Skocz do zawartości

Piwo z lat 60-tych


Jedrek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

(Jest to mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość.)

Mam pytanie / prośbę do zaawansowanych piwowarów. Kiedyś, jak byłem mały moja mama kupiła piwo Warszawskie Jasne Pełne (nie królewskie, wtedy go jeszcze nie było) do płukania włosów. Postanowiłem uratować choć trochę przed profanacją tego szlachetnego trunku i użyłem zgodnie z przeznaczeniem. Smak i aromat pozostał do dziś. Było wspaniałe.

Pytanie brzmi : czy mógłby mi ktoś pomóc odbudować tą recepturę ?

 

Pzdr.Jedrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarz porządnego Pilsa. Zadbaj o miękką wodę, dobrze rozruszany starter dolniaków i odpowiednią (~10°C) temperaturę fermentacji. Trochę słodu pilzeńskiego, z tego co widzę wspomniany napitek miał 14°Blg; dorzuć polskiego chmielu na 25-30 IBU. Kiedy ja zrobiłem takiego piwa, wszyscy pijący 40+ mówili, ze piwo jak za ich młodości ;)

Edytowane przez Krzyzaku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarz porządnego Pilsa. Zadbaj o miękką wodę, dobrze rozruszany starter dolniaków i odpowiednią (~10°C) temperaturę fermentacji. Trochę słodu pilzeńskiego, z tego co widzę wspomniany napitek miał 14°Blg; dorzuć polskiego chmielu na 25-30 IBU. Kiedy ja zrobiłem takiego piwa, wszyscy pijący 40+ mówili, ze piwo jak za ich młodości ;)

Dolniak odpada, nie mam warunków (za ciepło). Próbowałem zrobić z podstawowego zestawu:

4kg pilzneńskiego

1kg monachijskiego II

marynka 30g

lubelski 35g (15+20g)

Aromat i smak był zbliżony (gdzieś tam w okolicy) do oczekiwanego, lecz w cichej fermentacji go zgubił (poszedł bardziej w ale pale)

IBU 36.

Blg 12,6

6.4 SRM

24 L

Edytowane przez Jedrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem ostatnio SMaSH Pils, słód pilzneński i chmiel sybilla. Mój ojciec po łyku stwierdził że takie piwo było "za komuny". Wydaje mi się że każdy porządnie zrobiony pils, przypomni Ci właśnie tamten smak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem ostatnio SMaSH Pils, słód pilzneński i chmiel sybilla. Mój ojciec po łyku stwierdził że takie piwo było "za komuny". Wydaje mi się że każdy porządnie zrobiony pils, przypomni Ci właśnie tamten smak.

A jak chmieliłeś i warzyłeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne pełne to były (i są) lagery. Poszło "w stronę Pale Ale" właśnie dlatego, że zrobiłeś ale.

Czyli pozostaje mi czekać do wiosny (jak wyjadę na wieś) :wallbash:

Myślałem, że to jakoś przeskoczę. A uwaga słuszna, napisałem "masło maślane"

Edytowane przez Jedrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytanie brzmi : czy mógłby mi ktoś pomóc odbudować tą recepturę ?

Przypomniała mi się znaleziona instrukcja technologiczna dotycząca Porteru Warszawskiego.

Może podobne dokumenty tyczące Jasnego Pełnego są do odzyskania?

A merytorycznie - myślę, że Full Aroma Hops z wikipedii może się przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytanie brzmi : czy mógłby mi ktoś pomóc odbudować tą recepturę ?

Przypomniała mi się znaleziona instrukcja technologiczna dotycząca Porteru Warszawskiego.

Może podobne dokumenty tyczące Jasnego Pełnego są do odzyskania?

A merytorycznie - myślę, że Full Aroma Hops z wikipedii może się przydać.

 

To chyba jest coś od czego można będzie zacząć. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na OLX lodówki, ja kupiłem za 50zł używaną i mogę warzyć sobie bez problemu dolniaki nawet latem.

Z drugą lodówką żona by mnie pogoniła. Pokombinuję trochę z Full Aroma Hops - Carlberg, wydaje się ciekawe i najbardziej zbliżone do Pilsa , tym samym do smaków dawnego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bardzo Ci zależy, to zainwestuj w drożdże Wyeast 2565 Kolsch lub Wyeast 2112 California Lager. Mimo, że są to drożdże górnej fermentacji to dają efekty zbliżone do lagerów. Oczywiście fermentacja prowadzona nisko czyli powiedzmy 14-15°C. Te szczepy dają wybitnie czyste profile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.