Skocz do zawartości

Słabe Piwo i mało Blg przy zacieraniu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Piwo warzyłem dopiero dwa razy i dwa razy próbowałem wykonać brown ale z przepisu razem z procesem zacierania, za pierwszym razem nie użyłem ballingometru a jedynie płyn lugola  i na podstawie tego zakończyłem zacieranie,
za drugim razem użyłem ballingometru i po czasie jaki jest przewidywany na zacieranie 60 minut 65-68stopni 
wyszło mi zaledwie 5*, i piwo ma po fermentacji także mało blg, mianowicie w pobliżu 3.
Wiecie może co może być przyczyną za wszelkie rady z góry dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jaki sposób mierzyłeś zawartość cukru. opisz krok po kroku

robiłem wszystko krok po kroku jak w przepisie w którym to było

1.podczas gotowania zacieru pobrać próbkę i sprawdzić ją zakraplając płynem lugola próbka powinna być ciemna (plyn lugola powinien taką barwę mieć) 

2. cały czas zacierać, po 30 minutach ponownie sprawdzić płynem lugola płyn powinien być jaśniejszy

3. pod koniec około 55minut sprawdzić płyn powinien prawie nie mieć koloru

4. następnie przelać do kadzi filtracyjnej całe młóto razem z brzeczką i przefiltrować do czystego pojemnika

5. zlać gorącą wodą młóto i również przefiltrować 

6. następnie powstałą brzeczkę zmierzyć ballingometrem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz pełną recepturę.

Czas na obszerny poradnik ze zdjęciami jak wykonujemy nasze piwo ze słodu w warunkach domowych.

 

Na początek przypominam co będziemy potrzebowali:

  • Duży garnek z pokrywką (minimum 29 litrów)
  • Fermentor z pokrywką i kranikiem (33 litry)
  • Fermentor z pokrywką (33 litry ten bez kranika)
  • Filtrator wykonany z oplotu stalowego
  • Termometr kuchenny 
  • Dużą chochle/mieszadło/warzychę
  • Środku dezenfekujące (ja używam pirosiarczan sodu ok 100g )
  • Rurka igielitowa ok 1,5 metra
  • Ballingometr 
  •  Płyn lugola (ten sam na który ludzie rzucili się w aptekach po wybuchu w japońskiej elektrowni atomowej)
  • Zestaw surowców ( w moim przypadku zaczynamy od piwa górnej fermantacji typu ALE a dokałdniej od piwa BROWN ALE )
  • Wanna z zimną wodą lub duży pojemnik do chłodzenia zawartości naszego garnka 
  •  Dostęp do sporej ilości wody 
  • Dostęp do gazu (im więcej palników tyl lepiej - zaoszczędzimy na czasie)
  • 5-6 godzin czasu spędzonego w kuchni oraz łazience
  • Butelki z kapslami i kapslownicą 
  • Trochę cukru lub glukozy 

 Na pierwszy ogień w piwowarstwie domowy polecam wykonanie piw górnej fermentacji typu ALE.

BROWN ALE jest przyjemny dość lekkim piwem o charakterystycznym delikatnie brązowym kolorze.

W zestawie surowców na 20 litrów piwa znajdziemy takie oto pozycje:

  • Słód pilzneński 4kg
  • Słód karmelowy Carared 0,3 kg
  • Słód karmelowy Caraaroma 0,1 kg
  • Chmiel aromatyczny 30 g (dwie porcje po 15g)
  • Drożdże piwowarskie Safale US-05 (będziemy potrzebowali ok 6 g czyli połowe saszetki) 
 

 

 

Wszystkie pojemniki oraz narzędzia powinny być czyste przed rozpoczęciem warzenia. Wystarczy woda z płynem do mycia naczyć.

 

 Warto oznaczyć skale w fermentorach ułatwi nam to zadanie w kilku sytuacjach.

 

  1. ZACIERANIE

Odmierzamy 14 litrów wody (przypominam najlepsza jest kranówka) i wlewamy do garnka stawiając go na gazie. 

 

 

 

Podgrzewamy wodę do temperatury 70-72 stopni wyłączamy gaz następnie wsypujemy wszystkie słody.

 

 

 

W momencie wsypywania słodów zaczynamy mieszanie zacieru warzychą. Po wsypaniu słodów temperatura ustali się na poziomie ok. 65 stopni.

 

 

 

 

 

Pobieramy próbkę zacieru do białego naczynia i zakraplamy płynem lugola.

 

 

 

 

 

Osiągając taką temperature nakładamy na garnek pokrywkę i mieszając od czasu do czasu utrzymujemy temperature około 40 minut (możemy 1-2 razy na ok. minutę włączyć palnik gazu w celu otrzymania temperatury co nie jest konieczne jednak w przypadku włączenia gazu nie zapomnij mieszać zacieru).

 

 

 

Po okresie 40 minut podgrzewamy zacier (mieszamy!) do temperatury 70-72 stopni i utrzymujemy jej poziom przez kolejne 30minut. Pobieramy kolejną próbkę zacieru do białego naczynia i zakraplamy płynem lugola.

 

 

 

 

Jak widać za zdjęciu płyn przybiera już jaśniejszą barwę co oznacza, że wytrąciły się już wszystkie cukry z naszego słodu. Po tym czasie podgrzewamy zawartość garka do temperatury 75 stopni. W tym momencie kończymy proces zacierania.

Należy zwracać uwagę na podane powyżej temperatury jednak jeśli przekroczymy je o 1 stopień nic się nie stanie ale należy uważać.

 

      2. FILTRACJA

 

Filtrować będziemy za pomocą fermentora z kranikiem do którego od środka dokręcamy filtrator z oplotu (w  niektórych przypadkach należy delikatnie przypiłować ostatni pierścień kraniku aby filtrator doszedł szczelnie do ścianki pojemnika).

 

 

 

Wlewamy całą zawartość garnka do pojemnika  i odczekujemy ok. 30 minut na ułożenie się młóta na dnie kadzi filtracyjnej

 

 

 

(piwo przelewając się przez ziarno filtruje się w sposób naturalny dodatkowo filtr z oplotu stalowego powstrzymuje przechodzenie młóta przez kranik) jednocześnie podgrzewany kolejne ok 14 litrów wody w garnku do temperatury ok 75 stopni. Do fermentora z kranikiem zakładamy rurkę igielitową którą będziemy obserwować czy filtrowane piwo jest klarowne.

 

 

 

Pierwsze 3-4 litry będą mętne więc wlawamy je do mniejszego garnka aby później ponownie wlać do kadzi filtracyjnej.

 

 

 

Następne litry wlawamy już w sposób grawitacyjny do drugiego fermentora.

 

 

 

 

 

Gdy już przestanie lecieć piwo zamykamy kranik i wlawamy mętne piwo (które zlaliśmy na początku) oraz podgrzaną wodę ponownie do kadzi filtracyjnej.

 

 

 

Ponownie czekamy 30 minut oraz zbieramy ok 3 litry mętnego piwa. Docelowo mamy uzyskać 23 litry filtratu.

 

 

 

 

 

   3. CHMIELENIE

 

Po umyciu garnka przelewamy filtrat z fermantora do garnka (kadź warzelna) i doprowadzamy do wrzenia brzęczki. Zajmie nam to kilka minut które warto poświęcić na umycie obu fermentorów. Po zagotowaniu brzęczki nie przykrywamy już garnka pokrywką (chcemy aby ulotniły się niepotrzebne związki).

 

 

 

Po kilku minutach dodajemy pierwszą partie chmielu.

 

 

Kolejne 15 gram dodajemy po ok. 50 minutach gotowania. Gotujemy jeszcze ok 10minut.

 

 

 

OD TEGO MOMENTU MUSIMY BARDZO UWAŻAĆ NA STERYLNOŚĆ BRZĘCZKI!!!

 

Po zakończeniu gotowania musimy w miare możliwości najszybciej schłodzić piwo do temperatury 18-20 stopni (najlepiej zakończyć proces chłodzenia w ciągu 2-2,5 godziny wkadamy garnek do zimnej wody w wannie lub do dużego pojemnika z zimną wodą kilka razy ją wymieniając).

 

 

 

W między czasie myjemy oraz dezynfekujemy fermentor oraz rurkę igielitową (50 g pirosiarczynu sodu co najmniej 30 minut)

 

Po schłodzniu brzęczki przelewamy za pomocą rurki igielitowej zawartość do fermentora. Należy pobierać piwo z góry garnka a nie z dna ponieważ piwo będzie mętne. (jeśli po otwarciu butelki okaże się że piwo jest mętne następnym razem dodatkowo w czasie chłodzenia brzęczki zamieszajmy w garnku aby uzyskać tzw lej - wówczas śmieci w większym stopniu opadną na dna) Tu trochę przykra sprawa należy zostawić 2-3 litry mętnego piwa z dna do wylania - inaczej piwo nie będzie klarowne. Pobieramy próbkę by zbadać ballingometrem zawartość cukru i stwierdzenia ilości alkoholu. Nasz BROWN powinien mieć ok. 12 Blg.

 

   4. FERMENTACJA

 

Po przelaniu młodego piwa do fermentora rozsypujemy po powierzchni drożdże(wystarczy pół saszetki, nie mieszamy) pamiętając, że drożdże funkcjonują w temperaturze od 16 do 24 stopni!!  Powyżej tej temperatury drożdże giną! 

 

 

 

 

 

Fermentor przykrowamy na tzw. klik (nie szczelnie ponieważ może się to zakończyć zniszczeniem fermentora oraz piwa)  Po około 5-7 dni (należy sprawdzić za pomocą ballingometru) zakończy się fermentacja burzliwa. Następnie Przelewamy piwo do drugiego fermentora za pomocą rurki igielitowej i grawitacji znów zostawiając drożdże na dnie fermentora (nie zapominamy o sterylności by nie zakazić piwa!!)

Fermentacja cicha już ze szczelnie zamkniętym fermentorem trwa co najmniej tydzień (im dłużej przytrzymamy tym lepsze, klarowniejsze oraz bardziej wytrawne będzie nasze piwo jednak nie trzymajmy dłużej niż 2 - 2,5 tygodnia)

 

  5. REFERMENTACJA

 

Po okresie fermentacji cichej piwo kolejny raz przelewamy do czystego (sterylność!) fermentora (ten z kranikiem) i dodajemy syrop cukru lub glukozy (ok 100 - 120 g cukru na 0,5 litra wody). Następnie wlewamy zawartość do butelek oraz kapslujemy. Przed kapslowaniem myjemy pożądnie butelki i traktujemy je pirosierczanem sodu, (również kapsle) - warto wymyć kilka butelek więcej bo może się okazać, że nie będzie dokładnie 20 litrów może być mniej może być więcej w zależności ile piwa odlaliśmy z mętmi.

 

Nasze piwo powinno leżakować ok 4 tygodnie (dla niecierpliwych można próbować już od 3 tygodnia jednak warto poczekać) najlepiej w chłodnej piwnicy (im cieplej tym dłużej trwa refermentacja). Najlepsza temperatura to ok 12-14 stopni ale nic nie szkodzi na przeszkodzie trzymać butelki w temperaturze pokojowej jednak wtedy musimy poczekać jakieś 5-6 tygodni. Oczywiście unikamy słońca.

Niezapomnij jeszcze schłodzić piwa przed podaniem w lodówce :)

Na dnie mogą znajdować się drożdże nie jest to wada piwa jak ktoś nie lubi polecam lać piwo powoli i końcówkę wylać.

 

 

zaznaczam że receptura jest z bloga http://domowybrowarart.blogspot.com/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1.podczas gotowania zacieru pobrać próbkę i sprawdzić ją zakraplając płynem lugola próbka powinna być ciemna (plyn lugola powinien taką barwę mieć) 

Jak interpretować to "gotowanie" przy zacieraniu ? Czy chodziło Ci o podgrzewanie do zakładanej temp. w recepturze?  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1.podczas gotowania zacieru pobrać próbkę i sprawdzić ją zakraplając płynem lugola próbka powinna być ciemna (plyn lugola powinien taką barwę mieć) 

Jak interpretować to "gotowanie" przy zacieraniu ? Czy chodziło Ci o podgrzewanie do zakładanej temp. w recepturze?  

 

tak tak utrzymywanie temp 65-68*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za drugim razem użyłem ballingometru i po czasie jaki jest przewidywany na zacieranie 60 minut 65-68stopni wyszło mi zaledwie 5*, i piwo ma po fermentacji także mało blg, mianowicie w pobliżu 3.

Blg mierzyłeś podczas zacierania czy po gotowaniu (chmieleniu) i schłodzeniu?

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w temp 20-25 st mierzyłeś po fermentacji czy również po filtracji? 3 blg po fermentacji to jest ok.

również po filtracji mierzyłem to wyszło około 5 czyli nieco mało mi się wydaje 

 

Ballingometr mogę sprawdzić jedynie w wodzie i wodzie z cukrem, a co do termometru to nie mam drugiego którego byłbym w 100% pewien 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

również po filtracji mierzyłem to wyszło około 5 czyli nieco mało mi się wydaje

Bardzo dwuznacznie piszesz ;)

ponawiam pytanie:

 

 

Blg mierzyłeś podczas zacierania czy po gotowaniu (chmieleniu) i schłodzeniu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

również po filtracji mierzyłem to wyszło około 5 czyli nieco mało mi się wydaje

Bardzo dwuznacznie piszesz ;)

ponawiam pytanie:

 

 

Blg mierzyłeś podczas zacierania czy po gotowaniu (chmieleniu) i schłodzeniu?

pierwszy raz zmierzyłem podczas zacierania drugi raz zmierzyłem po schłodzeniu do temp 20-25* tu i tu wyszły dosyć podobne wyniki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za pierwszym razem nie śrutowałem, dlatego może pierwsze było kiepskie dlatego a za drugim razem zapomniałem zamówić ześrutowany to ześrutowałem taką maszyną cukierniczą do rozbijania twardszych produktów (pracuje w cukierni) i częściowo aż pył mi się zrobił 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.