Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam płytę elektryczną, moc 6,3 kW, uwarzyłem na niej 25+ warek. Moim zdaniem najważniejszą rzeczą jest garnek o idealnie równym i przylegającym na całej powierzchni do płyty dnie. Drugą z kolei dobór średnicy garnka do średnicy największego "palnika"/pola grzejnego - tu zaczynają się schody gdyż rozsądny garnek pozwalający na zacieranie piw o wysokim Blg to 36,5l i swoją średnicą przewyższa wspomniane pole. Skutkiem tego zagotowanie wody/brzeczki trwa dłużej a jednocześnie powoduje nagrzewanie powierzchni całej płyty, co skutkowało u mnie kilkukrotnie np wyłączeniem się płyty lub wywaleniem "korków". By nie straszyć dodam - że te sytuacje zdarzyły się gdy posiadałem garnek z nieco wypukłym dnem - co powodowało, że ciecz gotowała się koszmarnie powoli, a płyta rozgrzewała się koszmarnie mocno. Po wymianie garnka profilaktycznie uchylam szufladę którą mam pod płytą celem lepszego chłodzenia i jest git.

 

NO i na koniec o pękaniu - nic takiego nie nastąpiło - ale warto sprawdzić w instrukcji obsługi jakie jest maksymalne obciążenie zalecane przez producenta. Ze swojej strony zalecam uważne obchodzenie się by nie upuścić ciężkiego garnka ani nie przesuwać go obciążonego po płycie - skutkuje to mniej lub bardziej szpetnymi zarysowaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam płyty indukcyjnej, nigdy też nie warzyłem na takowej ale problem jej wytrzymałości przewija się już tu od kilku lat, więc ja zadam pytanie odwrotne czy komukolwiek z Was zdarzyło się uszkodzić taką płytę podczas warzenia?

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi drobne pekniecie plyty podczas kilku godzinnego gotowania jakis tam przetworow poszlo nacala plyte,'wybicie' bylo około 6l wtedy, a gotowanie trwalo conajmniej 3h.

 

Przyczyna pierwotna oczywiscie bylo pekniecie od udezenia ale owe pekniecie bylo ok przez jakies dwa lata do rzeczonego incydentu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuchenka indukcyjna 3500 W (Hendi, Stalgast, Caso Pro, inne) są dobre na warki 25 L a jest mozliwosc na wieksza. Uzywam 3500 W Stalgast z garnek 22 L od Hendi na Warki 16 L bez problemów. Szybko, mocno, a szkło nie jest ciepło więc bezpieczny w kuchni.

Edytowane przez BretBeermann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam indukcji. Garnek ma średnicę 40cm więc zajmuje mi dwa pola grzewcze. Przy takim ułożeniu niewielka jego część wystaje poza płytę, wtedy dokładam w tym miejscu kawałek deseczki grubości płyty, żeby przejęła część obciążenia. Jak pisano powyżej ważne jest aby nie przesuwać napełnionego garnka po płycie.

Pomaga także uchylanie szuflady, która jest pod płytą - to odnośnie nagrzewania się płyty jako całości.

Jak dotychczas mój rekord to 30L brzeczki + garnek. Nic się nie stało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowałem z indukcją z Carrefoura. Porażka.

Teraz 3,5kW Stalgast+40l Tadar. Tak to można warzyć.

Na dużą płytę nie miałem odwagi gara wstawić,ale przygotowywałem kiedyś na niej wodę wysłodkową w garnku 20l - nic nie pękło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam za sobą 5 warek na indukcji. Garnek 33 l mieści się na dwóch polach. Ostatnio wysłodziłem do 31 l więc miałem pod pokrywkę. Żadnych problemów nie zauważono. Ja pilnuję, żeby garnek nie wystawał za płytę i zostawiam centymetr marginesu do brzegu płyty dla bezpieczeństwa. Nieruszanie garnka po postawieniu go na płycie aż do ochłodzenia i zlania do fermentora brzeczki to konieczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyna pierwotna oczywiscie bylo pekniecie od udezenia ale owe pekniecie bylo ok przez jakies dwa lata do rzeczonego incydentu

E jak było już pęknięcie to się nie liczy ;)

W dalszym ciągu czekamy na pierwszego śmiałka który skasował indukcje piwowarstwem   :D

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem już nie raz i nie dwa, nie ma opcji że by od postawienia normalnie gara pękła, tak jak kiedyś sprawdzałem to jest dopuszczalne 70 kg i myślę że to jest z zapasem

co może stworzyć problem (takie moje domysły) jeśli otwór w blacie będzie wycięty za duży i płyta będzie tylko tylko zachodziła na blat, widziałem kiedyś tak docięte jak podłączałem płytę u kogoś

jeśli to jest inna niż indukcja ( nie mam indukcji i wydaje mi się że nic się na niej nie przypala)trzeba dobrze ją wyczyścić tak samo dno gara, wszystkie przypalenia to związki węgla i są w nich bardzo twarde części, tak samo trzeba uważać na cukier i sól bo jej kryształki też potrafią rysować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.