Skocz do zawartości

Fermentacja, jak to zrobić DOBRZE


amrish

Rekomendowane odpowiedzi

hmm, stało się.

Co do drożdży to Safale S-04. Burzliwa przebiegła... mało burzliwie bo piany dużej nie było, ledwo 2 mm z małymi bąbelkami. Spodziewałem się piany na kilka cm a tu prawie nić.

Wg mojej skromnej wiedzy zdobytej: tydzień burzliwej, tydzień cichej.

 

Sprawdziłem baligomert w wodzie bylo w okolicy -2 (woda w temp około 22 stopni). Zrobilem poprawkę i dlatego piszę że wyszło około 0 BLG.

 

Piwo przelane, gęstwa zebrana (na wszelki wypadek). Pisałem że drożdże pracują bo widziałem "bulgotanie" a gęstwa też całkiem żwawa.

Co do sensu, to piszę tak, bo czytałem że cicha to oprócz klarowania, dochodzi też do spadku BLG. Dlatego takie działanie. Pewnie jakby było 4 BLG to też przelałbym na cichą.

Możliwe że mylę się, ale dlatego zdecydowałem się tutaj napisać.

 

Ptyanie co teraz (i na przyszłość).

 

Ja mam zamiar trzymać tydzień, sprawdzić BLG (myślę że będzie bez zmian), jeśli nie będzie zakażenia butelkować.

 

Dzięki za odpowiedzi. Za kilka warek i przeczytanych materiałów przestanę zadawać śmieszne pytania.

 

Wesołych Świąt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tydzień burzliwej, tydzień cichej

 

kopcio kopyra com?

 

 

Jakoś wątpię by to było źródłem tej wiedzy. Z tego co pamiętam z jego filmików (a gdyby nie one, nie trafiłbym tutaj - i żyłbym w ciemności :D ), sam przestrzegał przed takimi pomysłami (albo mi się zwyczajnie z filmikami innej osoby już poplątało).

 

EDIT (ad. @Łukasz): Sprawdziłem, masz rację. Mocno musiało mi się poplątać :D

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam z jego filmików (...), sam przestrzegał przed takimi pomysłami (albo mi się zwyczajnie z filmikami innej osoby już poplątało).

Chciałbym to w końcu zobaczyć, ale wątpię czy ten Pan nagra kiedyś taką erratę więc pozwole sobie stwierdzić, że musiało Ci się mocno poplątać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to legła w gruzach moja strategia (tydzień burzliwej, tydzień cichej)

 

Dodam, że oczywiście biorę pod uwagę BLG, więc jakby było kilka stopni po tygodniu, to po dniu - dwóch sprawdzam czy nie spada i wtedy zlewam na cichą.

Edytowane przez Rc7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówią też, że kto pyta ten nie błądzi a skoro ta sekcja głównie polega na pytaniach to ot i się nowe pojawiło.

Poza tym piekło nie piekło ale faktem jest, że nie mała część osób powie Ci, że zainteresowała się piwowarstwem bo obejrzała jakiś filmik na jego kanale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część osób z tego forum uznała, że 7+7 dla piw do 12 blg to największa herezja od czasu powstania piwowarstwa i z tego powodu mają nieziemski ból czterech liter, tak mocny, że po 3,5 roku dalej piecze. Ot cała historia.

 

Żeby było wszystko jasne: nie polecam tej metody, ale niezmiennie mnie bawi, że dalej wywołuje emocje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część osób z tego forum uznała, że 7+7 dla piw do 12 blg to największa herezja od czasu powstania piwowarstwa i z tego powodu mają nieziemski ból czterech liter, tak mocny, że po 3,5 roku dalej piecze. Ot cała historia.

 

Żeby było wszystko jasne: nie polecam tej metody, ale niezmiennie mnie bawi, że dalej wywołuje emocje.

Ciebie też widać strasznie boli w tym miejscu skoro aż się wypowiedziałeś w temacie, tym bardziej, że nie polecasz metody.

 

PS. Emocje??? Gdzie???

 

I 13 lat doświadczeń to potwierdza- herezja

Ty się nie znasz na piwowarstwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeszcze w kwestii temperatury fermentacji bo chciałbym się upewnić: rozumiem, że temperatura na termometrze przyklejonym do fermentora jest temperaturą jego zawartości?

Z góry przepraszam za banalność tego pytania ale przy przedostatniej warce miałem jednego dnia wzrost temperatury na termometrze fermentora przy stałej temperaturze w pokoju i tak wnioskuję, że to fermentacja podniosła temp. w fermentorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeszcze w kwestii temperatury fermentacji bo chciałbym się upewnić: rozumiem, że temperatura na termometrze przyklejonym do fermentora jest temperaturą jego zawartości?

Tak.

 

 

Z góry przepraszam za banalność tego pytania ale przy przedostatniej warce miałem jednego dnia wzrost temperatury na termometrze fermentora przy stałej temperaturze w pokoju i tak wnioskuję, że to fermentacja podniosła temp. w fermentorze.

Trafnie wnioskowałeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeszcze w kwestii temperatury fermentacji bo chciałbym się upewnić: rozumiem, że temperatura na termometrze przyklejonym do fermentora jest temperaturą jego zawartości?

Z góry przepraszam za banalność tego pytania ale przy przedostatniej warce miałem jednego dnia wzrost temperatury na termometrze fermentora przy stałej temperaturze w pokoju i tak wnioskuję, że to fermentacja podniosła temp. w fermentorze.

 

Jeżeli mówisz o termometrach nalepianych a wiadro to wskazują dość blisko temperatury fermentacji, ale jak blisko to już zależy od otoczenia i chyba producenta termometru. Przy fermentacji procesy chemiczne podnoszą temperaturę. Na mój stan wiedzy i obserwacji wzrost temperatury jest funkcją cukrów, które mogą być zjedzone przez drożdże, ponieważ wzrost temperatury jest tym większy im większe °P. Przy mocnych piwach wynosi nawet powyżej 4°C, dla moich piw w okolicach 12-13°P mam w przybliżeniu wzrost o 2°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam,

Jeszcze w kwestii temperatury fermentacji bo chciałbym się upewnić: rozumiem, że temperatura na termometrze przyklejonym do fermentora jest temperaturą jego zawartości?

Tak.

Nie do końca, ale w przybliżeniu można tak przyjąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo zlane do butelek, za chwilę imprezka sylwestrowa. BLG około 2,5, nie zmieniało się przez 2 dni. Może ryzykuję ale czego jaś się nie nauczy tego jan nie będzie umiał.

Czy Wy też co chwilę grzebiecie w fermentorze i sprawdzacie BLG?

 

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo zlane do butelek, za chwilę imprezka sylwestrowa. BLG około 2,5, nie zmieniało się przez 2 dni. Może ryzykuję ale czego jaś się nie nauczy tego jan nie będzie umiał.

Czy Wy też co chwilę grzebiecie w fermentorze i sprawdzacie BLG?

 

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!!

 

Nie grzebię wcale w fermentorze. Ostatnie z 10 warek - stawiam go na minimum 3 tygodnie i nie dotykam się ;) no jak kupiłem przezroczysty to patrzę jak to wygląda i tyle.

Po 3 tygodniach spuszczam próbkę kranikiem, (do tej pory przepłukiwałem go ze strzykawki czystą kranówką) , teraz zamierzam przepłukiwać roztworem OXI.

 

Klapę zdejmuję po rozlewie (rozlewam do butelek kranikiem) do mycia fermentora. Po umyciu zalewam piro i tak sobie stoi i dezynfekuje się :)

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też zastanawiam się, czy zlewać na cichą górniaki. Kubek którym pobierałem próbkę do BLG parzyłem we wrzątku. Nie wiem czy OXI byłby równie skuteczny.

Zauważyłem że OXi po wsypaniu do wody nie rozpuszcza się (są takie małe kuleczki). Czy mam już wtedy dezynfekować?? I ile po wsypaniu OXI środek jest skuteczny? Bo używam OXI do dyzenfekcji butelek, czyli wlewam do jednej, przelewam do następnych itd.

 

Zobaczę mniej więcej za miesiąc co z piwem. dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.