Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Wpadliśmy na pomysł, aby nasze "wynalazki" poddawać pod Waszą konstruktywną krytykę, więc liczymy na Was.

 

Pomysł 1.

Rauch Beer na ciepło... a więc wędzone piwo górnej fermentacji.

 

Warka: 22l

BLG: 12

Goryczka: 25-30 IBU

 

Skład

Słody:

4 kg Słód jęczmienny wędzony

1kg Monachijski

0,25kg Karmelowy

0,25kg Carared

0,25kg Carafa II 

 

Chmiele i chmielenie:

20g 30-40g Marynka

20g Saaz 

 

Drożdże:

Gęstwa drożdży górnej fermentacji S-04

 

Dodatki:

5g Mchu Irlandzkiego 10min

 

Proces zacierania

30min w 50'C

75min w 65'C

wygrzew w 75'C

 

Gotowanie i chmielenie (60min)

30-40g Marynka na 60min (od początku)

10g Saaz na 25min przed końcem

10g Saaz na 10min przed końcem

 

Fermentacja

 

Bużliwa:

7dni w temperaturze 18-20'C  16-18'C

 

Cicha:

5-7dni w temperaturze 19-20'C

 

 

Taki mamy plan i pomysł.

Z chęcią poddamy się waszej konstruktywnej krytyce i poczytamy wasze rady, uwagi.

Edytowane przez Przyjaciele z Grodziska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem podobnie #29, i chmiel dałem tylko na goryczkę - skoro nacisk położony jest na wędzonkę to po co inne nuty w aromacie?

 

edit: i tych karmeli sporo - ja zrezygnowałbym z carafy, zostawiłbym carared. Nie wiem jaki macie ten trzeci, ale jakby miały iść oba a nawet wszystkie, to zmniejszyłbym udział do 100 g każdego maksymalnie. Z zacierania zostawiłbym tylko 65°C i wygrzew. Generalnie amber smoked ale!

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem podobnie #29, i chmiel dałem tylko na goryczkę - skoro nacisk położony jest na wędzonkę to po co inne nuty w aromacie?

 

edit: i tych karmeli sporo - ja zrezygnowałbym z carafy, zostawiłbym carared. Nie wiem jaki macie ten trzeci, ale jakby miały iść oba a nawet wszystkie, to zmniejszyłbym udział do 100 g każdego maksymalnie. Z zacierania zostawiłbym tylko 65°C i wygrzew. Generalnie amber smoked ale!

Dziękujemy za rzeczową odpowiedź. Z tego zasypu miał pierwotnie powstać Rauchbier, ale zwlekaliśmy z jego warzeniem i zrobił się środek lata. Zrobimy jak radziłeś, usuniemy te dwa karmele i na goryczkę pójdzie Marynka. Rozwiałeś też nasze wątpliwości odnośnie nazwy piwa - zatem warzymy Amber Smoked Ale'a :)

Pozdrawiamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na moje. Wędzone piwo. Zasyp pierwotny bardzo podobny.

 

Dziękujemy za kolejny głos w dyskusji. Kolega nie żałował jak widać słodów karmelowych, a piwo zyskało uznanie w konkursie. Trwają w naszym małym zespole rozważania na temat wykorzystania wcześniejszych sugestii. Prawdopodobnie zostanie pierwotny zasyp, zacieranie na lenia oraz chmiel tylko na goryczkę. Forsuję pomysł (Michał) zwiększenia ilości chmielu do poziomu 30-40 IBU, ale współtowarzysz obstaje przy max. 20 IBU.

 

W recepturze kolegi GB jest wzmianka o samodzielnym wędzeniu słodów. Czy kolega posiada również doświadczenie w wędzeniu śliwek? Wędzarnie posiadamy oraz dostęp do śliwek węgierek. Chcielibyśmy je wykorzystać w późniejszym terminie do stoutu oraz porteru bałtyckiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20C to za dużo przy tych drożdżach. 18 to maksimum żeby uzyskać sensowny profil gdzie estry nie kłócą się z wędzonką.

 

Faktycznie. Mieliśmy na nich wcześniej stout z ustawioną temperaturą fermentacji 16-18, tym razem też tak zrobimy . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witajcie Kochani Forumowicze.
Nie odzywaliśmy się przez dłuższy czas, ale splot wydarzeń i zmian życiowych w naszym gronie przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.

Ale wracamy do gry i to z głowami pełnymi pomysłów oraz magazynkiem pełnym słodowych cudeniek. :)

 

Ale my tu nie o tym, nie o tym. :)

 

Mamy dylemat... Chcemy na początek uwarzyć 2 x IPA, generalnie wareczki po 20l, ale toczymy nie lada dyskusję jak i czym na chmielimy obie warki.

Może macie jakieś doświadczenia z poniższymi chmielami i coś ciekawego doradzicie jak ułożyć chmielenie na 2 warki. Które dadzą fajne aromaty.

 

Do dyspozycji mamy:

- Chinook 100g (12,8%aa)

- Citra 100g (13,5%aa)

- Glacier 100g (5,4%aa)

- Magnum 50g (10,6%aa)

 

Jaką mieszankę proponujecie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnum na goryczkę, Chinook i Citra na goryczkę (bo Magnuma na dwie warki trochę mało) aromat i smak. Chmielu Glacier nie znam ale można jeszcze ten Glacier dodać ta goryczkę aby uzyskać pożądane IBU a Chinook i Citra w całości na smak i aromat. Jeżeli robicie dwie warki to jedną bym nachmielił  Citrą, a drugą Chinookiem aby się od siebie różniły i aby lepiej poznać chmiele. Obliczcie goryczkę w jakimś kalkulatorze w zależności od tego jaką goryczkę lubicie i w jakie blg celujecie bo tego nie napisałeś a widełki stylu są dość szerokie. Ogólnie to trochę mało tego chmielu. Co do schematu chmielenia to przepisów i wątków na ten temat jest połowa tego forum, coś wybierzcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnum na goryczkę, Chinook i Citra na goryczkę (bo Magnuma na dwie warki trochę mało) aromat i smak. Chmielu Glacier nie znam ale można jeszcze ten Glacier dodać ta goryczkę aby uzyskać pożądane IBU a Chinook i Citra w całości na smak i aromat. Jeżeli robicie dwie warki to jedną bym nachmielił  Citrą, a drugą Chinookiem aby się od siebie różniły i aby lepiej poznać chmiele. Obliczcie goryczkę w jakimś kalkulatorze w zależności od tego jaką goryczkę lubicie i w jakie blg celujecie bo tego nie napisałeś a widełki stylu są dość szerokie. Ogólnie to trochę mało tego chmielu. Co do schematu chmielenia to przepisów i wątków na ten temat jest połowa tego forum, coś wybierzcie.

Faktycznie mało, zapomnieliśmy dopisać, że jeszcze do tego całego inwentarza dochodzi 100 g Enigmy.

Kiedyś popełniliśmy już SMSH na enigmie i bardzo nam aromat porzeczek pasował. Nie wiemy jak wyjdą nam teraz połączenia tych chmieli, ale na pierwszą warkę celujemy w taki schemat:

70' 50g Magnum

15' 20g Enigma

10' 15g Glacier

5'   15g Glacier

0'   20g Glacier

na zimno 80g Enigmy.

Celujemy w 13 blg i około 70-80 IBU

Schematów chmielenia jest pewnie tyle ilu piwowarów, więc co z tego wyjdzie okaże się po spróbowaniu już gotowego piwa. Ewentualnie gdyby ktoś miał jakieś rady odnośnie jakie połączenia chmieli się nie sprawdzają to bylibyśmy wdzięczni.

Edytowane przez Przyjaciele z Grodziska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.