Skocz do zawartości

leniwa fermentacja


Przemall

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie leżą 2 termometry w tym pomieszczeniu, jeden pokazuje 21,5 drugi 22. Więc podejrzewam, że działają prawidłowo, piwa już nie sprawdzę, bo jest na cichej a w tym wiadrze nie mam termometru. Jutro wyparzę termometr, włożę i sprawdzę.

Przelałeś na cichą piwo które podejrzewałeś o niedofermentowanie przed ustaleniem przyczyny wysokiego BLG końcowego? Oj chłopie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Czyli tak:
1. Termometr A stoi sobie w jakimś jednym miejscu i pokazuje około 22°C, a Ty najwyraźniej się w niego wgapiasz całymi dniami z przerwami na pisanie na forum, bo masz 100% pewność, że nie spada poniżej 18°C
2. Termometr B jest naklejony na fermentor (który zapewne stoi w innym miejscu) i pokazuje 18°C. Zapewne nie pokażą różnych temperatur (choć różnica w zależności od miejsca i wysokości pomiaru potrafi być spora - zależnie od rodzaju zabudowy i wielu innych czynników). 
3. Podejrzewasz, że piwo jeszcze mogłoby fermentować, a jedynie drożdże nie chciały pracować, więc zmniejszyłeś ilość drożdży w piwie przelewając piwo na cichą (jeśli nie zbierałeś gęstwy, to nie wiem czy było jakiekolwiek uzasadnienie)
4. Do tego wszystkiego nie wiesz, czy masz sprawny cukromierz, a sprawdzać to zamierzasz dopiero po kilku(nastu?) pomiarach.

Przepraszam bardzo, ale też coraz mniej wierzę w te "kilka warek z ekstraktów i kilka ze słodów".

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Tak jak mówiłem, cukromierz pokazywał za każdym razem inny wynik, więc wziąłem to naczynie z poprzedniego które jest większe i w nim pokazuje to 3,5 blg, a nie żadne inne wyniki. Więc można to uznać za wynik prawidłowy, jak z 9 spadło do tylu i nie fermentowało dalej to przelałem na cichą, prawie dwa tygodnie na burzliwej to aż za dużo jak na tak lekkie piwo.

 

Co do temperatur:

 

post-11985-0-93085700-1482321470_thumb.jpg

post-11985-0-52881600-1482321512_thumb.jpg

post-11985-0-50057900-1482321535_thumb.jpg

 

Na zdjęciach widać, w pomieszczeniu warzelniczy pokazuje 22, zwykły niecałe 23, warzelniczy w fermentorze 18. Wrzucam mnie bo już mnie ch** strzela jak ktoś mi 10 raz pisze, że praw fizyki nie oszukam, a ja tylko podaję odczyty z termometrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na zdjęciach widać, w pomieszczeniu warzelniczy pokazuje 22, zwykły niecałe 23, warzelniczy w fermentorze 18. Wrzucam mnie bo już mnie ch** strzela jak ktoś mi 10 raz pisze, że praw fizyki nie oszukam, a ja tylko podaję odczyty z termometrów.
 

 

Dobra... Poddaję się. Mamy tu do czynienia z nowym silnikiem EmDrive, albo zderzakiem Łągiewki. Choć pokusiłbym się o test: zanurzanie termometru do linii wskazania. Nie mówię, że wynik będzie inny, ale w którymś z wątków pisano, że takie są zalecenia przy tego typu termometrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ syf produkujecie w tych swoich przepychankach. Temat dotyczył niskiego odfermentowania, a większość wątku dotyczy termometru... Jak dla mnie nie ma o czym tu dyskutować. Kolega źle przeprowadził pomiar dla tego wychodziły dziwne wyniki. W szerszym naczyniu wynik jest jeden. A co do temperatury to zapewne któryś termometr jest źle wyskalowany lub uszkodzony. Nie bez znaczenia jest też to że znajdują się one w innych miejscach. Trzeba ułożyć je w jednym miejscu na godzinę i sprawdzić który jest nie taki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz, jeden leży tam ciągle od kilku dni, ten warzelniczy od wczoraj wieczora leżał, aż do dzisiaj jak zdj zrobiłem, a po wyparzeniu włożyłem go do fermentora i poleżał chwilę, potem wysunąłem trochę do zdjęcia. Dokładnie tak jak mówisz, wszyscy zaczęli się czepiać najmniejszych pierdół, i pomimo, że napisałem wyraźnie o tym, że fermentor stał w pomieszczeniu w którym jest 22-23 stopnie, to każdy dalej powtarzał, że 25 stopni. Mam wrażenie, że im więcej warek ktoś ma na swoim koncie, tym większe ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem od tego alkoholu.

 

 

 

Choć pokusiłbym się o test: zanurzanie termometru do linii wskazania. Nie mówię, że wynik będzie inny, ale w którymś z wątków pisano, że takie są zalecenia przy tego typu termometrach.

Napisałem 3 linijki wyżej, ale powtórzę dla pewności, termometr włożyłem, do środka, poleżał, chwilę, wynurzyłem trochę tylko do zrobienia zdjęcia.

Edytowane przez Przemall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłem. Chodziło mi o to, że taka różnica temperatur może wynikać z a) wadliwego termometru, co bym od razu sprawdził ponieważ sam mam wadę w swoim warzelniczczym przez co miałem problem z odfermentowaniem, lub b) nieruwnomiernego rozłożenia ciepła w pokoju np: termometr jest w gorącym punkcie, a wiadro stoi na przewiewie i stąd bierze się różnica w odczytach. Żadna magia ani inna fizyka. Trzeba to tylko wierzyć sprawdzić żeby wyeliminować źródło problemu ponieważ może to w następstwie implikować w rzeczywiste problemy z jakością piw bądź samym procesem produkcyjnym. Ot posta sprawa, a nie żadne cudowne wiadra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach z 2 pomiarami widać wiadro w kadrze, także to było mierzone tuż obok. Co do przewiewu to też nie ma opcji za bardzo, pomieszczenie 1,5m x 0,7m x 1m na oko, zamknięte drzwiami. Nie wiem jak jeszcze powinienem sprawdzić ten termometr, wydawało mi się, że jest dobry, bo ten drugi pokazuje wynik różny tylko o niecały stopień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sam widzisz, że jest różnica we wskazaniach na samych termometrach. A to że podczas wcześniejszych pomiarów miałeś wyniki różne o 5 stopni świadczy, że jednak jest ruch powietrza który obniża temperaturę koło wiadra względem termometru który leżał np na stole. Chyba że obydwa leżały koło wiadra podczas tamtych pomiarów, to w takim wypadku jestem za krótki na to i nie będę się wymądrzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko, że fermentor leży na podłodze i termometry też leżą...

Trzeba też pamiętać, że warzelniczy pokazuje 18 w fermentorze i ten nalepiony też tyle pokazywał, a z kolei warzelniczy i zwykły pokazują 22-23 w pomieszczeniu.

Co do temperatur to ja się poddaję, poczekam jeszcze tydzień i sprawdzę BLG, wtedy będę się dalej zastanawiał co z tym zrobić.

 

 

EDIT: Może to jest kwestia tego, że powietrze ma mniejszą gęstość i nie jest w stanie przekazać tyle ciepła, żeby ciecz zrównała temperaturę?

Edytowane przez Przemall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wiem co ponosi winę za tę różnicę temperatur, ale nie wiem czy da się to osiągnąć na taką skalę (ok. 3-5°C różnicy): parowanie. Innym przykładem tego zjawiska jest ludzki pot. Ot po prostu woda żeby zmienić stan skupienia na gazowy potrzebuje energii, którą odbiera otaczającym ją substancjom (fermentor, termometr, reszta brzeczki). Woda w praktycznie każdej temperaturze paruje (a lód nawet sublimuje), a my notujemy to jako spadek temperatury.

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.