Jump to content

Browar Stu Mostów odtworzył po 250 latach sławne wrocławskie piwo Schöps


Marcin_K

Recommended Posts

Browar Stu Mostów odtworzył po 250 latach sławne wrocławskie piwo Schöps

Za sprawą tego piwa wrocławianie i turyści mogą się przenieść w czasie i poczuć jak dawni mieszkańcy Breslau. Choć nie zachowała sie receptura, Schöps, najsłynniejsze piwo Wrocławia został odtworzony po 250 latach w Browarze Stu Mostów. Od 22 września piwny symbol Wrocławia jest dostępny w wybranych pubach i multitapach.

 

Uroczystą premierę Schöps miał w obecności wrocławskich browarników i piwowarów z ponad 25 krajów. Mieli okazje go spróbować uczestnicy Symposium EBC - europejskiego spotkania naukowców i technologów piwowarstwa, które po raz pierwszy odbywało się w Polsce, właśnie we Wrocławiu. Jak podkreślają założyciele Browaru Stu Mostów, Arletta i Grzegorz Ziemien, piwo to część historii i tożsamości Wrocławia, a projekt przywrócenia Schöpsa miastu to część działań całego wrocławskiego środowiska piwowarów, miłośników piwa i miasta.

 

Przywrócili smak po 250 latach

Międzynarodowy zespół piwowarów, technologów i historyków ponad rok pracował nad odtworzeniem zapomnianej receptury. Bardzo pomógł Andrzej Urbanek, historyk który od lat zbiera informacje dotyczące zapomnianych stylów piwa, studiuje archiwa na Dolnym Śląsku i w Niemczech.

 

Przez 200 lat uznawano go za czołowe w naszej części Europy. Zachowały się kwieciste opisy smaku, ale nie znaleźliśmy nawet fragmentu receptury. Postanowiliśmy więc metodą prób odtworzyć smak, który wyłonił się z ksiąg znalezionych głównie w berlińskich bibliotekach – opowiada Arletta Ziemian. Z nich dowiedzieli się, że Schöpsa warzono od połowy XVI do połowy XVIII wieku, że przyniósł miastu sławę, był magnesem i celem przyjazdów do Wrocławia. – Jego receptura odtworzona została na bazie wiedzy o tym jak wyglądało piwowarstwo tamtych czasów i doświadczenia najlepszych ludzi z branży – dodaje. Okazało się, że było to piwo ze słodu pszenicznego. To utrudniało filtrację, dlatego, by wspomóc ten proces, w zbiornikach układano suchą słomę. Pomysłodawcy odtworzenia piwa podjęli też decyzję o filtracji przez słomę, by sprawdzić jak wpłynie piwo. Zwrócili się również o pomoc do belgijskiego Leuven Institute for Beer Research, który posiada wiele zapomnianych szczepów drożdży.

 

Jak się okazuje piwa odgrywały dużą rolę w diecie naszych przodków.

 

– W dobie coraz bardziej popularnych piw rzemieślniczych, zdominowanych przez mocno chmielone IPA, warto zwrócić uwagę na piwa warzone niegdyś przez naszych przodków. Miały duże znaczenie dla ich stylu życia i codziennej diety. Jednym z takich stylów jest warzone niegdyś mocne piwo pszeniczne – wrocławski Schöps. Reaktywując ten styl Browar Stu Mostów odtwarza prawdziwą legendę – uważa Andrzej Urbanek, pasjonat i piwowarski ekspert, jeden z członków zespołu, któremu zawdzięczamy możliwość degustowania trunku sprzed dwóch i pół wieku.

 

Łyk historii

Schöps to najsławniejsze piwo we Wrocławiu. Warzony był pod marką Wrocławia już przeszło 500 lat temu, przynosząc miastu sławę i renomę. Około połowy XVI wieku warzony w grodzie nad Odrą Schöps (baran) stał się znany i ceniony na przeszło dwa stulecia daleko poza granicami Śląska. Uznawany za czołowe piwo w tej części Europy pojawia się po raz pierwszy z nazwy w źródłach w 1553 roku, kiedy to rada miasta w Brzegu zakazała jego wwozu. Zapewne był Schöps warzony dużo wcześniej, czytamy bowiem w źródłach, iż „piwo wrocławskie” cieszyło się uznaniem w kilku śląskich miastach już w pierwszej połowie XVI wieku.

 

Z okazji premiery wydano też specjalną broszurę na temat wrocławskiego Schöpsa. Dostępna jest ona w centrach informacji miejskiej oraz wielu wrocławskich pubach i specjalistycznych sklepach. Można ją również ściągnąć ze strony – 100mostow.pl

 

Dodatkową atrakcją są przygotowane przez restaurację Concept Stu Mostów specjalne historyczne precle, z kminkiem i gruba solą, robione na Schöpsie.

 

 

źródło: http://www.wroclaw.pl/browar-stu-mostow-odtworzyl-po-250-latach-slynne-wroclawskie-piwo-shops

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.