Jump to content

Fermentum Mobile - FM53 Kveik


Recommended Posts

Typ fermentacji: górna

Zakres temperatur fermentacji: 20-40 st.C

Stopień odfermentowania:  68-80&

Flokulacja: średnia/wysoka

Tolerancja alkoholu w piwie: do 10% ABV

Profil smakowy: Wyraźne nuty owocowe (pomarańcza, banan, ananas, brzoskwinia) oraz przyprawowe (podobne do belgijskich).  (opis: piwnykraft.pl)

Pochodzenie: tradycyjny norweski szczep pochodzący z miejscowości Voss. Pozyskany dzięki uprzejmości Sigmunda Gjernesa.

Polecane do piw: tradycyjnych norweskich, eksperymentalnych.

Profil szczepu zbliżony do: Yeast Bay Sigmund's Voss Kveik (fermentum-mobile.pl)

 

Na tych drożdżach zrobiłem jasne ale, bez dodatków. Brzeczka miała 15,5 blg więc zrobiłem dwudniowy starter - zapach starteru - pomarańczowy. Drożdże zadane w temp 37°C. Fermentacja burzliwa szła 3 dni w kocu elektrycznym, przy temperaturze (na zewnątrz fermentatora) 39-42°C. Po trzech, czterech dniach blg praktycznie przestało spadać. W trakcie fermentacji burzliwej wydzielał się zapach musu jabłkowego, po burzliwej włączył się intensywny zapach poziomek, który w piwie został na dobre. 
Końcowe blg mierzyłem refraktometrem, więc nie jestem pewien -wg PrimeLab 2,6 blg, wg Terrill 3,5 blg. Nie mam dobrego spławika, dla porównania, więc zakładam średnią, że zeszło do 3,1 blg - wychodzi, że odfermentowanie miałem na poziomie 80%. Ostatni tydzień piwo spędziło w lodówce 15°C, na dnie powstała 1-1,5 cm warstwa, piwo dość mętne. 
Piwo przy rozlewie miało wyraźny, ale nie przytłaczający, słodko-owocowy aromat i smak, prawie nie wyczuwałem fenoli (choć były w tle nuty piernikowe). 
Edited by Mates
Link to comment
Share on other sites

Temperatury ostre, to musi być bogactwo fuzli i kaca ;).

 

Poczytaj o szczepie, właśnie one nie produkują ani fuzli, ani rozpucha w tych temperaturach. Drożdże Kviekowe ostatnio są dość mocno testowane w Polsce i piłem piwa jechane w 35C na Omega Hothead, które były właśnie świetne. Na tym polega wyjątkowość tych drożdży, że pomimo wysokiej temperatury, dają ładne estry, a nie rozpuchy. 

 

Trzeba poczekać na test Bart3q jak wypadnie:

https://www.facebook.com/browarukoziolka/posts/301669033534438

Link to comment
Share on other sites

Piłem dwa piwa na tych drożdżach od Pawła Leszczyńskiego (fermentowane chyba w 38C) i oba były nad wyraz czyste w smaku. Były estry, ale nie tak intensywne, jak można by się spodziewać. Profil piwa był raczej zbalansowany, na pewno bardzo przyjemny. Żadnych fuzlu/alkoholi wyższych/estrów rozpuszczalnikowych nikt na spotkaniu MOT nie wykrył

Link to comment
Share on other sites

 

Można wiedzieć gdzie znalazłeś informację, że to szczep pochodzący z Voss?

A wyizolowano do komercyjnego użytku inne szczepy? Masz jakieś info na ten temat?

 

wlp 6788 Norwegian farmhouse (muri)

są jeszcze :

Omega Yeast Labs as "Voss Kveik" OYL-062

The Yeast Bay Sigmund's Voss Kveik

ale to raczej to samo co fm53

 

ogólnie poczytaj tutaj: http://www.milkthefunk.com/wiki/Kveik#Recent_Yeast_Lab_Analysis

Link to comment
Share on other sites

Mam ten szczep na tapecie w tej chwili (konkretnie The Yeast Bay Sigmund's Voss Kveik). Jedno piwo rozlane, trzy fermentują, jeszcze jedno albo dwa będę warzył. Na razie fermentowałem zachowawczo, poniżej 30°C. Ostatnie planuję mocniej dogrzać.

 

Wstępna ocena:

- bardzo przyjemny, łagodny, owocowy aromat

- piwo bardzo gładkie w smaku, zakorąglone, próbka przy rozlewie smakuje już w zasadzie jak odleżakowane piwo, samo piwo pije się jak soczek

- flokulacja słaba, pierwsze piwo wyszło bardzo mętne i niespecjalnie chce się klarować w butelce

- przy dekantacji pierwszej warki miałem spore problemy z dużymi płatami drożdży pływającymi po powierzchni, na szczęście przy kolejnych piwach problem zniknął

- dość specyficzna gęstwa - po prawie 2 dniach w lodówce nie wydzieliły się żadne warstwy, był jednolity jasnoszary krem

- błyskawiczny start fermentacji, nie spotkałem się wcześniej z tak żwawo startującym szczepem

 

Więcej napiszę jak spróbuję pozostałych piw, ale na razie jestem zachwycony tymi drożdżami.

Edited by adamsky
Link to comment
Share on other sites

Mild zszedł z 9,7 do 2,4, czyli 75% odfermentowania przy zacieraniu w 69°C i temperaturze na zewnątrz w okolicach 21 stopni (garaż). Przy rozlewie czuć głównie nawłoć, którą dodałem do piwa, ale też jest lekka nuta belgijska.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kolejny update odfermentowania:

 

Miętowy porter - z 16,8 do 4,6 (72,5%) przy zacieraniu w 68 stopniach

RIS - z 22 do 7,3 (67%) przy zacieraniu dwustopniowym w 64 i 73 stopniach, przy bardzo mocnym underpitchingu (pół łyżki gęstwy na 14 litrów)

 

W obu piwach drożdże niczego niedobrego nie naprodukowały. Niczego charakterystycznego również. Fermentowały w granicach 16-21 stopni.

Link to comment
Share on other sites

Popełniłem na nich 2 warki (I i II pokolenie). W obu przypadkach piwo wyszło mocno aromatyczne o dominującej nucie pomarańczy. W głębi wyczuwalne są też nuty belgijskie, ale nie tak silne jak np w FM21. Pierwszą warkę warzyłem, gdy temperatura na zewnątrz miała 26-28 stopni...drożdże skończyły robotę po 5 dniach bez wyczuwalnych estrów. Druga warka przy 22 stopni po 7 dniach wylądowała na cichej. Drożdże zostawiają na dnie zbitą masę, która dobrze się przechowuje w lodówce (aczkolwiek produkują silne siarkowe wydzieliny). Przy drugim pokoleniu z fermentatora wydobywały się również silne aromaty siarkowe, ale samo piwo wyszło bardzo dobre  i odniosłem wrażenie, że drugie pokolenie posiada jeszcze lepsze zdolności aromatyczne. Do największych wad należy zdecydowanie niska flokulacja, gdzie nawet Cold Crashing nie pomógł. Więc jeżeli komuś zależy na klarownym płynie to na FM53 czeka go nie lada wyzwanie

Link to comment
Share on other sites

Co do flokulacji, zgoda. Idealne wydają się do New England IPA. Moje hop tarty chmielone na zimno w proporcjach 10 gramów chmielu na litr wyglądają jak typowa NEIPA. Odfermentowanie 67%.

Link to comment
Share on other sites

No a co by się stało gdyby fermentować nimi w standardowej temperaturze dla górniaków, powiedzmy: 16-20°C. Czy nie dałyby by wtedy czystego wręcz lagerowego profilu? Np taki koźlak na nich? Czy w ogóle by nie ruszyły?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

 

jesli dodam drozdze w temp 30-35C , a pozniej temp spadne na ok 22C to bedzie mialo to wplyw na to co one wyprodukuja? czy zmiana temp podczas fermentacji w zakresie 20-40C ma negatywne skutki ?

 

Drożdże są specyficzne, ale to jednak drożdże i raczej tak duża amplituda temepratur im nie posłuży. Tak wysoki spadek może zniechęcić drożdże do pracy. Niemniej jednak może ten dziw co się zowie kveik wytrzyma takie harce, więc z ostateczną oceną musisz poczekać na wypowiedź użytkownika ichnich, bo ja do tegoż szanownego grona jeszcze nie przynależę.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.