Skocz do zawartości

AIPA proszę o zielone światło


pneuropathic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie  mam chęć zrobienia  takiego właśnie piwa

 

cel: osiągnąć 70IBU

 

słody:

  Pale Ale 6kg

 jasny karmel 0,5kg

 

chmiele łącznie

100gr citra

50gr cascade

50gr  amarillo

 

chmielenie:

citra 50gr - 60min

citra 15gr - 15min

cascade 25gr - 15min

citra 15gr - 0 min

amarillo 25gr - 0min

cascade 10gr - 0 min

 

 

na zimno

 

citra 20gr

amarillo - 25gr

cascade 25gr

 

Czy dobrze rozplanowałem chmiele?

 

Oryginalny pomysł naszego kolegi Rafała - dzięki :)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IBU wyliczył mi nasz kolega z forum  i raczej zna się  na "rzeczy"  co do karmelu to właśnie chciałbym osiągnąć   ciemniejszy kolor i delikatnie  palony smak - może to mocno zaszkodzić?

Napiszcie mi proszę  co z chmielami dobre czasy zastosowałem? Liczę na mocny aromat i sporą goryczkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze słodu karmelowego nie będziesz miał smaku paloność. Daj parędziesiąt gram jęczmienia palonego. Da ci kolor i delikatną paloność.

Jak chcesz mieć mocny aromat i sporą goryczke to daj że sto gram karmel 300 (np caraaroma) i resztę pilznenskiego. Zajrzyj to wytrawne i mocno nachmiel.

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beersmith2  wyliczyło mi też że na moje plato 16 muszę dodać jeszcze 1 KG słodu

 

zrobiłem 2 wersje  z słodem pilezeńskim i bez

 

Zastanawia mnie dlaczego program wyliczył że potrzebuje aż  łącznie 40L wody

post-17311-0-05222700-1474309664_thumb.jpg

post-17311-0-77349900-1474311100_thumb.jpg

Edytowane przez pneuropathic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do chmielenia to Citra ok na goryczkę - daje najgładszą z tych chmieli które tam masz.

Co do aromatu to wybrałeś 3 chmiele z grupy tych zdecydowanie najbardziej popularnych, więc będzie ok.

Sam schemat chmielenia dość standardowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam  jeszcze refraktometru (zakupiłem na aliexpres wychodzi o wiele taniej niż w pl) więc mam nadzieję, że wyliczę  dobrą ilość wody. Myślę, że 18L na zacieranie  i  15L na   wysładzanie będzie  w sam raz. Absorbcja beersmith2 wyliczona została na 7,2L  Odparowanie 2-3L i powinno mi zostać 23-24L  na burzliwą. Ale to wszystko to  wróżenie z fusów bez refraktometru Ale spokojnie  na wszystko przyjdzie czas :naughty:  Dziękuje Panowie za wasz czas i pomoc :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już robisz na pale ale to zostań na nim i daj 7kg pale ale. Ja aipa robię na pilzneńskim. Amerykanie robią na pale ale 2row a to jest odpowiednik europejskiego pilznenskiego.

Pisałeś też że chcesz otrzymać piwo mocno chmielowe i aromatyczne. Jeśli takie ma być to pozbądź się karmeli (albo przynajmniej ogranicz ich ilość) oraz zacieraj bardzo wytrawne (Amerykanie czasami dają też cukier aby odfermentowane było głębsze). Czym piwo jest bardziej wytrawne tym bardziej będzie czuć chmiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zdradził byś swój sposób na aipa na słodach pilzneńskich? mam wolny cały tydzień więc uwarzył bym sobie te dwa piwka

Po prostu zamiast pale dajesz pilzneński. Ja w przyszłym tygodniu będę ważył klona Rangera z New Belgium. Wg BYO dajesz pilzneński i 100g Crystal 120 (czyli karmel 300-400 np caraaroma) oraz 1kg cukru. Pilznenskiego dam tak aby było 16 blg.

Chmielenie Chinook na goryczke (70 IBU) Simcoe na smak i cascade na aromat.

Oryginalna receptura

8.5# two row

2# table sugar

3 oz c120

1 oz chinook at 60

.75 oz simcoe at 30

.50 oz casc at 10

.50 casc at 0

.75 oz cask dry hop

fat tire yeast

1.060 down to 1.009

mash at 149

 

Pewnie dam trochę więcej chmielu niż w tej propozycji.

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mniej  bo już raz brewkita przesadziłem  i mam nauczkę   dokładnie o 6 litrów więcej od zakładanego  wyjściowego 25 litrów  Nie  doszedł do mnie jeszcze refraktometr więc  końcowy wynik zrobiłem na "oko i smak"   i zapewne  z tej ilości słodu  wycisnął bym coś jeszcze ale wole nie ryzykować. Teraz gotowanie 60min żona "zachwycona" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.