Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Warka #76

German Lager 2 (G2)

 

Ekstrakt jasny Bruntal 2x1,7kg

Cukier biały 0,5kg

 

Chmiel:

Hersbrucker 250g (3,5% ak)

 

Drożdże: w34/70 (gęstwa)

 

Chmielenie:

Hersbrucker 50g - 30'

Hersbrucker 50g - 15'

Hersbrucker 150g - 5'

 

IBU: ~31

 

Warka 25l

 

refermentacja: cukier 160g

 

2022-05-25

Warzenie. W miarę sprawnie i szybko. Uzupełniono 3x5l zimnej wody źródlanej. Chłodzenie w wannie. Przy 21C przeniesiono do lodówki na dalsze schładzanie. Wolno to szło. O 22.00 zadałem drożdże przy 15C. Sterownik na 10C (pierwotnie chciałem na 8C ale widząc jak wolno to idzie i w jakiej temperaturze zadaję drożdże zdecydowałem na te 10C). 

2022-06-04

Sterownik na 11C. 

2022-06-07

Sterownik na 12C. 

2022-06-30

Rozlew. 48x0,5l. Kolor jasny, trochę mętnawe bo nie robiłem cold crasha przy tych temperaturach. W smaku rewelacja, pełne, chmielowe, smaczne. Czekamy.

2022-07-09

Oj pyszne, już teraz. Jest dużo cieplej więc i piwko szybciej się nagazowało. Jeszcze delikatnie czuć posmak drożdżowy ale piwo jest pełniejsze i mniej wodniste od poprzedników. Super.

2022-08-10

Posmak drożdży zniknął; wyszło bardzo dobre piwko. Solidne nagazowanie (wg moich widełek bo wolę raczej niższy zakres) i piękna piana przy nalewaniu. 

2022-09-15

Piwko całkiem ok. Ale... Spostrzeżenia po tych kilku warkach generalnie mam takie, że Tettnanger mi bardziej pasuje od Hersbruckera... każde piwko na nim było lepsze, aromat bardziej klasyczny wg mnie, bardziej pieprzny, ziołowy. Hersbrucker to już więcej owoca i kwiatków. Nie wiem czy to są właściwe deskryptory dla tego chmielu w "literaturze "... Tak przynajmniej wyszło u mnie. 

 

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka #77

German Lager 3 (G3)

 

Ekstrakt jasny Bruntal 2x1,7kg

Ekstrakt jasny suchy Bruntal 0,5kg

 

Chmiel:

Tettnanger 250g (4,2% ak)

 

Drożdże: w34/70 (gęstwa)

 

Chmielenie:

Tettnanger 50g - 30'

Tettnanger 50g - 15'

Tettnanger 150g - 5'

 

IBU: ~40

 

Warka 25l

 

refermentacja: cukier 160g

 

2022-07-12

Warzenie. Piwko podobne do poprzedniego chociaż nieco inny chmiel oraz suchy ekstrakt zamiast cukru. Uzupełniono 3x5l zimnej wody źródlanej, chłodzenie początkowe w wannie, potem w lodówce. Przy temperaturze 17C zadano sporo gęstwy, jakieś 700ml bo ma już ponad miesiąc i to już z piąte pokolenie. Sterownik na 14C.

2022-07-12

Rano już widoczny krążek drożdżowy na powierzchni.

2022-08-09

Sterownik na 10C. 

2022-08-11

Rozlew. 47x0,5l. Kolor jasny bursztyn, klarowne, smakuje bardzo dobrze! Jest słodowo i goryczkowo. 

2022-09-15

To piwo wyszło petarda! Pyszne! 

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka #78

Pszeniczne (P)

 

Ekstrakt pszeniczny Bruntal 2x1,7kg

 

Chmiel:

Hersbrucker 20g (3,5% ak)

 

Drożdże: WB-06

 

Chmielenie:

Hersbrucker 20g - 60'

 

IBU: ~10

 

Warka 20l

 

refermentacja: cukier 120g

 

2022-08-30

Warzenie. Chmielenie zgodnie z powyższym, filtracja prosta i szybka bo tylko 20g chmielu do odfiltrowania. Uzupełniono 2x5l zimnej wody źródlanej. Chłodzenie w wannie do 22C, potem lodówka. W temp. 17C zadano drożdże, prosto z saszetki, rozsypano po powierzchni po czym solidnie napowietrzono łychą. Sterownik na 17C.

2022-08-31

Centymetrowa gęsta piana na powierzchni.

2022-09-01

Czapa już solidna, biała z elementami brązowymi + duże bąble... Pierwszy raz coś takiego u siebie widzę. Sterownik na 18C.

2022-09-02

Sterownik na 19C.

2022-09-03

Sterownik na 20C.

2022-09-04

Sterownik na 21C.

2022-09-29

Niestety "kibel", w przenośni i dosłownie... Na powierzchni dziwna czapa a po otwarciu lodówki w powietrzu unosi się zapach rozpuszczalnika... Już początek fermentacji był podejrzany (te duże bąble na powierzchni).

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #79

Galaxy Kveik (GK)

 

Ekstrakt jasny Bruntal 2x1,7kg

 

Chmiel:

Galaxy 90g (17,4% ak)

 

Drożdże: Kveik Hornindal

 

Chmielenie:

Galaxy 90g - 5'

 

IBU: ~40

 

Warka 20l

 

refermentacja: cukier 120g

 

Ostatnio znalazłem w zamrażarce drożdże Hornindal Kveik, które zamroziłem ze 3 lata temu... Zobaczymy czy w ogóle wystartują. W zanadrzu mam jakby co US-05. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 31.08.2022 o 17:49, Jancewicz napisał:

Warka #78

Pszeniczne (P)

 

Ekstrakt pszeniczny Bruntal 2x1,7kg

 

Chmiel:

Hersbrucker 20g (3,5% ak)

 

Drożdże: WB-06

 

Chmielenie:

Hersbrucker 20g - 60'

 

IBU: ~10

 

Warka 20l

 

refermentacja: cukier 120g

 

2022-08-30

Warzenie. Chmielenie zgodnie z powyższym, filtracja prosta i szybka bo tylko 20g chmielu do odfiltrowania. Uzupełniono 2x5l zimnej wody źródlanej. Chłodzenie w wannie do 22C, potem lodówka. W temp. 17C zadano drożdże, prosto z saszetki, rozsypano po powierzchni po czym solidnie napowietrzono łychą. Sterownik na 17C.

2022-08-31

Centymetrowa gęsta piana na powierzchni.

2022-09-01

Czapa już solidna, biała z elementami brązowymi + duże bąble... Pierwszy raz coś takiego u siebie widzę. Sterownik na 18C.

2022-09-02

Sterownik na 19C.

2022-09-03

Sterownik na 20C.

2022-09-04

Sterownik na 21C.

2022-09-29

Niestety "kibel", w przenośni i dosłownie... Na powierzchni dziwna czapa a po otwarciu lodówki w powietrzu unosi się zapach rozpuszczalnika... Już początek fermentacji był podejrzany (te duże bąble na powierzchni).

Coś musi być z WB-06. Warzyłem tydzień przed Tobą. Różnica to 1,7 pszeniczny i ok. 2 kg pilzneński jasny (resztka baniaka 14 kg). Chmiele resztki Magnum Marynki i Lubelskiego, na pewno wyższe IBU. Po 3 tygodniach do butelek. Po tygodniu od butelkowania normalne pszeniczne ale w tle majaczył rozpuszczalnik. Zeszło szybko (with a little help from my friends) i nikt się nie skarżył. Natomiast gęstwa po wyjęciu z lodówki, jakbym tam zmywacza do paznokci nalał. Na szczęście tylko ona poszła do kanalizacji.

Edytowane przez Tsmolinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Tego mi właśnie było trzeba. Na wstępie witam i chciałbym zadać kilka pytań tym bardziej że trafiłem na mistrza w temacie. Z uwagi na to że mam garnek 15L (i tak mi na rękę) będę się skupiał na warkach o pojemności około 10 litrów. Mam za sobą dopiero swoją pierwszą warkę z zestawu ekstraktów słodowych na 10 litrów piwa z czego instrukcją się tylko tyle co asekurowałem w sprawie chmieli bo była bardzo powierzchowna i na zestaw dwudziesto litrowy nie wiem czy to pomyłka czy o co chodzi jestem za świeży w temacie 😅. Po procesie warzenia gdy przestudziłem brzeczkę do fermentora trafiło trochę ponad 8 litrów piwa. Robiłem w taki sposób że zagrzałem 7 litrów wody do 60-70 stopni wtedy dodałem podgrzany ekstrakt słodowy 1.7kg po czym dolałem wody do 10l (garnek ze skalą) i doprowadziłem do wrzenia gotując to przez 60 minut z odpowiednio dodawanymi chmielami. Gotowałem odrazu rozrzedzoną brzeczkę w 10 litrach wody właśnie ze względu na uwalnianie się z chmielu "wszystkiego co najlepsze" Czy dobrze zrozumiałem z tego co piszecie lepiej będzie rozpuścić ekstrakt w moim przypadku na 10 litrów piwa najpierw w 5 litrach wody zagotować to z chmielem w odpowiednim czasie po czym wlać do fermentora i uzupełnić wodą do 10 litrów? Czy ma to jakieś znaczenie gdybym robił to w taki sposób jak robiłem wcześniej tylko na końcu gdybym już wystudził brzeczkę i przelał do fermentora to wtedy uzupełnił bym wodę która odparowała dolewając po prostu świeżej do 10 litrów? Przy obecnym nastawie sprawdzałem BLG przed zadaniem drożdży i było lekko ponad 12. Kolejne pytanie gdybym chciał zrobić większą ilość piwa tak 12 litrów do 15 nawet z uwagi na straty. Jeden ekstrakt słodowy 1.7kg wystarczy? Czy da radę tylko będzie małe BLG z czym się wiąże słabsze i mniej pełne piwo. Dobrze rozumiem? Czy Można jakoś przeliczyć ile bym potrzebował litrów/kilogramów ekstraktu słodowego na przykład na ilość litrów gotowego piwa jaką bym chciał uzyskać w sensie ile wody, a ile ekstraktu dodać? Czy procentowo sobie obliczyć w odniesieniu do 10 litrów czyli 12L to by było w stosunku do 10 litrów o 20% więcej z czego w przypadku ekstraktu słodowego wygląda to tak że 20% z 1.7kg * 0,2 = 0.34kg. Wiem że jest ,,Przelicznik ilości dodanej wody'' ale to mogę użyć w przypadku gdy mam za dużo BLG i chciałbym trochę rozrzedzić brzeczkę dolewając wody to wtedy przeliczę ile dolać wody aby otrzymać żądane BLG dobrze rozumiem? POZDRAWIAM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.