Jump to content

chłodnica przeciwbieżna


marekm

Recommended Posts

Cześć przy piątku!

Zainspirowany Waszymi pracami a szczególnie chłodnicą za 30pln postanowiłem zamienić swój kawałek miedzianej rury zanurzeniowej na rurę w wężu PCV.

Miało wyjść bezkosztowo :) ale oczywiście okazało się że wąż którego chciałem użyć ma 5 m zamiast 10, i nie ma 3/4" a 1"... ale po kolei.

 

Co miałem 

ok 9-10m rury miedzianej 12mm, [zew] robiło to za chłodnicę zanurzeniową do garnka 40l.

ogrodowe plastikowe przyłącza wody do chłodzenia. (zapasowe :) )

 

 

Dokupiłem

9m węża - dopłaciłem bo chciałem przeźroczysty :)  40pln

1m rurki miedzianej 18mm - 17pln

2 opaski ślimakowe - 2pln

 

szpej miedziany za mniej niż 20pln:

2 króćce - 18mm- GZ1/2"

2 końce kapselki -18mm 

2 trójniki 18mm

 

Co jeszcze potrzeba:

obcinacz do rurek,

palnik lutowniczy,

trochę topnika,

trochę cyny,

jakiś papier ścierny,

wd40,

Robota:

Doooobrze że wczoraj dowiedziałem się że starą chłodnicę muszę rozwinąć, i co ja sobie myślałem że wetknę prawie 10m zwiniętej rury w węża?!?! Oczywiście jest to niewykonalne!

Sam zwjałem te rurę na misce wiec w przeciwną stronę nie było problemu, nalatałem się trochę i w końcu miałem rurę prawie prostą.

Wetknięcie jej w węża i tak nie było takie łatwe, ale bardzo pomógł mój wierny przyjaciel wd40 - w tym miejscu wypada pozdrowić srebrną taśmę - pozdrawiam,

Teraz myśle że wartobyłoby wprowadzić w węża jakiegoś pilota - drut, linkę etc, i ciągnąć rurę a nie ją pchać. Pchałem, psikałem WD i pchałem i psikałem, prostowałem rurę bo rzeczywiście małe łuczki potrafiły mocno zwiększyć tarcie i znów pchałem i psikałem. Udało się! Zawinięcie tego z powrotem w spiralę to pikuś przy tym przepychaniu. Dalej - rozwiercanie kapselków, ciecie, gięcie, lutowanie odbyło się bezproblemowo. Przed nadmiernym rozgrzaniem się węża PCV podczas lutowania bardzo skutecznie zabezpieczyła mokra szmata.
Próba szczelności udana, choć niestety te gwintowane króćce mają krótszy gwint niż złączki ogrodowe i trzeba użyć dwóch uszczelek.

 

Następnie środek rurki popłucze kwasek cytrynowy i przyjdzie pora na zbadanie wydajności..... i tu nie wiem czy zrobić test z 40l wrzącej wody czy iść na całość od razu z brzeczką? Na wszelki pożyczę zanurzeniówkę i najwyżej dochłodzę w fermentorach przed zadaniem drożdzy :) O efektach napiszę za tydzień, dwa.

 

Poniżej fotostory: 

 

moja dotychczasowa chłodnica: Piękna prawda?

med_gallery_14741_732_4482143.jpg

 

 

nawinięte 

med_gallery_14741_732_3008595.jpg

 

 

zakupy

med_gallery_14741_732_683408.jpg

 

 

schemat "na sucho"

med_gallery_14741_732_3159319.jpg

 

 

czekając na wykończenie

med_gallery_14741_732_4755309.jpg

 

 

a efekt końcowy wygląda tak:

 

gallery_14741_732_3169138.jpg

 

gallery_14741_732_3489865.jpg

 

Dobrego weekendu!

Edited by marekm
Link to comment
Share on other sites

moja dotychczasowa chłodnica: Piękna prawda?

 

 

A wczoraj napiasłeś:

 

No właśnie mam ładnie zwiniętą zanurzeniową i nie chciałbym jej rozprostowywać

  

 

 

:polew:   :polew:   :polew:

Edited by ASadam
Link to comment
Share on other sites

 

moja dotychczasowa chłodnica: Piękna prawda?

 

 

A wczoraj napiasłeś:

 

No właśnie mam ładnie zwiniętą zanurzeniową i nie chciałbym jej rozprostowywać

  

 

 

:polew:   :polew:   :polew:

 

 

hahaha, no tak, było ładniej, zdjęcie zrobiłem już w trakcie walki :) i okazało się ze taka niefotogeniczna.

Link to comment
Share on other sites

Nie głupio pytać, - w cienkiej miedzianej rurce popłynie brzeczka - grawitacyjnie - z góry na dół, z warzelni do fermentora.

W przeciwną stronę, z dołu na górę w gumowym wężu popłynie zimna woda z kranu chłodząc tym samym to co w rurce.

Link to comment
Share on other sites

Zależy od średnicy rurki miedzianej. Przy 8mm to ok. 1l/min. Chłodnica przeciwbieżna to taki substytut wymiennika ciepła. Szybciej chłodzi, ale ciut wiecej zachodu z dezynfekcją niż przy chłodnicy zanurzeniowej

Edited by wizi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.