Skocz do zawartości

American Barley Wine receptura do sprawdzenia


tomasznet

Rekomendowane odpowiedzi

Robiłem w zeszłym sezonie BW w podobnym zasypie (22l / 26 blg) i dodawałem na cichą płatki dębowe po burbonie (25g). Uważam to za bardzo dobry pomysł. Piwo wyszło mocno aromatyczne... po roku aromat burbonu jest nadal silny a piwo jeszcze lepsze. Generalnie przy takiej gęstości i US-05 uzbrój się w cierpliwość...mi piwo fermentowało równy miesiąc. Potem kolejne 3 tygodnie na cichej. Z 26 piwo zeszło mi finalnie do 7 co teoretycznie daje 12% alkoholu, który o dziwo jest niemal niewyczuwalny w smaku...co nie zmienia faktu, że ostro trzepie czachę:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

OK, profilaktycznie 10-20% więcej, ale nie 7 razy więcej :( EDIT no chyba, że mi coś źle liczy ten kalkulator ;)http://screenshooter...2810427/sovqvcl

 

Uważam że przy tak mocnym piwie przesadzona ilość gęstwy nie zaszkodzi, natomiast zbyt mała ilość może negatywnie wpłynąć na efekt końcowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

OK, profilaktycznie 10-20% więcej, ale nie 7 razy więcej :( EDIT no chyba, że mi coś źle liczy ten kalkulator ;)http://screenshooter...2810427/sovqvcl

 

Uważam że przy tak mocnym piwie przesadzona ilość gęstwy nie zaszkodzi, natomiast zbyt mała ilość może negatywnie wpłynąć na efekt końcowy.

 

Niestety ale zaszkodzi. Zbyt duża ilość drożdży powoduje, że nie mogą się one namnożyć w odpowiedni sposób (w trakcie namnażania powstają związki dające profil piwa), a przez to szybko umierają (pierwsze pokolenie nie jest dostosowane do warunków). Poza tym przy dużej ilości gęstwy drożdże szybko startują i mocno podnoszą temperaturę brzeczki. Może się skończyć to na tym, że piwo będzie niedofermentowane, bo zjedzą część cukrów szybko, ale sporo zostawią, bo umrą.

 

Jeden raz dodałem za dużo gęstwy. Skończyło się na pięknym aldehydzie (vide niedofermentowane piwo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowanie: 90 min

Chmiele:

Chinook 25 g 60 min

Chinook 10 g 45 min

Amarillo 10 g 30 min

Amarillo 10 g 15 min

Cascade 10 g 15 min

Whirlpool: Amarillo 15 g

Cascade 25 g

Na zimno: Chinook 15 g 7 dni

Amarillo 15 g

Cascade 15 g

Chciałbym zmniejszyć ilość chmielu o 50g(150 na 11L ABW wydaje mi się za dużo), ale wiąże się to z rezygnacją z jednego chmielu. Który najlepiej odjąć: Chinook, Amarillo, Cascade. A może jakaś podmiana lub single hop?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 12 dniach piwo zeszło z 27,5 Blg na 7,5 Blg co dało alk. 10,3 %

 

Jutro planowane zlanie piwa na cichą, więcej szczegółów w moich zapiskach. 

Po 13 dniach takiego mocarza chcesz zlewać? 

Czy to nie za wcześnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak liczyłeś alkohol? Nie wyszło coś za mało? Kalk, którym ja się posługuję, w "trybie" liczenia dla mocnych piw wypluł wynik 13.14% abv, w normalnym trybie (podobno mniej dokładny dla wyższych og) wskazuje na 11.49%abv. Używam brewersfriend. Ciekawi mnie to bo u mnie BW zeszło niemal identycznie i wszystkim mówię, że ma około 13% :)

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po 12 dniach piwo zeszło z 27,5 Blg na 7,5 Blg co dało alk. 10,3 %

 

Jutro planowane zlanie piwa na cichą, więcej szczegółów w moich zapiskach. 

Po 13 dniach takiego mocarza chcesz zlewać? 

Czy to nie za wcześnie?

 

 

Piwo zostanie dzisiaj zlane na cichą.

Cichą planuje prowadzić przez 1 miesiąc, stopniowo chmieląc na zimno i po tygodniu dodam wiórki dębowe whisky wcześniej macerowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak liczyłeś alkohol? Nie wyszło coś za mało? Kalk, którym ja się posługuję, w "trybie" liczenia dla mocnych piw wypluł wynik 13.14% abv, w normalnym trybie (podobno mniej dokładny dla wyższych og) wskazuje na 11.49%abv. Używam brewersfriend. Ciekawi mnie to bo u mnie BW zeszło niemal identycznie i wszystkim mówię, że ma około 13% :)

 

 

Obliczenia robiłem według wzoru

                  BLG początkowe - BLG końcowe% alk. [obj.] = ---------------------------------                            1,938
Edytowane przez tomasznet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiaj rozlałem ABW, piwo leżakowało przez miesiąc z płatkami dębowymi. W aromacie i smaku wyczuwalna wanillia, piwo zapowiada się bardzo dobre. Do zabutelkowania użyłem glukozy +  łyżka świeżej gęstwy. Końcowa gęstość 7,5 Blg. Dokładna receptura w moich zapiskach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak liczyłeś alkohol? Nie wyszło coś za mało? Kalk, którym ja się posługuję, w "trybie" liczenia dla mocnych piw wypluł wynik 13.14% abv, w normalnym trybie (podobno mniej dokładny dla wyższych og) wskazuje na 11.49%abv. Używam brewersfriend. Ciekawi mnie to bo u mnie BW zeszło niemal identycznie i wszystkim mówię, że ma około 13% :)

 

Obliczenia robiłem według wzoru

                  BLG początkowe - BLG końcowe
% alk. [obj.] = ---------------------------------
                            1,938

Ten wzór jest do bani jeśli chodzi o kocne piwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...

Warzyłem przeszło rok temu. Receptruę zrobiłem swoją, adaptując pewne części od kolegi autora tego wątku. Po ponad pół roku leżakowania wyszło dobrze. Bardzo dobrze... Skromnie przyznam, że bije na głowę wszystkie kraftowe barleywine jakie miałem przyjemność pić, aczkolwiek jest zbliżony do De Molen Bommen & Granaten. Mój przepis poniżej (po szczegóły zapraszam na priv bo nie wszystko tam zmieściłem:)
https://brewness.com/pl/recipe/american-barley-wine-bba-v1/view

 

Niezależna recencja z lokalnego depozytu niżej ;)

https://www.piwo.org/forums/topic/21291-piwny-depozyt-radzionków/?page=6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Tak informacyjnie właściwie żeby inni nie popełnili tego błędu związanego z zakładanym odparowaniem podczas gotowania :)

Z brzeczki po wysłodzeniu wyszło 14,5 litrów o 20,5 Blg, po 70 minutach gotowania wyszło finalnie 7,5 litra o 33 Blg.

Po 2 miesiącach fermentacji drożdżami US-05 zeszło do 14 Blg.

W smaku dobre ale niestety ulepek...

 

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.