Skocz do zawartości

Niska wydajność zacierania. Tylko 44%


Rekomendowane odpowiedzi

Mam zagwozdkę odnośnie zacierania. Uwarzyłem już 3 warki z czego 2 z zacieraniem jedno-temperaturowym. W obydwu przypadkach wyszło, że wydajność wynosi ok 44%. Z 4,8kg słodu Pale Ale wyszło tylko 15,5l brzeczki 13blg, a w kolejnym piwie z 5,5kg tego samego słodu wyszło 20l brzeczki 11,5blg - czyli identyczna wydajność (wg wzoru). 

 

Zacieranie u mnie wyglądało tak:

 

1. Podgrzałem wodę (ok 13l) do 68°C i wsypałem słód, po czym temp. spadła do 65-66°C (w takiej zacierałem). Kontrolowałem temperaturę przez 60 minut, w razie potrzeby podgrzałem. Po tym czasie zrobiłem mash out i podgrzałem do temp. ok 78°C.

2. Przeniosłem wszystko rondlem do fermentora z wężem z oplotu. 20 minut po przeniesieniu rozpocząłem filtrację powolnym tempem z zaciśniętym zaciskiem na rurce. ok. 1L/3min. Pierwsze 2-3l zawróciłem.

3. Wysładzanie wodą w temp. ok. 78°C (bez zatrzymywania filtracji).

 

Efekt - tylko 44% wydajności... Przymierzam się do warzenia IIPA gdzie muszę uzyskać ekstrakt blisko 19-20blg, a nie chcę pakować 9-10kg słodu... 

 

Ma ktoś pomysł co mogłoby ją poprawić? Może w którymś punkcie popełniam jakiś istotny błąd? :eusathink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie wszystko robisz dobrze. po godzinie powinno być po zacieraniu, sprawdzałes płynem lugola? bardziej stawiałbym na błąd pomiarowy, sprawdz ballingometr w wodzie, a ewentualnie sam zrób roztwór z cukrem i sprawdź

Edytowane przez kondek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonujesz pomiar przy filtracji na schłodzonej próbce?

 

Tak, wynik jest ze schłodzonej próbki. Z gorącej wychodzi zwykle ok 1-2 stopnie blg mniej

teoretycznie wszystko robisz dobrze. po godzinie powinno być po zacieraniu, sprawdzałes płynem lugola? bardziej stawiałbym na błąd pomiarowy, sprawdz ballingometr w wodzie, a ewentualnie sam zrób roztwór z cukrem i sprawdź

 

Płyn lugola po ok. 45 minutach nie pokazuje już skrobii.

Do jakiego BLG wysładzałeś?

Wysładzałem do żądanego blg no i mierzyłem też to co jeszcze leci z wysładzania. Niestety musiałem zatrzymywać bo leciała już sporo rzadsza brzeczka, która rozcieńczała jeszcze bardziej.

 

Termometr i balingomierz do sprawdzenia.

Balingomierz działa ok. Na wodzie pokazuje równo 0 więc git, ale sprawdzę jeszcze na wodzie z cukrem. Może ten termometr... Wychodzi, że to najbardziej prawdopodobna przyczyna.

 

Gdyby ktoś miał jakieś inne sugestie to mile widziane    :)

Edytowane przez Jeffrey_lbn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakim balingu kończysz wysładzanie?.

Kończę wysładzanie gdy poziom blg mniej więcej wynosi tyle ile chciałem uzyskać no i gdy leci już rzadka brzeczka która rozwadnia całość. Oczywiście biorę poprawkę na temperaturę i odparowanie w czasie gotowania. Po gotowaniu i schłodzeniu wychodzi tak jak chciałem tylko że za mało litrów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz sposób wysładzania, może woda tworzy sobie kanaliki i niedostatecznie wypłukuje cukier ze złoża. Spróbuj również dobrze zaizolować kadź filtracyjną, np jakimś starym kocem, aby temp. nie spadała tak szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj rzadszy zacier ja z reguły robie 3,5:1. u mnie po wysładzaniu brzeczka ma ok 65-67 stopni przy tej temp. korekcja ballingu to ok 3,5 blg. do tego wysładzam 1blg mniej niz zakładany bo tyle u mnie odparowuje. Mieszam zacier co 10 min. wydajność liczona po amerykansku ok 80%. Może masz słód grubo śrutowany. możesz spróbować wysładzać na raty też kiedyś miałem problem z wydajnością i to na pewno pomaga.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na jakim balingu kończysz wysładzanie?.

Kończę wysładzanie gdy poziom blg mniej więcej wynosi tyle ile chciałem uzyskać no i gdy leci już rzadka brzeczka która rozwadnia całość.

 

No to wszystko jasne chyba? Np. robisz piwo 12Blg i kończysz wysładzanie gdy brzeczka ma 12Blg = zostawiasz połowę cukrów w młócie?

 

Dalej,

 

Oczywiście biorę poprawkę na (...) odparowanie w czasie gotowania. Po gotowaniu i schłodzeniu wychodzi tak jak chciałem tylko że za mało litrów...

No to bierzesz poprawkę na odparowanie czy zostaje za mało litrów, bo to się wzajemnie wyklucza. Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem wysładzaj do objętości, z uwzględnieniem odparowania, a nie do zakładanego blg i sprawdź jak ci wyszło. Czyli jeżeli chcesz mieć około 20 litrów piwa to wysładzaj do uzyskania 23, 24 litrów brzeczki. Określisz w ten sposób swoją właściwą wydajność i do tego układaj swoje kolejne przepisy. Dobrze napisał dirk gently zostawiasz dużo cukrów w młócie, konczysz na 12 blg a w filtracie zostawiasz kilka litrów brzeczki o jeszcze stosunkowo wysokim (11, 10) blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysladzać powinno się chyba do 2 stopni BLG niżej niż zakładany. Tzn. prz zakładanych 12BLG wysładzasz do momentu w ktorym osiagniesz 10BLG. Troche wody wyparuje w trakcie gotownia co podniesie ci ekstrakt.

 

Mam pytanie wysładzamy do zakładanej wartości blg brzęczki czy kończymy jak z filtratora wylatuje 2-3blg bo czytałem że nizej nie powinno się wysładzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to mój przypadek z pierwszej warki. Podczas filtrowania odkręciłem kran do oporu i sobie pomyślałem "jacy głupi ci piwowarzy". Mi się przefiltrowało w 10-15 minut. Ale niestety to oznaczało, że nie wypłukałem porządnie cukrów. W następnych warkach robiłem tak jak "głupi piwowarzy", czyli kranik odkręcam na minimum i wysładzam kilkadziesiąt minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja wysładzałem do objętości.

Dokładnie tak samo

 

 

czyli nie trzeba patrzec na to jakie ma blg przy wylocie z filtratora tylko do takiej objetosci jaka sie potrzebuje.

 

 

Też wysładzam do objętości. Aktualnie nie sprawdzam blg końcowego ale jak sprawdzałem to zeszło najniżej bodajże do około 5 czy 6 BLG.

 

Aha, jeszcze jedno gdzieś natknąłem się na taką informację, że lepiej nie wysładzać poniżej 2 blg, bo ma to negatywny wpływ na smak piwa, a jeżeli wciąż brakuje do zakładanej objętości to po prostu lepiej jest dolać wody (osobiście nie przerabiałem takiej sytuacji)

Edytowane przez opeciarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Ja wysładzałem do objętości.

Dokładnie tak samo

 

 

czyli nie trzeba patrzec na to jakie ma blg przy wylocie z filtratora tylko do takiej objetosci jaka sie potrzebuje.

 

 

Też wysładzam do objętości. Aktualnie nie sprawdzam blg końcowego ale jak sprawdzałem to zeszło najniżej bodajże do około 5 czy 6 BLG.

 

Aha, jeszcze jedno gdzieś natknąłem się na taką informację, że lepiej nie wysładzać poniżej 2 blg, bo ma to negatywny wpływ na smak piwa, a jeżeli wciąż brakuje do zakładanej objętości to po prostu lepiej jest dolać wody (osobiście nie przerabiałem takiej sytuacji)

 

też się z tym zetknąłem i pilnuje końcowego blg. ogólnie wysładzam do objętości, ale co jakiś czas zerkam też jakie blg ma bieżąca brzeczka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie miałem tak niskiej wydajności. Sam trochę się dziwię ale mam wydajność na poziomie 82-84% przez co początkowo przekraczałem parametry które chciałem osiągnąć.

 

Wracając do tematu i pomocy przy zwiększaniu wydajności. Już dość dawno temu utworzyłem sobie prosty plik w excelu biorący pod uwagę ilość słodu, wielkość warki, proporcje do zacierania, stratę na odparowanie oraz ilość wody "wchoniętej" przez słód podczas zacierania. Już przed rozpoczęciem warzenia dokładnie wiem ile wody dodać do zacierania a ile do wysładzania - otrzymuję dokładnie to co chcę bez sprawadzania blg podczas wysładzania. Wysładzanie robię zawsze na 3 partie: Zalewam wodą, mieszam wierzchnią część zacieru, czekam 15min, filtruję i tak 3x. 

 

Postaram się załączyć ten plik w bazie na piwo.org - może komuś się przyda:)

 

 

ps. Nie dam sobie ręki uciąć, ale nawet jeśli popełnił być błąd w zacieraniu to wypłukałbyś skrobię która też jest cukrem, tyle że niefermentowalnym, wiec balingometr powinien wykazywać Ci większą wydajność, ale miałbyś niskie odfermentowanie piwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.