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mysle sobie ze i tak zrobie druga warke ale nachmiele ja troszke mniej niz receptura przewiduje. A po fermentacji burzliwej sprawdze na ile roznia sie od siebie.

 

O widzisz, i tak będzie najlepiej, bo będziesz miał 2x więcej piwa :). Ale taki ostateczny test, to będziesz miał dopiero po leżakowaniu w butelkach. Dopiero wtedy się wszystko poukłada jak należy. Ale ja też próbuję na każdym etapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmieści się druga połowa warki w wiadrze fermentacyjnym, to szybko zacierałbym, gotował bez chmielu i dolewał jak najszybciej do burzliwej. Drożdży już powinno być dość, a nawet się ucieszą ;) A jak zostało troszkę chmielu to do 2 części tylko na aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja bym zostawił tak jak jest i zobaczył co z tego wyjdzie. Dla początkującego takie doświadczenia są bezcenne. Albo będzie dobrze albo będziesz wiedział czego więcej nie robić, ale przynajmniej będziesz miał jakiś punkt odniesienia ;)

Ja przeciętnie na 22l warkę sypie około 250g chmielu (do gotowania i na zimno). Jak nasypie mniej to dla mnie piwo nie ma odpowiednio intensywnego aromatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.