Skocz do zawartości

Fermentum Mobile - FM53 Kveik


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
W dniu 5.08.2019 o 14:27, PaniczDoBrewdziej napisał:

W sobotę zadałem je do eksperymentalnego NEIPA.

Robiłem neipe na nich, temp. pokojowa, w tydzień zeszło z 13 do 2 blg, dały fajne mętne piwo. Taka  sama  neipa na fm11 wyszła niemal klarowna. Dotychczas głównym atutem tych drożdży jest dla mnie możliwość fermentacji latem w pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Miałem około 30-50ml. gęstwy Kveik FM53 po pierwszej warce  (z listopada 2019) Milshake IPA z mango 17.3 brix. Dzisiaj rozrobiłem słód na starter 7blg, ok.800ml. i nastawiłem starter drożdżowy. Wstawię to po 48h. do lodówki:

IMG-20200209-173051.jpg

 

Starter chcę zrobić dwuetapowo- ok. 2l. na  NEIPA 25l. https://twojbrowar.pl/pl/zestawy-surowcow-piwo-domowe/2777-neipa-16blg.html#/21-srutowanie-tak/27-zestaw-25l

 

lub może jeszcze większą warkę-30l. (dokupię więcej słodów)

Wiem, że zasadą jest odzyskując gęstwę planować warki od niskiego do wysokiego blg.

 

Czy w/w NEIPA 16 blg. uda się na tej gęstwie, czy robić inne piwo?

Ewentualnie jakie następne można nastawić?

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Vice
nazwa drożdży poprawiona i wstawiony prawidłowy link do fotki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy od kondycji drożdży w gęstwie. Jeślie NEIPA się nie uda to inne raczej też nie.

 

Kveiki to inna historia, tu nie wszystkie zasady się sprawdzają. Przy kveikach polecany jest underpitching czyli niedoszacowanie ilości drożdży więc generalnie robienie startera może być stratą energii chociaż w Twoim przypadku nie wiadomo w jakiej kondycji są drożdże i  co tam jeszcze się w międzyczasie wydarzyło. Tu jest fajnie opisane co i jak:

http://www.garshol.priv.no/blog/393.html?fbclid=IwAR0gNhA8XtbaEwWlXGnaq5KFF5uvm0ue57sG7vYNsACtdVxS-xoWt1uCwHk

 

jakbyś chciał więcej eksperymentować z  fm53 i innymi kveikami to polecam dołączyć do grupy na fb kveik polska., tam znajdziesz sporo relacji z obserwacji użytkowników.

 

pozdrawiam Chełm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ma ktoś doświadczenia z suszeniem ww. szczepu? Bo jeżeli chodzi o zbiór gęstwy, to standardowo z dna,? Może ktoś zbierał z wysokich krążków, z piany?

Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Godzinę temu, skazi napisał:

To po co aż tak obniżałeś temperaturę, skoro chciałeś żeby dojadły?

 

 ??? 

 

Nie obniżałem . Chciałem przenieść w inne miejsce  , a że tam jest w/w temp to pytam. o.O 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, witur napisał:

Nie obniżałem . Chciałem przenieść w inne miejsce  , a że tam jest w/w temp to pytam. o.O 

stary używasz drożdży które fermentują w temperaturach ekstremalnie wysokich w porównaniu do "standardowych" drożdży więc wrzucanie ich na temperaturę podchodzącą pod lagera jest bezsensowne. Pod koniec fermentacji to raczej się podnosi temp niż ją obniża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Fenris napisał:

stary używasz drożdży które fermentują w temperaturach ekstremalnie wysokich w porównaniu do "standardowych" drożdży więc wrzucanie ich na temperaturę podchodzącą pod lagera jest bezsensowne. Pod koniec fermentacji to raczej się podnosi temp niż ją obniża.

A sprawdzał już ktoś, jak one pracują w niskich temperaturach? Kveiki mają dużą tolerancję, mi HH pracowały ładnie i w 12 stopniach i w 35 stopniach. To tyle jeśli chodzi o ekstremalnie wysokie temperatury :P

Poza tym, oczywiście, pod koniec to osobiście bym podniósł temperaturę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
14 minut temu, zasada napisał:

Pancerność drożdży i rezygnacja z kalkulatorów to jedno. Zdrowy rozsądek to drugie.

Wstawiam starter z fiolki ważnej do sierpnia 2020. Cała fiolka ciemna. Zobaczę czy ruszą.

 

Założę się o piwo, że ruszą :) No chyba że trzymałeś za kominem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie Panowie to jest bardzo ważne wręcz kluczowe pytanie - jaki jest profil przy fermentacji lagerowej ??

Bo jeśli daje się uzyskać profil lagerowy to mamy szczep którymi cały rok można obracać - Ipa, Apa, Pils - wszystko z jednej fiolki i wiele stylów na jednym szczepie.

Byłoby marzeniem uważyć sobie Pilsa i White Ipę na jednym szczepie. Nie trzeba kupować innego szczepu.

Więc to jest pytanie kluczowe - jaki profil przy 11 st C? jaki przy temp. do 20 st C ? jaka flokulacja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.03.2021 o 22:21, x1d napisał:

Założę się o piwo, że ruszą

Ruszyły. Bardzo ładnie. Piwa nie dostaniesz, nikt nie przecinał.

Także ten, @Mibor nie było potrzeby.

@Piotr Ba pseudolagery w wyższych T daje inny szczep. Oslo chyba.

 

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie Panowie to jest bardzo ważne wręcz kluczowe pytanie - jaki jest profil przy fermentacji lagerowej ??
Bo jeśli daje się uzyskać profil lagerowy to mamy szczep którymi cały rok można obracać - Ipa, Apa, Pils - wszystko z jednej fiolki i wiele stylów na jednym szczepie.
Byłoby marzeniem uważyć sobie Pilsa i White Ipę na jednym szczepie. Nie trzeba kupować innego szczepu.
Więc to jest pytanie kluczowe - jaki profil przy 11 st C? jaki przy temp. do 20 st C ? jaka flokulacja ?
Te kveiki są najgorsze. Jeśli czystszy to Oslo lub lida.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.