Skocz do zawartości

Miękka piana


SebeQ

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio dałem witbiera i stouta na spróbowanie koledze w pracy i generalnie piwa zostały pochwalone z wyjątkiem piany.
Kolega zwrócił uwagę, że w ob piwach a w szczególności w witbiere, piana była twarda.
Po powrocie do domu sam sprawdziłem i rzeczywiście w porównaniu do komercyjnego weizena jakiego akurat miałem w domu moja piana była dużo twardsza i mniej przyjemna w spożyciu. Piana u mnie jest drobnopęcherzykowa i utrzymuje się stosunkowo długo. Piwo było refermentowane cukrem.
Macie jakieś pomysły lub doświadczenie jak wpływać na pianę i czemu ta moja może być mało hmmm.. piankowa :D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Kolega pije tylko komercyjne, fakt. Niestety piwna rewolucja do Nadrenii Westfalii jeszcze nie dotarła. (Na cały Duesseldorf są 2 sklepy z piwami craftowymi). Tutaj się pija Alta :P
Lepsze, gorsze hmmm... No taka bardziej miękka piana może i jest przyjemniejsza w odbiorze dla konsumenta - skoro konsument się skarży :P ?
A tak odchodząc od samej twardości to jakie etapy tworzenia piwa mają znaczący wpływ na powstanie piany? Do głowy przychodzą mi: Brak tłuszczy w piwie (na plus), odpowiednie nagazowanie, są słody które podbijają pienistość (tutaj jeszcze nie opanowałem które), podbijanie ekstraktu cukrem (na minus), przerwa beta-glukanowa(na minus), przerwa białkowa (na minus), maltozowa (na plus o ile dobrze zrozumiałem wiki), scukrzająca (na plus) coś jeszcze, może macie jakieś ulubione słody które dodajecie aby uzyskać odpowiednią pianę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak odchodząc od samej twardości to jakie etapy tworzenia piwa mają znaczący wpływ na powstanie piany?

Jak zrobisz długą przerwę białkową  to piany nie będziesz miał prawie wcale Kolejna sprawa zasyp 

Edytowane przez morfitru75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.