Skocz do zawartości

podnoszenie temperatury podczas fermentacji burzliwej


astamoth

Rekomendowane odpowiedzi

cześć

 

Czy podczas fermentacji burzliwej (górna fermentacja) stopniowo podnosicie temperaturę brzeczki w trakcie czy utrzymujecie stałą?

Jeżeli podnosicie to o ile?

Ja rozpocząłem fermentację od 14st, jak się drożdże (US05) rozbujały utrzymywałem 15st przez 4-5 dni i podniosłem do 16st. Teraz idzie 8 dzień burzliwej i zastanawiam się czy na ostatnie dni podnieść do 18-19 stopni. Czy to ma sens?

Wszystkie pomiary temperatury robię na powierzchni fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy podczas fermentacji burzliwej (górna fermentacja) stopniowo podnosicie temperaturę brzeczki w trakcie czy utrzymujecie stałą?

Jeżeli podnosicie to o ile?

Podnoszę. Zależy jakie piwo.

 

Ja rozpocząłem fermentację od 14st, jak się drożdże (US05) rozbujały utrzymywałem 15st przez 4-5 dni i podniosłem do 16st. Teraz idzie 8 dzień burzliwej i zastanawiam się czy na ostatnie dni podnieść do 18-19 stopni. Czy to ma sens?

Ma sens. Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy to ma sens?

 

Przy ostatnich dwóch warkach tak robiłem i powiem, że wyniki są dużo lepsze niż fermentacja w stałej jednej temperaturze. Jak dla mnie to już pomaga schemat tydzień w piwnicy (~16 stopni)  a potem tydzień w 20 stopniach (tak akurat w pokoju przeważnie jest). Drożdże najwięcej estrów produkują podczas fazy początkowej więc niższa na początku da czystsze piwo. Natomiast podniesienie na końcu spowoduje, że drożdże dojedzą to czego nie zjadły w niższej temperaturze itd. Ogólnie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.