Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem ciekaw co się stanie po "przedawkowaniu" w zasypie takich składników jak słody karmelowe/palone i niesłodowane ziarno palone ? Jak czytałem posty na forum o recepturach itp. to tylko widziałem, że pojawiały się komenty w stylu zbyt wiele karmelowych albo palonych itp. a ja pytam dlaczego nie powinno się dodawać tak dużo tych składników ? Jakie efekty albo posmaki uzyskam jak dam ich zbyt wiele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem ciekaw co się stanie po "przedawkowaniu" w zasypie takich składników jak słody karmelowe/palone i niesłodowane ziarno palone ? Jak czytałem posty na forum o recepturach itp. to tylko widziałem, że pojawiały się komenty w stylu zbyt wiele karmelowych albo palonych itp. a ja pytam dlaczego nie powinno się dodawać tak dużo tych składników ? Jakie efekty albo posmaki uzyskam jak dam ich zbyt wiele ?

 

Palone - popielniczkę, garbniki, spaleniznę.

Karmele - syropek, ekstrakt słodowy, maillarda. Piwo też często wychodzi mdłe przez ogromną ilość karmeli. Co tu jeszcze dodać landrynka, cukierek i ulepek, takie może być piwo. Piwa z dużą ilością karmelu się długo układają też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego krótkiego doświadczenia wynika, że zdominujesz inne smaki i wyjdzie raczej niepijalne piwo...

 

Jak wyżej - przesadziłem z karmelem w red ale i po czasie wyszło takie dziwne... na początku było lepiej, teraz jakbym pił syrop.

Edytowane przez Mikadorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy te wszystkie wady pojawiają się już po małym przekroczeniu np. 10% zasypu przy jęczmieniu palonym albo przy słodach karmelowych prz przekroczeniu 10/15/30% zależnie co jest napisane w opisie słodu? Czy raczej trzeba ich sypnąć zdecydowanie za dużo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy te wszystkie wady pojawiają się już po małym przekroczeniu np. 10% zasypu przy jęczmieniu palonym albo przy słodach karmelowych prz przekroczeniu 10/15/30% zależnie co jest napisane w opisie słodu? Czy raczej trzeba ich sypnąć zdecydowanie za dużo ?

 

Wiesz ciężko generalizować zależy jaki styl/zasyp tak na prawdę. Gdzie w RIS-ie 25 blg10-15% palonych jest delikatnie wyczuwalnych tak w Dry Stout 10 blg będzie to już spora palonka- spalenizna. I tu znowu zależy jaki palony słód np. czekoladowe i kawowe 800-1000 ebc nie są tak palone jak barwiące z łuską 1200 EBC - które najwięcej spalenizny zawierają.

 

Z karmelami małe przekroczenia tych 10-20% nie powinno zaszkodzić, ale może po prostu zrobić piwo mniej pijalne i smaczne. I tu taka sama zasada, zależy jaki karmel, niektóre są intensywniejsze inne mniej. W takiej IIPA to nie pasuje żeby piwo było bardziej karmelowe niż chmielowe. Natomiast w Bitterach już Ci nikt nie powie że mocna karmelowość to błąd. Więc widzisz jest sporo zależności. Najlepiej robić piwo pod siebie, jeżeli faktycznie Ci pasują karmelowe potworki to rób sobie takie. Jeżeli natomiast masz zamiar startować w konkursach to przekraczanie danych surowców w piwie odpada - sędziowie stawiają na balans i jak największe zbliżenie do danego stylu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem ciekaw co się stanie po "przedawkowaniu" w zasypie takich składników jak słody karmelowe/palone i niesłodowane ziarno palone ? Jak czytałem posty na forum o recepturach itp. to tylko widziałem, że pojawiały się komenty w stylu zbyt wiele karmelowych albo palonych itp. a ja pytam dlaczego nie powinno się dodawać tak dużo tych składników ? Jakie efekty albo posmaki uzyskam jak dam ich zbyt wiele ?

Zrób se warkę 5~7 litrów z idiotycznym zasypem niepijalnym i będziesz wiedział (szkoda czasu). Czy firma Weyermann z Bambergu pisze dla żartu zasyp ileś % danego słodu? Jeżeli pisze np 10% czyli max dla warki 200gr to znaczy, że 300gr zrobi syf. Sorki za prymitywizm ale było na forum sporo smutnych pytań... Wykonaj piwo wg receptury finałowej z konkursu lub wiki a nie jakieś kwasiżurki.

Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamsky- podoba mi się to porównanie do ciasta. Nie chodzi nawet o to, że chciałem zrobić takie ekstremalne piwo ale chcę zacząć komponować własne piwa pod dane style i chciałem się dowiedzieć jakie skutki by wywołało wsypanie zbyt wiele. Dzięki za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie możesz się bawić. Nic nie wybuchnie jeśli jakiegoś słodu gdzieś dasz 12% zamiast deklarowanych przez producenta 10%. Z czasem sam pewnie dojdziesz do wniosku, że niekoniecznie więcej znaczy lepiej, ale czego się nauczysz eksperymentując, to twoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.