Skocz do zawartości

Dyskusje o chmielu Iunga


bzium1986

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie nie ma co snuć teorii scifi, IHARS czuwa :)

 

Jak dotąd największe teorie scifi to wysnułeś w tym wątku Ty. Żeby nie być gołosłownym to zacytuję:

 

Powiśle nie ma iungi to wiem na pewno, a iunga od nich z 2014 to jakieś nieporozumienie. Jest na rynku iunga ale pojechali z ceną ponad 100zł/kg to dziękuję, mimo, że z próbki wiem, że to dobra iunga  ;)

 

 

Powiśle nie ma iungi to wiem na pewno, a iunga od nich z 2014 to jakieś nieporozumienie. Jest na rynku iunga ale pojechali z ceną ponad 100zł/kg to dziękuję, mimo, że z próbki wiem, że to dobra iunga  ;)

 

 To czemu w ofercie mają Iungę? Oszukują klientów? Kupowałem od nich ten chmiel, a także inne odmiany i nie zauważyłem, żeby to nie były te odmiany (miałem porównanie do sklepowych).

 

 

no niestety oszukują, winna leży także po stronie plantatorów którzy zgłaszają np. 4ha jako iunga a mają jej tak naprawdę 1 ale sprzedają 4

widać to po ewidencji plantacji iungi gdzie te plantacje na przestrzeli lat znikają i wyrastają spod ziemi

 

Też co nieco słyszałem o szanownym prezesie, a także o jego synu, ale nie chciałem wywlekać na fo  :D  

 

Po pierwsze wygląda mi to na oszczerstwa (oskarżasz kogoś o oszustwo bez podania dowodów?); dajesz do zrozumienia, że Prezes i syn to "dziwne jednostki"? Podaj jakieś dowody, fakty czy inne rzeczy, które potwierdzą Twoje słowa, bo jak na razie to coś mi to wszystko "trąca konkurencją" lub "polityką". W innym przypadku chyba nie warto w ten sposób się wypowiadać, a potem z hipokryzją pisać, że ktoś snuje teorie scifi.

 

P.S. IJHARS, a nie IHARS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kajam się w prochu i popiele, proszę modera aby moje posty jako hipokryty producenta granulatu oczerniajacego konkurencyjną firmę usunął :)

 

Godne zachowanie, najpierw oskarżasz Powiśle, potem im grozisz IJHARS-em, a teraz uciekasz i odwracasz kota ogonem? Jakieś podstawy masz do swoich teorii szkoda tylko, że ich nie wyłożyłeś, a teraz jest trochę za późno - mleko się rozlało! Na tym forum nie kasujemy postów od widzimisie użytkownika, a słowa powinno się warzyć.

 

Poleciały oskarżenia wobec Powiśla, moim zdaniem niesłuszne, miałem kilkukrotny kontakt z tą firmą, oraz słysząc opinię browarów nigdy się nie spotkałem z nieprofesjonalizmem tej firmy. Może inni ludzie mieli inne doświadczenia z nimi, ale do tej pory się jeszcze nie zawiodłem na tej firmie. Jak czegoś nie było to nie było (magiczna Iunga 2014), towar zawsze zgodny z opisem, a chmiel na dobrym poziomie, świeższy od tego co serwują nam sklepy. Wiem, że Powiśle sprawdza dokładnie swoich plantatorów i znają areały upraw poszczególnych odmian. Przyśpiewka o aromatyzowaniu amerykańskiego chmielu to był żart jeżeli ktoś go nie zrozumiał to ma problem. Z tego co słuchy nosiły Powiśle sprowadzało kiedyś amerykański chmiel, ale zarobek na tego typu działalności był nikły i pewnie dlatego taki tekst kiedyś poleciał.  

 

Gdybym miał szukać winnych złego stanu chmielu obwiniałbym przede wszystkim sklepy, bo tu się zdarzają największe przekręty. Niestety nadziałem się na nie kilkukrotnie - sprzedawanie odmian poprzedniego rocznika jako rocznik nowy to norma w niektórych sklepach.  Plus do tego w większości sklepów zagadką jest w jaki sposób przechowują chmiel. Należy pamiętać, że przy ścieżce Plantatot -> Hurtownia (przetwórnia szyszki na granulat) -> sklepy -> konsument , ta ostatnia linia nie jest pilnowana przez nikogo, trzeba liczyć tylko na uczciwość sklepów. Przy ścieżce Hurtownia -> sklep właściciel sklepu zawsze może nie wziąć danego chmielu jak mam podejrzenia do jego czystości, ale jeżeli chmiel jest zabrudzony albo nie posiada zakładanych właściwości i sklep go pomimo tego z premedytacją bierze i sprzedaje to kto jest winny? Dodam, że nigdy do tej pory nie zdarzyło mi się biorąc od producenta wtopa z chmielem. Tyle na temat... Proponuje przenieść posty nie na temat chmielu Iunga do innego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał szukać winnych złego stanu chmielu obwiniałbym przede wszystkim sklepy, bo tu się zdarzają największe przekręty. Niestety nadziałem się na nie kilkukrotnie - sprzedawanie odmian poprzedniego rocznika jako rocznik nowy to norma w niektórych sklepach

 

Kolega oskarażać nie może a waćpan może ?? 

 

Czym różni się uczciwość sklepu od uczciwości hurtowni ??

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdybym miał szukać winnych złego stanu chmielu obwiniałbym przede wszystkim sklepy, bo tu się zdarzają największe przekręty. Niestety nadziałem się na nie kilkukrotnie - sprzedawanie odmian poprzedniego rocznika jako rocznik nowy to norma w niektórych sklepach

 

Kolega oskarażać nie może a waćpan może ?? 

 

 

Mogę bo mam na to twarde dowody, którymi się nie będę dzielił publicznie bo sprawa została załatwiona polubownie z podmiotem, nie jednokrotnie pisałem o tym na forum obrońco praw uciśnionych. Druga sprawa to nie jest oskarżenie, bo kogo tu oskarżam? Sklepy ogólnie nie konkretny podmiot, jak w przypadku kolegi wyżej. Lepiej żeby ludzie mieli świadomość takich działań, a kto chce pogrzebie i poszuka więcej się dowie o jakie praktyki chodzi.

 

 

 

Czym różni się uczciwość sklepu od uczciwości hurtowni ??
 

 

Niczym. Choć w tym przypadku to hurtownia i producent chmielu, więc muszą pozyskać certyfikaty na chmiel, do tego pełne badania. Chmiel od nich jest kontrolowany i skupowany przez duże browary i nie mogą sobie pozwolić na nieuczciwość bo potraciliby kontrakty. W sklepie, w którym Cię oszukają nie kupisz drugi raz, ale przy skali 100 zł które w nim zapłacisz to nic dla niego w rocznym obrocie. Ot taka różnica Sprawę wyjaśniłem też w poprzednim poście uważam, że jak właściciel sklepu ma wątpliwości do chmielu, a także innych produktów i zna ich defekt - może ich nie kupić i nie sprzedawać w swoim sklepie, natomiast sprzedając je pomimo wad bierze po części odpowiedzialność za defekt produktu na siebie. 

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Druga sprawa to nie jest oskarżenie, bo kogo tu oskarżam?

 

Sklepy ? Właśnie niszczysz opinie "wszystkim sklepom". Jak masz na kogoś dowody to nie pisz o "sklepach" a konkretnym i najlepiej wymień z nazwy albo zamilknij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Druga sprawa to nie jest oskarżenie, bo kogo tu oskarżam?

 

Sklepy ? Właśnie niszczysz opinie "wszystkim sklepom". Jak masz na kogoś dowody to nie pisz o "sklepach" a konkretnym i najlepiej wymień z nazwy albo zamilknij.

 

 

Nie rozśmieszaj mnie i nie będziesz mi mówił co mogę pisać, a co nie ;) To nie forum PSPD żebyś miał w tym popleczników i Wojtku przestań atakować ciągle moją osobę. Piszę o ogólnym przypadku i słyszy się coraz więcej głosów, że takie praktyki to była norma, wiem że uwielbiasz sobie słodzić w swoim środowisku i udawać, że wszystko jest w porządku pomimo, że nie jest, ale warto, żeby ludzie wiedzieli, że takie praktyki zachodziły. W moim konkretnym sprawa jak pisałem została załatwiona polubownie i nie będę wymieniał jego nazwy bo ostatecznie zachowali się uczciwe, po przyłapaniu na gorącym uczynku, a tak jak pisałem gdyby Ci się chciało choć sekundę pochylić nad sprawą, znalazłbyś jej ślady w necie. Koniec dyskusji nie mam nic więcej Tobie do powiedzenia.

 

 

 

Nie wiedziałem że ktoś sarkazm weźmie za groźbę że naślę na niego ihars, może mam kiepskie poczucie humoru

 

Jeżeli to był sarkazm to sory, nie jest to zbyt wyraźne przez internet ;) Właściwie to i tak nic konkretnego nie napisałeś... :P

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko z IUNGĄ jest taki problem, podobno ilość sprzedawanego EKG jest 3 razy większa niż wynikałoby z areału upraw ;) o Lubelskim też słyszałem różne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło matko, Iunga oszukana, EKG oszukany, Lubelski oszukany...jak żyć. Tylko amerykańce prawdziwe. To musi być imperialistyczny spisek :D

Do tego w Polsce jest nibyurząd, który kontroluje plantacje chmielu, a słyszałem, że w USA weryfikuje rynek. - przypadek? :)

Edytowane przez orcen92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego w Polsce jest nibyurząd, który kontroluje plantacje chmielu, a w USA weryfikuje rynek - przypadek? :)

Chyba wręcz odwrotnie ;)   jak by było inaczej to po co by były te wszystkie patenty na Citry itp.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do tego w Polsce jest nibyurząd, który kontroluje plantacje chmielu, a w USA weryfikuje rynek - przypadek? :)

Chyba wręcz odwrotnie ;)   jak by było inaczej to po co by były te wszystkie patenty na Citry itp.

Patenty chronią producentów, a nie konsumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie koniecznie z amerykańskimi chmielami też często była różnica. A to nie jest zależne od plantacji? 

Zanim napisałem zapytałem pewnego Cesarza, czy to możliwe, żeby była taka róznica alfa w jednej odmianie w tym samym roku. Robił badania chmielu z dwóch plantacji oddalonych od siebie o kilkadziesiąt km, róznica wyniosła...0,2%.

Edytowane przez BuDeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co dalej twierdzicie, że to nie Iunga? Aromat ma typowy jak Iunga więc... Zobaczymy jak dalsze testy, jedno piwo nie przesądza o goryczce i aromacie bo jest za dużo czynników, które definiują je. Przydałoby się jakoś to zweryfikować w takim bądź razie. Prawie wszystkie sklepy zbiór 2015 mają 11,6% ak, jedynie alepiwo ma 10,8% (skąd?). 

http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/chmiel-goryczkowy/1261-iunga-100g-chmiel-granulat.html

http://www.alepiwo.pl/?produkty/chmiel/granulaty/goryczkowe/iunga-granulat-100g.html

http://www.piwopiweczko.pl/Chmiel-goryczkowy-Iunga-100g-granulat-T-90,391.html

http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/chmiele/granulat/iunga_pl_2015_-_100_g

Więc mniej więcej się to zgadza z sobą pytanie skąd brali? 

 

I proszę Cię nie nazywaj go Cesarz... Pisz Piłat albo polishhops każdy wie o kogo chodzi, a to że sobie nadał taki tytuł nie oznacza, że go powinien posiadać, a denerwuje mnie taka pycha. Wiesz Łukasz ostatnio dostałem też ciekawą informację na temat starć Piłat - Powiśle i wydaje mi się, że to zwykłe marketingowe potyczki dwóch zwaśnionych firm. "Cesarz" słyszałem, że chce reaktywować/przejąć większość nietypowych odmian chmieli i podejrzewam, że z powiślem musieli się poróżnić pod tym względem i teraz szerzenie czarnego PR jednych na drugich się zaczyna, norma w Polsce zamiast współpracować lepiej się kłócić i dokopywać ludziom po cichu. Mogę się mylić i ktoś, oszukuje ale jak się nie złapie na gorącym uczynku można tylko domniemywać. Powiśle ma certyfikat na ten chmiel z instytutu IUNG to ich też by w pole wyprowadzili? Sory akurat chmiel jest sprawdzany na każdym kroku, robione kontrole nadawane certyfikaty itp. Nie wierzę, że ktoś mógłby oszukać w taki sposób. 

 

 

 

Zanim napisałem zapytałem pewnego Cesarza, czy to możliwe, żeby była taka róznica alfa w jednej odmianie w tym samym roku. Robił badania chmielu z dwóch plantacji oddalonych od siebie o kilkadziesiąt km, róznica wyniosła...0,2%.
 

Nie śmiem podważać słów Cesarza, ale niestety czytałem i słyszałem całkiem coś innego. Chmiel nawet między plantacjami oddalonymi o kilkadziesiąt kilometrów może znacznie się różnić i to prosta sprawa - inne nawodnienie, nawozy i ochrona przed szkodnikami... Zbiór chmielu z danej plantacji to też średnia poszczególnych Alfa-kwasów z szyszek, które też mogą mieć nawet na jednej roślinie w zależności od wysokości inne alfa-kwasy. Więc nie jestem pewien czy to twierdzenie jest do końca poprawne, to że raz tak wyszło to nie znaczy, że to jest reguła. I pytanie na jakim chmielu? To jak w piwowarstwie ma to ogromne znaczenie. 

 

Kolejna sprawa jakim cudem Iunga ma 8% ak? Jeżeli jest to typowy chmiel goryczkowy i minimalne wartości a-k jakie z niej osiągali zawierały się w przedziale: 9,3–13,2% coś mnie się nie klei ta historia.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I proszę Cię nie nazywaj go Cesarz... Pisz Piłat albo polishhops każdy wie o kogo chodzi, a to że sobie nadał taki tytuł nie oznacza, że go powinien posiadać, a denerwuje mnie taka pycha

Ja to traktuję raczej z uśmiechem, niż jako pycha i nadawanie sobie tytułów.

 

 

Wiesz Łukasz ostatnio dostałem też ciekawą informację na temat starć Piłat - Powiśle i wydaje mi się, że to zwykłe marketingowe potyczki

Też o tym słyszałem, szczegółów nie znam, nie wypowiadam się. Choć konkurencja rzadko pozostaje ze sobą w dobrych relacjach ;)

 

 

Mogę się mylić i ktoś, oszukuje ale jak się nie złapie na gorącym uczynku można tylko domniemywać. Powiśle ma certyfikat na ten chmiel z instytutu IUNG to ich też by w pole wyprowadzili?

Ja tylko poddałem w wątpliwość, że jedna odmiana, z tego samego roku może mieć tak znaczną różnicę w alfakwasach. Iunga w tym roku jest gorsza niż w poprzednim, to fakt, ale moim zdaniem i tylko moim i są to tylko domniemania niepoparte żadnymi dowodami Iunga 2015r. z tak dużą zawartością alfakwasów to Iunga + inna odmiana o dużej zawartości alfakwasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to traktuję raczej z uśmiechem, niż jako pycha i nadawanie sobie tytułów.

 

Spoko :)

 

 

 

Ja tylko poddałem w wątpliwość, że jedna odmiana, z tego samego roku może mieć tak znaczną różnicę w alfakwasach. Iunga w tym roku jest gorsza niż w poprzednim, to fakt, ale moim zdaniem i tylko moim i są to tylko domniemania niepoparte żadnymi dowodami Iunga 2015r. z tak dużą zawartością alfakwasów to Iunga + inna odmiana o dużej zawartości alfakwasów.

 

 

No właśnie nie. Iunga to nie jest chmiel aromatyczny czy uniwersalny, z tego co czytałem to jest to chmiel typowo goryczkowy choćby z informacji z IUNG: Link do wikipedi

 

Zobacz sobie tabelkę na samym końcu i zakres alfakwasów dla tej odmiany 10-14% (podobny do tego z wikipedi). Nie widzę tam zakresu poniżej 8% i raczej jak patrzę na zestawienie poprzednich roczników: 2011 - 11,1% 2012 - 11,2% 2013- 11% 2014-10,8% 2015-11,6% To widzę alfakwasy w okolicy 11... Więc teraz powiedz mi jak może mieć 8%?

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Więc teraz powiedz mi jak może mieć 8%?

Taką dostałem informację od Piłata, że zrobił badania i jest 8%. Co niestety znalazło odzwierciedlenie w piwie z Nepomucena, gdzie goryczka była dużo słabsza niż zakładana, co sam możesz potwierdzić, bo to piwo piłeś :) Sypaliśmy tak jakby miała 11%, bo tyle miała w 2014r. i tyle było w mojej recepturze przeskalowanej wspólnie z Jacerem. Już latem pojawiały się głosy, że przez pogodę może być mało chmielu i gorszej jakości i niższej zawartości alfakwasów. Może dlatego? Nie wiem, nie znam się na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Więc teraz powiedz mi jak może mieć 8%?

Taką dostałem informację od Piłata, że zrobił badania i jest 8%. Co niestety znalazło odzwierciedlenie w piwie z Nepomucena, gdzie goryczka była dużo słabsza niż zakładana, co sam możesz potwierdzić, bo to piwo piłeś :) Sypaliśmy tak jakby miała 11%, bo tyle miała w 2014r. i tyle było w mojej recepturze przeskalowanej wspólnie z Jacerem. Już latem pojawiały się głosy, że przez pogodę może być mało chmielu i gorszej jakości i niższej zawartości alfakwasów. Może dlatego? Nie wiem, nie znam się na tym.

 

Czy była niska ja wiem? Dla mnie była dobra i właśnie nie przesadzona, smakowało mi to piwo ze względu właśnie, że nie było przegięte. Powiśle nie miało w 2014 wcale Iungi - i nie było jej w ofercie wyraźnie to mówili, oferowali za to 2013. Więc nie ma tak na prawdę poziomu alfakwasów od nich... 10,8% podawało SCF Naturals więc to może u nich leży wina? Chmielu jest mało w tym roku potwierdzają to wszyscy że zbiory były nawet mniejsze o 30-40% i do tego chmiel ma całkowicie inne parametry - Lubelski normalnie ma olejki na poziomie około 1,2% w tym roku ledwie osiągali ich zawartość 0,8% ;) Chmiel to żywa roślina i nigdy się nie da wszystkiego określić dokładnie, parametry zawsze będą różne, a roczniki mogą się diametralnie zmieniać nie ma reguły. Więc stwierdzenia, że Iunga to oszukany chmiel no nie są na miejscu :)

 

Dobra przejdźmy do meritum tematu możemy tak gadać godzinami ale lepiej zrobić to przy piwie niż tak na sucho na forum ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.