Skocz do zawartości

Temperatura pracy W34/70


Marek K.

Rekomendowane odpowiedzi

Ahoj!

 

Nie wiem, czy temat wstrzelę w dobrą kategorię, ale pytanie na moje oko jest dość piaskownicowe, mianowicie: 

 

czy drożdże W34/70 będą w stanie przefermentować piwo (~12 Blg) jeśli temperatura otoczenia to będzie 6-7 stopni?

 

 

 

Zakładam zadanie drożdży do brzeczki o temperaturze około 25 stopni i wstawienie fermentora do piwnicy, gdzie jest wspomniane 6-7 stopni. Liczę na to, że uzyskam bardzo czysty profil, gdyż ponieważ docelowo ma to być "americká dvanáctka", czyli pils nawalony amerykańskimi chmielami, a co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej schłódź do 10-12st i zadaj drożdże. Ja tak robię ostatnio  a w piwnicy mam ok 6-7st, więc tak samo. Jak ruszą to temperatura skacze do ok.10st. Jak zaczynają zwalniać i temp. spada okrywam kołdrą. I nie okrywaj od razu bo będziesz miał 15 albo i więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Liczę na to, że uzyskam bardzo czysty profil

 

W takim razie nie zadawaj drożdży w temp.25C, jest ryzyko, że wystartują szybko tworząc np. estry w takich temp.

Byłoby idealnie zadać je w temp.9-10C i zejść do 6-7C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dobra, to zgodnie z Waszymi sugestiami mam 3 paczki drożdży i zastanawiam się jeszcze, czy cicha w temperaturze 4-5 stopni dla amerykańskiego pilsa to będzie duży problem? Dożre się tam coś jeszcze, czy po prostu postawić na cichej w takiej temperaturze na 4-5 dni, dorzucić chmielu i butelkować? Lodówkę w tym czasie planuję zająć porterem bałtyckim, a kolejnego fermentora tam nie zmieszczę :3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden problem to nie będzie, byle nie zejść temperaturą poniżej 0°C ;) skończy się burzliwa, to przelej do drugiego wiadra, zostaw na 2-3 tygodnie, niech się lageruje. Max 5 dni przed butelkowaniem wrzuć chmielu na zimno a później ładuj w butle ;)

Poza tym, 2 paczki drożdży powinny wystarczyć w zupełności na te 12blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po nocy chłodzenia w przeręblu zadaję schłodzone drożdże do brzeczki o temperaturze pewnie bliskiej 0, wstawiam całość do piwnicy gdzie jest zwykle coś pomiędzy 4 a 6 stopni w sezonie lagerowym i jeszcze problemów nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja za to mam laga już 51 godzin. Piwo 12,5 blg, 23 litry, dodane 23 g uwodnionych drożdży. Zadane do 10 stopni, fermentor leży w 9-10 stopni. (dziś z samego rana miało 9,6 stopnia). 

 

E: Po 3 dobach dopiero jest piana. 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

indin, spokojnie to normalne. Jak się zacznie, to jeszcze będzie wyłazić

 

Wiem, dlatego spokojnie czekam :) FFT już się pieni, ale w wyższej temp.  

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam W34/70 od paru sezonów zimowych, dla mnie to najlepsze drożdże na dolniaki. Ogólnie najniższa temperatura w jakiej pracowały to 3-4 st.C tyle, że fermentacja trwała chyba prawie 3 tygodnie. Najczęściej fermentowałem w  6-8 st i tu były o wiele lepsze wyniki smakowe, niż w 12-14 co też się zdarzało jak wiosna przyszła. Ogólnie zawsze na start używałem 1 paczki na 20l i cały sezon zbierałem gęstwę tak do 4-5 pokolenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak chce przyoszczędzić i nie stresować się długim startem to warto robić starter z tych sucharow?

A pobaw się tym kalkulatorem to wiele Ci to wyjaśni :)

http://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/

i jeśli uważasz, że robienie startera prawie 4,5 litrowego to "przyoszczędzanie" to odpowiedź brzmi tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawilem się - wynika że potrzebuje ok 80g suchych drożdży. Wiec pewnie zrobię starter zamiast kupować 7 paczek drożdży.

Sprawdziłem też ile potrzebuje drożdży s04 na bitter-a 12 blg 20l - wyszło że 23g to odpowiednia ilość - czyli dwie paczki. Czy ktoś tutaj daje tyle drożdży co liczy ten kalkulator?

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.