Skocz do zawartości

Kamień do napowietrzania


bart3q

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka.

Szukam nierdzewnego kamienia do napowietrzania. Plan jest taki: Kupić kamień z nierdzewki, dezynfekować go temperaturą, a brzeczkę natleniać pompką akwariową do niego podłączoną, i tłoczącą powietrze.

Znalazłem taki kamień na ali:

http://www.aliexpress.com/store/product/Homebrew-Diffusion-Stone-304-stainless-0-5-Micron-Oxygen-Stone-Kegging-Homebrew-1-4-Barb-for/1768259_32325289170.html

są też dość popularne kamienie i średnicy porów 2um. Znalazłem gdzieś mglistą informację, że kamienie 0.5 są do czystego tlenu, a 2um są do powietrza.

 

Ktoś ma wiedzę czy to prawda?

Czy przez kamień o średnicy 0.5um przejdą mi jakieś bakterie które psują piwo? A może za duża średnica porów i i tak trzeba stosować filtr HEPA? Z tego co czytam, takie filtry mają pory wielkości około 0,3um, więc niewiele mniejszą niż pory w tym kamieniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu kupiłem od chonoli kamień 2mu z gwintem 1/2 żeby napowietrzać w przepływie przez trójnik. Miałem zamiar napowietrzać takim ustrojstwem co to do inhalacji słyży... ale chwilowo porzuciłem ten pomysł :P. Co do sterylności napowietrzania.... napowietrzam przez kilkukrotne przelewanie z wiadra do wiadra, pomijam jakość piw ale pół sukcesu to nie sterylność tego powietrza a jakość,kondycja i ilość drożdży. Filtry a i owszem jednak wiecej uwagi lepiej poświęcić chyba drożdżom.... taką mam koncepcję :D

Edytowane przez b.dawid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na aliexpress ponad dwa razy taniej ;)
Będziesz natleniał czystym O2? Bo z tego co czytałem (nie wiem czy to prawda), to na 0.5um pompka akwariowa może mieć problemy z pracą (za małe ciśnienie), i trzeba używać kompresora albo gazu z butli. Z kompresorem natomiast nie wiem jak sobie filtry do dezynfekcji powietrza poradzą.

 

Jak ktoś ma kranik w garnku to fajny jest taki zestaw do napowietrzania w przepływie - http://www.aliexpress.com/item/Homebrew-Inline-Aeration-Oxygenation-Diffusion-Stone-2-Micron-1-2-MPT/32495491525.html?ws_ab_test=searchweb201556_7,searchweb201602_3_10057_10056_10055_10037_10049_10033_10059_10032_10058_10017_405_404_10040_10060_412,searchweb201603_2&btsid=20d07350-3bda-42a4-80a0-7139c63eb45b.

 

 

 

wiecej uwagi lepiej poświęcić chyba drożdżom

Drożdżom uwagę poświęcam swoją drogą ;)

 

Tak przy okazji - takie kamienie są też używane do szybkiego nagazowywania piwa w kegu (byo 2004 mar-apr):

post-5920-0-92659000-1469643774_thumb.png

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taką opcję z trójnikiem kombinowałem :) sprawdzę w wolnym czasie jak sobie radę daje ten inhalator.

Czesław odstawia taczanie fermentora do napowietrzania? Świat się kończy :P.

 

"Czystym" tlenem kolega rav chyba miał walczyć przez kamyk od chinoli. Z tym że ten czysty to miał być medyczny a ponoć jeszcze czystszy jest spawaliczy ot ciekawostka. "Ponoć" bo sam nie dociekałem ba czym ra czystszość polega

Edytowane przez b.dawid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest czystość chemiczna a jest mikrobiologiczna , myślę że w spawalnictwie bardziej chodzi o tą pierwszą ( wiem że przy spawaniu pewnych stopów czystość gazów ma ważne znaczenie ) . W medycynie raczej nie wielkie domieszki azotu czy jeszcze czegoś tam npr. co2 raczej wielkiej tragedii nie zrobią w odróżnieniu od kilku komórek złośliwych jednokomórkowców .

 

P.s. Ja używam kamień nierdzewny używany w tłumikach pneumatycznych + nie wielki kompresor + filtr hepa . I daję rady przy czym zadowalająco , choć uważam ze czysty tlen lepszy , ale bardziej kłopotliwe i bardziej nie bezpieczne

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.s. Ja używam kamień nierdzewny używany w tłumikach pneumatycznych + nie wielki kompresor + filtr hepa . I daję rady przy czym zadowalająco , choć uważam ze czysty tlen lepszy , ale bardziej kłopotliwe i bardziej nie bezpieczne

Jaki filtr hepa używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że przez taki kamień napowietrzający tylko butla przepcha tlen.

Swego czasu zakupiłem taki kamień i próbowałem z różnymi pompkami i w końcu zarzuciłem ten pomysł.

W tym roku chyba zakupię sobie butle z tlenem i wrócę do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak myślisz, kompresor podający kilka barów da radę?

No i kwestia czy te 0.5 um zatrzymuje samo z siebie bakterie, czy tak czy siak trzeba filtr hepa. Bo jeśli tak, to nie ma sensu kombinować z kamieniem 0.5 um, tylko od razu lepiej kupić 2um

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pompka akwariowa nie daje rady przy kamieniu 5μm. Sprawdzając na reduktorze, minimalne ciśnienie to 0,5Bar. Idealne od 0,6-0,8 Bar.

Ja zastosowałem połączenie kamienia+ inhalator (ceny od 70-120zł) Mój bije ponad 1 Bar. Tłucze się trochę na filmie, bo jest krzywo położony na blacie.

 

 

Filtry w zestawie do inhalatora:

16ii8g7.jpg

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Raczej nie. Pompki akwariowe odpadają do tego kamienia. Musi mieć min 0,5 Bar. Standardowe mają ~0,2-0,25 Bar.

Duże pompki akwariowe kosztują dużo, a i tak nie dają dużego ciśnienia, więc taniej kupić inhalator, taki który jest przystosowany do pracy ciągłej.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Starsan to też kwas, nie wiem jak reaguje z nierdzewką (ale raczej jest obojętny).

Mycie w OXI/ NaOH, a dezynfekowałbym oxi lub temperaturą (największa pewność że w wszystkie zakamarki dojdzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.