Skocz do zawartości

Chłodziarka do fermentacji z ogniwem peltiera


Rafał Pałka

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenia w konstruowaniu lodówki z wykorzystaniem zestawu z ogniwem peltiera takim jak ten:

https://www.alibaba.com/product-detail/peltier-cooler-with-heat-sink-for_60517045700.html?spm=a2700.7735675.30.148.WvKjLJ&s=p

Myślałem o  pudle styropianowym z tym, że zamiast petów chłodzonym ogniwem peltiera sterowanym np arduino.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie buduje taką skrzynie, robię to dla własnej wygody. Często nie mam czasu, żeby dołożyć wkłady. Przy okazji przypomnę sobie arduino, projektowanie płytek. Z mojego zasilacza 24V 16A będę mógł zasilić max 3-4 ogniwa peltiera. Co da 3 lodówki i każda z własną zadaną temperaturą. Widzę to tak, że chłodzę brzeczkę (petami) do temperatury pracy drożdży i je wlewam do fermentora, dalej uruchamiam lodówkę i niech ona już utrzymuje stałą temperaturę. Modul od strony zimnej będzie wyposażony w radiator, a od strony ciepłej w radiator CPU z wentylatorem. Wszystkimi lodówkami ma sterować arduino mega . Czujniki temperatury, części elektroniczne, arduino, zaslacz, styropian mam za darmo. Gdybym musiał to wszystko kupować i nie chciałbym się niczego nowego nauczyć to poszedłbym w gotową lodówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matz podziel się koniecznie efektami. Słyszałem opinie, że to nie chce za bardzo działać ale nie chce mi się w to wierzyć. 

Zrobiłem mały test lodówki turystycznej. Włączyłem i po około 10 minutach zbiła temperature w środku z 26 do 14 C. Oczywiście na pusto ale i tak jest to zachęcające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, jest jednak różnica w schłodzeniu powietrza a wody - pojemności cieplne różnią się jakieś 4000 razy. U mnie nie działało. To znaczy działało, ale z bardzo małą wydajnością - chłodzenie peltierem 60W nie pokrywało zysków ciepła. Lodówka wychodzi taniej i duuuużo skuteczniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.